Adet Ağrısı Nasıl GeçerAdet ağrısı nasıl geçer? Adet öncesinde ya da adet döneminde özellikle kasık bölgesinde oluşan kramp tarzı ağrılar ''dismenore'' olarak adlandırılır. Adet döneminde olan kadınların yaklaşık %50'si bu ağrılara maruz kalır. Bu %50'lik grubun %10'u oluşan bu ağrılar nedeni ile günlük aktivitelerinde kısıtlama yaşayabilir.

Ağrı adet kanamaları iki nedenden dolayı oluşabilmektedir. Bu nedenler adet ağrılarının görüleme zamanına göre yapılmaktadır.

Primer Dismenore: Vücutta herhangi bir organik nedeni ile ortaya çıkan hastalıklara bağlı olmadan gerçekleşen ağrılardır. 

Sekonder Dismenore: Herhangi bir hastalığa bağlı olarak oluşabilen ağrılardır.

Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

Adet ağrıları eğer çok şiddetli seyrediyorsa ilk olarak jinekolojik muayene ile ağrının neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Gerekli araştırma yapıldıktan sonra ağrıya neden olan faktörün tedavi edilmesi gerekir. Ancak tüm araştırmalara rağmen adet döneminde ortaya çıkan ağrının herhangi bir nedeni bulunamamışsa hastaya ağrı kesici ilaç verilir Hastaya verilen ilaç sayesinde ağrı ortadan kalkabilir. Hastaya reçete edilen ilaçların henüz adet kanamaları başlamadan önce kullanılmaya başlanması adet ağrılarını gidermek için daha etkili olur.

Hastaya reçete edilen ağrı kesiciler ağrıyı gidermek için yeterli olmamışsa ikinci yaklaşım doğum kontrol hapı kullanımıdır. Doğum kontrol haplarının gebeliği önleyici etkisinin yanı sıra prostaglandin yapımını azaltıcı bir etkisi de vardır. Doğum kontrol hapı sayesinde yumurtlamanın olması engellenir ve bu sayede ağrı hissi ortadan kalkar.

Adet ağrılarını geçirmek için bir başka yaklaşım ise akupunktur tedavisidir. Birçok araştırmaya göre yoğun yaşanan adet ağrıları üzerinde akupunktur tedavisi etkili rol oynamaktadır.

Adet Ağrısı Nasıl Geçer

Adet ağrıları için kullanılan tüm tedavi yöntemlerine rağmen ağrı ortadan kalkmamışsa ileri derecede bir inceleme yapılmalıdır. Bu inceleme laporoskopi adı verilen bir alet ile karın boşluğunun incelenir ve büyük ihtimalle endometriozis adı verilen hastalığa rastlanır. Bu hastalık adet ağrılarına yol açtığı gibi kısırlığa da neden olabilir. Bu gibi durumlarda hastalığın tedavisine başlanmalıdır.

Adet ağrılarına karşı vücuda dışarıdan besin takviyesi almak ağrıya neden olan kimyasal maddelerin salgısında azalma sağlayarak oluşan ağrıları hafifletebilir. Özellikle Omega-3 yağ asitlerinin adet ağrıları üzerinde olumlu etkileri vardır.

Tarçın: Tarçın koli basilinin üremesini engelleyen bir içeriğe sahiptir. Özellikle limon çayına bal ile beraber eklendiğinde adet döneminde oluşan ağrıların geçmesini sağlar.

Muz: İçeriğinde barındırdığı B6 vitamini sayesinde adet döneminde oluşan ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Doğal bir ağrı kesici özelliği vardır.

Adet Ağrısını Geçirmek İçin Bitkisel Çay

Çok şiddetli olmayan hafif adet ağrıları için zencefil ve papatya bitkileri ile hazırlanan çay ağrıyı giderebilir. Her iki bitkinin karışımı ile elde edilen çay vücuttaki ağrıyı hafifleterek vücudun gevşemesine yardımcı olur.

1 su bardağı suyun içine 1 kahve kaşığı zencefil eklenerek ağzı kapaklı bir tencerede 4-5 dakika kadar kaynatılır. Ocağın altı kapatıldıktan sonra 1 kahve kaşığı kurutulmuş papatya eklenerek, tencerenin kapağı kapatılır ve 5 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Çay süzgeç yardımı ile süzüldükten sonra isteğe bağlı olarak bal ile tatlandırılarak tüketilir.

Yayınlanma Tarihi : 08.02.2014 03:34:36

Adet Ağrısı Nasıl Geçer Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

3 Yorum Yapılmış "Adet Ağrısı Nasıl Geçer"

Öztan

Cevap Sayısı: 0
Soğuğa maruz kalmamak ve mecbur kalınırsa hafif dozda ağrı kesici almak adet ağrısına yardımcı olacaktır.

2014-02-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

Şaduman

Cevap Sayısı: 0
aslında adet ağrıları başlamadan çözümünü bulmak daha mantıklıdır. eğer düzenli adet oluyor iseniz veya adet takvimi tutuyorsanız adetiniz başlamadan bir veya iki gün önce sakinleştirici ile ağrı kesiciler almayı deneyebilirsiniz.

2014-02-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

Haluk

Cevap Sayısı: 0
Pek çok kadının en çok muzdarip olduğu konulardan biri. Adet ağrıları için benim verebileceğim en güzel önlem adet olmadan bir gün önce ağrı kesici almanız ve ayağınızı sıcak tutmanızdır.

2014-02-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Kürtaj Sonrası Adet

Kürtaj sonrası adet, bayanlar genellikle kürtaj sonrası adet görme süreleri otuz kırk gün sonra olur. Fakat bazı bayanlarda bu süre çok daha az olabilir. Yirmi gün sonra bile kürtaj olabilirler. Ya da çok daha uzun sürebilir. Üst...

Rüyada Adet Kanaması

Rüyada Adet Kanaması, gören bir kişide adet haftasında olabilir ya da gün içerisinde adet kanaması ile ilgili bazı konuları konuşmuşta olabilir. Görülen rüyalar kesinlikle gün içerisinde yaşanmış yadda etkilenilmiş demek tabi ki d...

Doğum Sonrası Adet

Doğum sonrası adet, Doğum yapan çoğu kadın ilk adet kanamasını doğumu takip eden 3. ay içinde yaşar. Doğum yapıldıktan sonra 1. ve 2. ay halk arasında kırk sonu olarak adlandırılan adet kanamasına benzeyen, ancak adet kanaması ile...

Adet Görme

Adet görme, üreme çağına gelmiş olan kadınlarda ortalama yirmi sekiz günde bir görülen bir döngüdür adet görme. Çocukluk döneminden ergenliğe geçiş döneminde on iki on üçlü yaşlarda ilk adet kanaması olur. Bu ilk kanamada tam olar...

Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama: Hamilelik hesaplaması hakkında bilmeniz gerekli olanlar. Hamile olduğunuzu anladığınız andan sonra aklınıza gelen soruları karımın içinde bir canlı büyüyor, ne büyüklükte, kız ve ya erkek mi? Ne zaman dünyaya ge...

Gebelikte Kanama

Gebelikte kanama, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ancak kanama beklenmeyen bir gelişmedir. Buna sebep olan etken ne olursa olsun anne adayının hemen doktorunu bilgilendirmesi gerekir. Kadınlar hamileliğinde oluşan kanamalara...

İlk Adet Kanaması

İlk Adet Kanaması, Adet kanaması bütün kadınlarda üremenin en belirgin göstergesidir. Kadınlarda ilk adet görme yaşı ergenliğin başladığı dönemlere denk gelmektedir. ilk adet halinin görülmesi ile birlikte kız çocuklarında fizyolo...

Adet Öncesi Baş Ağrısı

Adet Öncesi Baş Ağrısı, birçok kadında ergenlikle birlikte görülmeye başlayan ve menopoz evresine kadar hissedilebilen  AÖS (Adet öncesi sendrom) belirtilerinden yalnızca bir tanesidir. Kadınlarda adet öncesi (premenstruel) sendro...

İlk Adet Görme

İlk Adet Görme, Çocukların genç kızlığa adımları anca vücutları hazır olduğunda atılır. 10 yaşında başlyan fiziksel ve ruhsal değişim, 18 yaşına kadar sürer. İlk adet  genç kızlar için stresli bir dönemdir ve karmaşık duygulara ne...

Kürtaj Sonrası Adet Gecikmesi

Kürtaj sonrası adet gecikmesi, Günümüzde genellikle düşük doğumlar nedeni ile ve tıbbın aşırı gelişmesi ile kürtaj ameliyatları oldukça artış göstermiştir. Yapılan kürtaj ameliyatları ile birlikte, bu durumla ilgili sorunlarda çoğ...
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Adet Gecikmesi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Mayıs - 2018