Adet Gecikmesi SebebleriAdet gecikmesi sebepleri, Adet gecikmesi birçok kadının hayatının belli bir döneminde yaşadığı problemdir. Normal şartlar altında üreme çağındaki kadınların her ay düzenli bir biçimde adet kanını görmeleri gerekir. Eğer bu adet kanı görülmüyorsa ve sekteye uğruyorsa gidişatta bir sıkıntı olduğunu gösterir. Adet gecikmesine neden olan birçok sebep vardır. Bu sebepleri bir başlık altında toplamak mümkündür: 

1) Gebelik: adet geciktiği zaman ilk akla gelmesi gereken şey gebeliktir. Kadınlar gebelikleri boyunca adet görmezler çünkü bu kan bebeğin beslenmesinde yardımcıdır. Gebelik olup olmadığını öğrenmek için kandaki beta HCG ye bakılmalıdır. Eğer sonuç negatif çıkarsa bir hafta sonra aynı test tekrarlanmalıdır. Yine sonuç negatif çıkarsa diğer seçenekler mutlaka araştırılmalıdır. 

2) Hipofiz hastalıkları: hormonların çalışmasında sorumluluğu olan beynimizdeki hipofiz bezinde hastalıklar varsa eğer adette gecikme olur. 

3) Overlerin yeterince olmaması: erken menopoz görüldüğü zaman ki bu çoğu zaman 40 yaşından önce olur kadınlarda adet gecikmesi yaşanır.

4) Rahim içi tabakayı etkileyen hastalıklar: rahim içi araçlar, tüberküloz gibi enfeksiyonlar rahimde yapışıklığa neden olur.
Adet Gecikmesi Sebebleri

Bu durumda da adet ya kesilir yada gecikir. 
5) Prolaktin hormonunun artması: süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu yükselirse adette gecikme yaşanır. 

6) Polikistik over: çok sayıda kist içeren yumurtalık anlamına gelen polikistik over sendromunda adet gecikir. Yaklaşık olarak kadınlardaki adet gecikmesinde %25-30 oranında etkili bir rahatsızlıktır. 

7) Radyasyon: kanser hastaları kemoterapi ve ışın tedavisi gördükleri zaman maruz kaldıkları radyasyon yüzünden yumurtalıklarındaki foliküler azalır yada tamamen biter. Bunun sonucu olarak da adet döngüsü sekteye uğrar. 

8) İlaçlar: bazı ilaçların yan etkileri arasında adet geciktirmesi vardır. Bu ilaçların kesilmesi halinde tekrar düzelme olur. 

9) Fazla kiloda veya yetersiz kiloda olmak: vücutta yeteri kadar yağ yoksa adet gecikir veye durur. Buna amenore denir. Yeterli kiloya ulaşıldığı zaman adet döngüsünde düzelmeler olacaktır. 

10) Tüm bu sebeplere stres, aşırı derecede fiziksel egzersiz, uykusuzluk, başın travmaya mağruz kalması, mekan ve mevsim değişikliği ve adet gününü yanlış hesaplama da  eklenebilir. 

Yayınlanma Tarihi : 11.08.2015 03:57:49

Adet Gecikmesi Sebebleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

10 Yorum Yapılmış "Adet Gecikmesi Sebebleri"

yasemin

Cevap Sayısı: 0
5 gün adetim gelmedi nedenini bilmiyorum... Hamilelik testi yaptım negatif çıktı... Bulantı kokulara hassasiyet vb. gibi şeylerde olmadı... Neden böle olduğunu öğrenebilirmiyim... Rica etsem...

2015-03-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

arzumm

Cevap Sayısı: 0
Ben korkuyorum cok hemde cocugumun olmamasindan tabi ama hormon testi yaptim baya yuksekti ve cocugum olurmu sizce..

2014-08-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

melike

Cevap Sayısı: 1
merhb mayısın 11inde adet oldum 16sında bittim bugün haziranın 28i ve daha olamadm test yaptm 4 gün önce negatif cıktı ama kasıklarm ağrıyor ve idrarım koyu renkte 24yasındaym ve 9 aylık evliyim yardımcı olursanz sevinrm tskler

2014-06-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

güle

Cevap Sayısı: 0
bn sevdim

2014-02-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ceylan

Cevap Sayısı: 0
kürtaj oldum adetim 38 gün gecikti test yaptırdım sonuç negatif

2014-02-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

simge

Cevap Sayısı: 0
eşimle ilişki sırasında ikimizde emin değiliz sperm bıraktığından ve adetimin gecikme süresinin 7. günü belirtiler var ama hastalanmadım sizce neden?

2013-08-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

üzgün

Cevap Sayısı: 0
adet belirtilerim var ama olmuyorum gögsümde şişkinlik var sancım var ama olmuyorum yani 1 ay gecikdi nedeni stres mi acaba yaş.16

2013-08-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

sıkıntılı

Cevap Sayısı: 0
merhaba iyi günler 2 aydan beri adet olmadım ve ilk defa bu kadar çok gecikti ve normalde guatır rahatsızlığım var ve 1.5 ayda bir görüyorum.çok tedirginim.ve kızım.nolur yardım edin.

2013-05-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

Tuba

Cevap Sayısı: 0
Çocuk emzirdiğiniz içinde gecikmiş olabilir

2013-04-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Adet Gecikmesi Sebebleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Adet Gecikmesi Sebebleri konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Adet Gecikmesi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018