Adet BelirtileriKadınlarda adet döneminin yaklaşmasıyla birlikte sosyal yaşamı ve iş hayatını etkileyen birtakım adet belirtileri görülmeye başlar. Kadınların %75 i adet dönemi yaklaşınca şişkinlik, gerginlik, huzursuzluk ve mutsuzluk gibi olumsuz sendromlarla karşılaşmaktadır. Bazı bayanlarda adet belirtileri arasında baş dönmeleri ile sırt ve karın bölgelerinde görülen ağrılarda oluşmaktadır. 

Adet belirtileri arasında en sık görüleni karın ağrısıdır. Adet döneminde yaşanılan PMS adı verilen belirtiler, hormonlarda meydana gelen değişiklikler nedeniyle meydana gelmektedir. Adet döneminde görülen bazı belirtilerin nedeni ise vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Adet döneminde görülen sorunlar özellikle 30-40 yaş arasındaki bayanlarda artış göstermektedir. Bunun nedeni ise adet döneminde görülen belirtilerin menopoz ile birleşmesidir. Bayanların ilk adet dönemi ile menopoza kadar geçen dönemi düşündüğümüzde her ay bu belirtilerin yaşanmasının ne denli olumsuz sonuçlar doğurabileceğini de kestirmek zor oluyor. Kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları bu duygusal ve bedensel belirtiler tıp dilinde ''Premenstrüel Sendrom'' olarak adlandırılmaktadır. 

PMS kadın olmanın ve kadınların yaşadığı zorlukların bir nevi kanıtıdır aslında. Adet döneminde kadınlar normal günlerde sorun etmeyeceği şeyleri takıntı ederek kırmak istemediği kişileri bile kırmaktadırlar. Bu dönemde aile içi sorunlar, suç işleme oranlarının yükselmesi, hatta intihar girişimlerinin bile artış göstermesi sıkça görülen olumsuzluklardır. Adet belirtileri kadınların aylık döngülerinde adet günlerinin 21 ve 28. günlerine denk gelir ve adetin bitmesiyle birlikte bu sendromlar da atlatılır. 

Adet Sancısı Neden Olur?
Adet sancısının oluşmasının nedeni rahmin içindekileri akıtabilmek için büzülmesi ile gerilmesi ile oluşan doğum sancısından biraz daha hafif acılardır.
Adet Belirtileri

Burada meydana gelen kas kasılmaları ''prostaglandin'' adı verilen hormonun rahim ağzını oksijensiz bırakmaya neden olmasından kaynaklanmaktadır. 14 gün sonrasında hormonal düzen değişir ve kişinin rahmi bir sonraki ay için kendini hazırlamaya başlar. Adete 4 gün kala östrojen ve progesteron adı verilen hormonlar yükselmeye başlar. Bu nedenden dolayı da kadınlarda duygusallık ve bedensel değişiklikler oluşmaya başlar. İnsanlarımız bu durumu genellikle ''aybaşı hali'' olarak adlandırmaktadır. Adet belirtileri ergenlik dönemiyle başlar menopoz dönemine doğru giderek azalma gösterir.

Adet Belirtileri Nelerdir?
Adet döneminde görülen belirtilerin çoğunluğu PMS ile ilgilidir. Fakat en fazla görülen belirtiler şişkinlik, sinirli haller ve mutsuzluktur. Bunlar dışında kadınlarda görülen adet belirtileri şunlardır:
 • Ruh halinde değişkenlik yaşanması,
 • Aşırı sinirli olma, sebepsiz bir şekilde alınma ve ani öfkelenmeler,
 • Yorgunluk hissi,
 • Cinsel isteğin artması,
 • Karında, kol ve bacak bölgesinde şişkinlik oluşması,
 • Göğüslerde şişkinlik ve ağrı,
 • Vücudun sıvı toplaması nedeniyle kilo artışı,
 • İştah artışının görülmesi,
 • Baş ağrısı, eklem ve bel bölgelerinde görülen ağrılar,
 • Mide bulantısı ve midede hassasiyet,
 • Ateşlenme ve soğuk bir şekilde terleme gibi durumlar adet belirtisi olarak görülmektedir. Ancak akıntının tamamen başlaması ve gözle görülmesiyle birlikte adet başlar ve birkaç gün içerisinde genellikle ağrılar azalma gösterir.

Yayınlanma Tarihi : 01.02.2014 21:00:19

Adet Belirtileri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

17 Yorum Yapılmış "Adet Belirtileri"

BELİRSİZ

Cevap Sayısı: 1
merhaba ben 11 yaşındayım belirtiler bende var . Bazen kasıklarım çok ağrıyor adet ne zaman olucam ? lütfenn cevap

2017-01-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

zeynoo

Cevap Sayısı: 0
Ya ben 14 yşndym.Daha adet olmadım.Ama belirtilerinin hepsi var.Son bi kaç gnüdür kasıklarım çok ağrıyor midem biraz değişti bişey yemeye korkar oldum açıkcası hassasiyetleşti.Ne zmn olrm...

2016-10-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

Sıla

Cevap Sayısı: 0
Merhaba bende 12 buçuktan 13 yaşındayım. Adet belirtilerinin çoğu var beyaz akıntım 2 senedir geliyor. Bugün kasık bölgemde çok şiddetli bir ağrı var ve göğüslerimin altında bir kasılma var? Adet olmaya yakın mıyım?

2016-08-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

nesro

Cevap Sayısı: 0
merhaba ben 12 yaşındayım. adet olmadım ama kilotumdan beyaz bi sıvı geliyodu, hemen hemen bitti amma şuan karnım baya ağrıyor ne zamana adet olurum.

2016-07-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

Bilinmiyor

Cevap Sayısı: 1
Merhaba ben 13 yaşındayım adet olmadım ama Kilotumda beyaz bir sıvı geliyor hemde çok hergün kilotumu değiştirmek zorunda kalıyorum adet belirtilerin hepsi bende var Acaba adet olmam yakınımı?

2016-07-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

Gereksiz

Cevap Sayısı: 0
12 yaşındayım ergenliğe girdim son bikaç aydır adet döneminden önce hep kabus görüyorum bu adeg belirtisimi farklı bişeymi


2016-06-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

Deniz

Cevap Sayısı: 0
ben 12 yaşındayım. hala beyaz akıntım gelmedi. bazen belirtileri oluyor ama akmıyor. biraz kısa boyluyum. sizce kısa boyluluk adet zamanını uzatır mı?

2016-06-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

almina

Cevap Sayısı: 0
ben 17 yaşındayım ama 1 aydır adet olamıyorum 2.aya girdim hala yok napmalıyım

2016-05-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

Gunes

Cevap Sayısı: 0
Arkadaşlar bende 12 yaşındayım beyaz sıvı bir sey gelirse ergenlik adet le ilgili bir sey degil korkmayın dün bende peceteyle onumu silerken açık pdmbe kırmızı az akinti geldk bende şüpheleniyorum ama iltihap olabilirmiş

2016-04-29 / Kullanıcı oyu: 4,5

MİSAFİR

Cevap Sayısı: 0
Ben 12 yaşındayım. Adet belirtilerine baktım neredeyse hepsi var. Birde bende beyaz bir şey akıyor. Beyaz da geçiyor mu ?

2016-04-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

Defne Yalçın

Cevap Sayısı: 1
Acaba bunların arasında beyaz akıntıda var mı??

2016-04-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

1232121

Cevap Sayısı: 1
hocam adet öncesi karnım agrıyor heryerim agriyor migdem bulanıyor bazen ve beyaz akıntı geliyor seffaf bunun olması adetin olacagı anlamınamı geliyor

2016-04-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

boşver

Cevap Sayısı: 0
ağrı kesiciyi mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın ağrı kesici yerine sıcak su ve bitki çayları deneyin

2016-03-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

hfgjmöhcxjfjögh

Cevap Sayısı: 0
ben 12 yasındayım adet belirtilerine baktım ve hepsi bende var. napmalıyım

2016-03-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

Misafir

Cevap Sayısı: 3
Merhaba ben 12 yaşındayım dün kasık ağrısı başladı ve midem bulanıyor, midem bir şey yiyince ağrıyor hassas yani ve baş dönmesi biraz ateşlenme var beyaz akıntı başlayalı 18 ay oldu bunlar adet belirtisimi

2016-01-14 / Kullanıcı oyu: 4,5

özlem altaş

Cevap Sayısı: 3
ben hastalandığımda ağrısından duramıyorum hemen hastalandığım gibi majezik içiyorum sizce bir sakıncası var mı veya önerdiğiniz bir ilaç ???

2015-07-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

Dalayer

Cevap Sayısı: 0
genelde adet gelmeden önce gönderdiği ilk belirti kasıl ağrısı oluyor. bu ağrıyı dindirmek için de önceden ağrı kesici kullanıyorum. sizce bir sakınca var mı?

2014-02-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Adet Gecikmesi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018