adetgecikmesi.gen.tr https://www.adetgecikmesi.gen.tr Adet Gecikmesi, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, adetgecikmesi.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Tue, 19 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Adetin Erken Bitmesi https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adetin-erken-bitmesi.html Sun, 09 Sep 2018 16:26:36 +0000 Adetin erken bitmesi, Adet hemen hemen tüm genç kızların görmüş olduğu stresli, sancılı ve korkulu rüyası olmaktadır. Belli bir yaşı geçtikten sonra genç kızların regl dönemi adını verdiği döneme adet adı ver Adetin erken bitmesi, Adet hemen hemen tüm genç kızların görmüş olduğu stresli, sancılı ve korkulu rüyası olmaktadır. Belli bir yaşı geçtikten sonra genç kızların regl dönemi adını verdiği döneme adet adı verilmektedir. Ergenliğe giren her genç kız adet  kanamasını görmektedir ve belli bir yaşa gelene kadar da yani menopoz dönemine kadar da adet kanaması devam etmektedir. Kadınlarda adet düzensizliği olmadığı müddetçe her ay belirli günde ve düzenli bir şekilde adet kanaması görülür. 

Adet kanamaları Kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Mesela bazı bayanlarda adet kanamaları daha az olur iken bazı bayanlarda adet kanamaları olağandan çok olmaktadır. Bununla birlikte aynı zaman da bazı bayanlar ağır sancılı bir dönem geçirir iken bazıları ise hiç sancı hissetmeden adet dönemini geçirirler. Bazı durumlarda bir bayanın adet görme zamanı erken biterken bazı bayanların adet görme zamanları da daha uzun sürmektedir. Adet kanaması ilk önceleri uzun sürer iken daha sonra ki zamanlarda da erken bitmesi anormal bir durum olarak bilinir. Adet kanaması erken biten, düzensiz olan ya da birden kesilen kişilerin çok acil bir şekilde uzman tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Birde kişiler adet kanamalarını devamlı kontrol altına almalıdır. Örneğin adetin erken bitmesi olarak bir kaç sıkıntı ve cevapları şöyledir.

40 yaşından evvel adetin erken bitmesi veya kesilmesi kesinlikle normal olmamaktadır.  Kesin olarak denilebilir ki erken menopoz sinyali olabilmektedir bu neden ile çözüme ulaşmak için bir doktor tarafından kontrolü yapılmalıdır. Erken menopoz önemli hastalıkların habercisi olabilmektedir ve de bu ciddi hastalıkların başında da kemik erimesi adı verilen çok ciddi bir rahatsızlık başta gelmektedir.

 • Hormonal sebeplerden ötürü adetin erken bitmesi oluşabilmektedir. Hormonal değişikliklerde biraz da bayanların elinde olmaktadır. Bununla beraber yaş ilerledikçe bayanlarda gözüken hormonların azalması da adetin erken bitmesine neden olmaktadır.
 • Hızlı kilo alıp vermek de hem adet kanamasının azalmasına hem de düzensizliğe sebep olmaktadır. 
 • Bir de guatr hormonlarının azalması da kanamanın az olmasına sebep olabilmektedir.
 • İlaç kullanmak ve de ayrıca sık sık ağrı kesici kullanmak hem adetin erken bitmesine hem de gecikmesine neden olmaktadır.
 • Ayrıca adetli durumda duş alınması oldukça sakıncalıdır. Adetin erken bitmesi en baş nedenlerden biri olmaktadır ancak bu her bayan için aynı durumu göstermeye bilir. 
 • Düzenli beslenen bir bebeğin beslenmekte olması adet azalmasının sebebi olmaktadır.
 • Kansız olan bir kişinin adet azalması da oldukça normale dönüşmektedir.
]]>
Dış Gebelik Sonrası Adet https://www.adetgecikmesi.gen.tr/dis-gebelik-sonrasi-adet.html Mon, 10 Sep 2018 12:46:38 +0000 Dış Gebelik Sonrası Adet, Dış gebelik, tıp dilinde ektopik gebelik olarak ifade edilir. Döllenmiş yumurtanın rahim içinde herhangi bir yere tutunamayıp, rahim dışında bir başka bölgeye yerleşmesi ve bu bölgede gelişmes Dış Gebelik Sonrası Adet, Dış gebelik, tıp dilinde ektopik gebelik olarak ifade edilir. Döllenmiş yumurtanın rahim içinde herhangi bir yere tutunamayıp, rahim dışında bir başka bölgeye yerleşmesi ve bu bölgede gelişmesi durumuna dış gebelik ismi verilir. Dış gebelikte döllenmiş yumurta daha çok fallop kanallarında tutunarak burada gelişir. Fallop tüpleri dışında ki over ve servikal kanalı bölgelerine de yerleşebilir. Gebeliklerin %1veya 2’sinde dış gebelik görülür

Dış gebelikte, normal gebelik belirtileri gibi aynı belirtilere sahiptir. Anne adayında adet gecikmesi, göğüslerde aşırı hassasiyet, mide bulantısı, istifar etme gibi bir çok belirti görülebilir. Hamileliğin ilk anlaşılacağı doğum kontrol testlerinde bile dış gebelik durumunda test sonucu pozitif çıkar. Dış gebelik olaylarında fallop tüplerine yerleşen yumurtanın büyümesi, gelişmesi ve embriyo şeklini alması sonucunda, tüplerde gerilmeler başlar.

Tüp kanallarındaki gerilmeler, anne adayları tarafından şiddetli karın ağrısı ve kasık ağrısı ile fark edilir. Kimi zaman dış gebelik olduğu kadın tarafından anlaşılamaz ve bunun sonucunda tüp kanallarında embriyo büyümeye ve gelişmeye, devam eder.

Embriyonun büyümesi tüp kanallarının gerilip yırtılmasına hatta patlamasına sebep olabilir. Kanallarda oluşacak patlamalar iç kanama gibi ciddi rahasızlıklara neden olur. Bu sebeple anne adayının hamilelik boyunca, doktor muayenesi şarttır. Kontroller sırasında ultrason sayesinde dış gebelik uzman olan tarafından fark edilir ve bir an evvel tüplere zarar vermeden tedaviye başlanır. Fakat kontrollerin aksatılması durumunda ve dış gebeliğin ilerlemesi, kötü sonuçlara hatta anne adayının ölümüne kadar sebep olabilir.

Dış Gebelik Sonrası Adet 

Dış gebelik sonrası adet kanallarda meydana gelen çeşitli rahatsızlıklar  sebebiyle adet kanamasının oluşmaması gibi problemler olabilir. Fakat normal şartlarda tedavi uygulandıktan sonra kadında dış gebelik sonrası adet (regli) normal gebelikte olduğu gibi doğumdan kısa bir süre sonra görülebilir. Uygulanacak olan doğum kontrol testlerinden sonra mutlaka bir uzman kadın doğum doktoruna gidilmeli ve gebelik durumu incelenmeli ve embriyonun rahimin içine mi yoksa rahimin dışı da (yani dış gebelik) mı gelişmekte olduğu ayrıntılı olarak analiz edilmelidir.

]]>
Adet Öncesi Kanama Neden Olur? https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-oncesi-kanama-neden-olur.html Mon, 10 Sep 2018 22:31:53 +0000 Adet Öncesi Kanama Neden Olur, Adet öncesi bazı kadınlarda kahverengi rengine yakın bir pedi doldurmayacak miktarda kanama meydana gelir. Bu kadınlarda genellikle hamileliğe işaretmiş gibi algılansa da aslında adetin gelmesinin yak Adet Öncesi Kanama Neden Olur, Adet öncesi bazı kadınlarda kahverengi rengine yakın bir pedi doldurmayacak miktarda kanama meydana gelir. Bu kadınlarda genellikle hamileliğe işaretmiş gibi algılansa da aslında adetin gelmesinin yakınlığına işaret eder. Ancak bazı adet öncesi kanamalar da ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu nedenle daha öncesinden böyle bir kanama ile karşı karşıya kalmadıysanız mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünüp gerekli tahlilleri yapmanız daha doğru olacaktır.

Adet Öncesi Kanama Neden Olur

Adet öncesi kanama neden olur, Hastalık belirtisi olsa bile çoğu kanama pek dikkate alınmaz. Kadınlarda genellikle, polikistik over sendromu, endometriozis hastalığı kadınlarda rahim içi kanamaları yada rahime yapışıp kalan kistler ve yaralar nedeni ile adet öncesi bazı kanamalar meydana gelir. Ancak bazı kanamalar da rahim kanserine bağlı kanamalar olabilmektedir. Bu nedenle kanamalar lekelenmeden fazla oluşmaya başladığı anda hemen uzman bir doktora başvurmak gerekir. Yapılan araştırmalara göre hemen hemen her kadında adet öncesi kanama meydana geldiğini göstermektedir.

Adet öncesi kanama sebeplerinden biri de gebe kalmaktır. Hamile olan kadın adet olmadan önce bebeğin rahim kanalına tutulması ile lekelenme tarzı bir kanama görür. Halk dilinde buna yerleşme kanaması denir. Tıp dalında da bu kanamaya implantasyon kanaması denir. Çoğu zaman gebe kalan kadın bunu adetle karıştırsa da üzerine adet görmediği zaman tahlil yaparak gebe kaldığını öğrenebilir. Gebe kaldığını öğrenmesinin en erken yolu adet öncesi gelen bu yerleşme kanamasıdır. 

Adet öncesi kanamalar da en sık görülen hastalık kistlerdir. Rahim içinde oluşan bu kistler adet öncesi rahimden dökülürler. Bu kanamalar adetten bir kaç gün önce başlar  ve adet başlayana kadar devam eder. Adet başladıktan sonra rahimdeki kistler dökülür. 
]]>
Kahverengi Akıntı https://www.adetgecikmesi.gen.tr/kahverengi-akinti.html Tue, 11 Sep 2018 11:26:57 +0000 Kahverengi Akıntı, Bayanlarda vajinal akıntı özellikle de adet döneminde iken çok fazla görülür. Vajinadan gelen akıntının rengi ile görünümü adet döngüsünün değişik süre ile evrelerinde farklılık gösterir. Bayan Kahverengi Akıntı, Bayanlarda vajinal akıntı özellikle de adet döneminde iken çok fazla görülür. Vajinadan gelen akıntının rengi ile görünümü adet döngüsünün değişik süre ile evrelerinde farklılık gösterir. Bayanlarda ovulasyon yani yumurtlama evresinden daha önce adet döngüsünün başında iken mukus salgısının en fazla olduğu zamanlardır. Bayanlar adet olduktan sonra ortaya çıkan kahverengi akıntı olması ve olası sebepleri oldukça merak konusudur. Vajinadan gelen ve kahverengi renkte olan akıntı bayanlarda değişiklik gösterir. Adet dönemlerinde görülmekte olan kahverengi akıntı her daim çok ciddi bir problem yada hastalık belirtisi olarak değerlendirilmemesi gerekiyor. Sağlıklı bayanlarda bile adet dönemi boyunca ara, ara kahverengi akıntı olabilir. Bayanlarda görülen ve merak konusu olan kahverengi akıntılar adet sonrasında leke biçiminde olacağı gibi kimi zamanda daha yoğun şekilde gelebilir. Vajinadan gelen kahverengi akıntı çoğu zaman endişeye kapılacak bir durum olmasa bile kimi zamanda tedavisi şart olan bir sağlık probleminin habercisi olabilir. 

Adet dönemi sonrasında meydana gelen kahverengi akıntı fizyolojik yani olağan bir şekilde de olabilir. Bunun çoklukla sebebi gecikmiş olan adet kanamalarının kimi zaman adet dönemi esnasında ve adet sonrasında kahverengi, koyu kahverengi ve koyu kırmızı bir akıntının gelmesine neden olur. Kahverengi vajinal akıntılara en çok olarak endometriyumdan kaynaklı olan ölü rahim hücreleri sebep olmaktadır. Bu durum korkulacak bir problem değildir. Adet dönemi bittikten sonra görülen kahverengi akıntı bayanlarda uterusun yani rahim mukozası adı evrilen endometrium dokusundan kaynaklanır ki bu durum çoğulukla olağan bir durumdur. Endometriyum olan bayanlarda her adet dönemi esansında adet kanamasının sağlar. Ayrıca adet kanaması bittikten sonra rahmin temizlenmesi olarak isimlendirilen dönemde de kahverengi akıntılar görülür. Kahverengi akıntı temizlenme zamanından kaynaklı ise işte o zaman belli bir zaman içerisinde durması gerekmektedir. Eğer hiç durmaz ise derhal kadın doğum doktoruna gitmeniz en doğrusu olur. Adet döneminin son zamanlarında halen adet olunmamış ise yada adet gecikmesi olmuş ise kahverengi akıntı olabilir. Düzenli bir şekilde yapılan egzersiz, dengeli beslenme ve bol su tüketmek gibi alınan bir takım önlemler oldukça basit olan bu problemi ortadan kaldıracaktır. 

Adet bittikten sonra gelen kahverengi akıntı farklı sebeplere bağlı olabilir:

 • Bakteriyel vajinosis
 • Rahmin yüzeyi ile aynı zamanda da rahim ağzının yıkımı ve yaralanması
 • Rahim ağzı kanseri
 • Rahimde oluşan polipler
 • Kronik vajinal mantar enfeksiyonları
 • Menopoz ile menopoz öncesi gibi adet döngüsünün birçok seviyesi de bir uyarı işareti olarak adet dönemi bittikten sonra kahverengi akıntının gelmesine sebep olur.
 • PID ( pelvik inflmatuar disease): Yani pelvisin iltihabi hastalığı
 • Kahverengi akıntı kimi zaman da hamileliğe bağlı olan implantasyon yani yerleşmeden kaynaklı gelen kanamada olabilir. Adet döneminin son zamanlarında kahverengi akıntı gelmesi görülebilir. Aynı zamanda da gebelik belirtisi de olabilir.

Bayanlarda kahverengi renkli gelen akıntılar bir sağlık probleminden kaynaklanıyor ise bu durunda hastalığın sebebine yönelik diyet programları, ilaç tedavisi, cerrahi müdahaleler ve eğer gerekir ise kemoterapi gibi tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulabilir. Vajinadan gelen kahverengi akıntının araştırılması için uzmanlar çoğunlukla bazı tahliller ile smear testi (mikrobiyolojik tahliller, radyolojik tahliller, hormon tahlilleri ve biyokimyasal tahliller ve benzeri) testler isteyebilir.

Vajinadan Kahverengi Akıntı Olduğunda Ne Yapılaması Gerekir

Böyle bir durumda karşı karşıya gelindiğinde yapılması gereken en doğru şey jinekolojik bir muayene yapılması için kadın doğum uzmanına giderek gerekli ve yapılması gerekli olan bütün tetkiklerin yapılması gerekir. Kadın doğum uzmanı sizi muayene ettikten sonra bu durumun normal olup olmadığını hakkında gerekli bütün]]> Hamile Kalma Yontemi https://www.adetgecikmesi.gen.tr/hamile-kalma-yontemi.html Wed, 12 Sep 2018 09:36:00 +0000 Hamile Kalma Yöntemi, Verimliliğin en çok olduğu dönem kadının yumurtlama gününe çok yakın 3-4 günlük zamandır. 28 günde  bir düzenli adet gören bayan da yumurtlama zamanı adetinin başlama tarihinden itibaren 10-14 gün ara Hamile Kalma Yöntemi, Verimliliğin en çok olduğu dönem kadının yumurtlama gününe çok yakın 3-4 günlük zamandır. 28 günde  bir düzenli adet gören bayan da yumurtlama zamanı adetinin başlama tarihinden itibaren 10-14 gün arasındadır. Bu zaman hamile kalınması  için yumurtlamanın en yüksek olduğu dönemdir. bu süreç adet kanamasının uzunluğuna göre kadından kadına değişmektedir. Adetin ilk gününden sonraki adetin ilk gününe kadar olan zamanı rakamsal olarak bulduktan sonra bu rakamdan 14 çıkarılarak yumurtlama günü yaklaşık olarak hesaplanır. yumurtlamanın kesin olarak bu zamanda olması beklenemez. Buna yakın olan zamanlarda sık cinsel ilişkiye girmek hamilelik şansının yüksek olmasını sağlayacaktır.Düzensiz adet gören bayanların yumurtlama günlerini hesaplamaları biraz zordur. Adetleri düzensiz olduğu için yumurtlama zamanları da düzensizdir. Bu sebeple cinsel ilişki azlığı gebe kalma şanslarını azaltır. Haftada iki ve daha fazla cinsel ilişki yaşayan kadınların hamile kalma şansları artmaktadır.


Hamile Kalma Yöntemi, Hamile kalmak isteyen bayanın düzenli bir yaşam tarzının olması gerekir.Düzenli beslenmeye çalışması,uyku düzeninin olması,sigara ve alkolden uzak durması gerekmektedir. Kadınlar hamilelik şanslarının yüksek olası için doğurganlıklarının en yüksek olduğu dönemler olan 20-30 yaş arasında daha rahat hamile kalabilirler. Hamilelik şansı yaş ilerledikçe azalma göstermektedir. Hamile kalma şansını artıran herhangi bir besin maddesi yoktur. Fakat bebeğin sağlıklı olması için hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında kullanılması gereken besinler vardır. Bunlar çinko ve kalsiyum bakımından zengin içerikli olan süt ve süt ürünleri, omege 3 bakımından zengin olan balık, ceviz, kırmızı et ve baklagillerdir. Bir yıllık süre zarfında hamile kalamayan çiftler için yumurtlamayı uyarmak ve canlandırmak için yalnızca doktor kontrolünde kullanılacak ilaçlar vardır. Kadınlar arasında sık görülen yumurtlayamama problemi yaşayan kadınlarda hamile kalma olasılığı çok düşüktür. Gebe kalmak isteyen kadınların yumurtlama dönemi hesaplamasını bilmeleri ve kendilerine hamilelik hesaplama takvimi oluşturmaları, stresten uzak durmaları gerekmektedir.
]]>
Gebelikte Kanama https://www.adetgecikmesi.gen.tr/gebelikte-kanama.html Wed, 12 Sep 2018 22:44:39 +0000 Gebelikte kanama, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ancak kanama beklenmeyen bir gelişmedir. Buna sebep olan etken ne olursa olsun anne adayının hemen doktorunu bilgilendirmesi gerekir. Kadınlar hamileliğinde oluşan kanamalara karş Gebelikte kanama, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ancak kanama beklenmeyen bir gelişmedir. Buna sebep olan etken ne olursa olsun anne adayının hemen doktorunu bilgilendirmesi gerekir. Kadınlar hamileliğinde oluşan kanamalara karşı hassas olurlar. Bütün bunlara rağmen gebelikte kanama olmasının her zaman risk taşıdığını söyleyemeyiz. En doğrusu kanamanın sebebinin doktor tarafından teşhis edilerek, gecikmeden tedbir alınmasıdır.

Gebelikte kanama nedenleri neler olabilir

Yerleşme kanaması: Bu türdeki kanamaların nedeni döllenmiş yumurtanın rahmin içine yerleşmesidir. Kanama hafif ve lekelenme tarzında olur. Süresi 2-3 günü geçmez. Nadiren bundan uzun sürebilir. Ancak kanın rengi adet kanamasındaki gibi olmaz. Kahverengi ya da açık pembe renktedir. Böyle kanamalar gebelikte normal olduğu için, herhangi bir sorun teşkil etmez.

İlerleme kanaması: Gebelikte en fazla etkili olan ve risk taşımayan kanamalar böyle oluşur. Bu erken gebelik belirtisi olarak meydana gelir. Kanama geç dönemdeki bir adet döngüsünün sonucudur. Kadın gebe kaldığında vücudundaki normal hormonlar gebelik hormonlarınca maskelenir. Bazı kadınlarda ilerleyen dönemde adet döngüsünü başlatan hormonlar adet başlatabilir. Erken gebelik döneminde kadın ağrı hissetmeden kanama meydana gelirse, bunun adet döngüsünden olduğu düşünülür.

Düşük olasılığı kanaması: Sürekli olarak gebelikte kanaması olan kadınlarda düşük olasılığı daha yüksektir. Sıkça kanama sorunu yaşayan kadınların araştırmalarla % 50 oranında düşük yapma riski taşıdığı tespit edilmiştir. Bu tür kanamalar ilerleme kanamasına benzemez. Ağır bir tablo gelişerek, krampların eşlik ettiği bir kanama meydana gelir. Bunun yanında ateş, kan pıhtısı, titreme, acı çekme gibi belirtilerde olur. Erken gebelik sürecinde bu şekilde gebelikte kanama yakınması olan kadınların gecikmeden doktora itmesinde yarar vardır.

Servikal tahriş nedeniyle kanama: Gebelikte rahim ağzında kan akımı fazlalaşmakta, daha hızlı olmaktadır. Bu alandaki tahrişler kanamaların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Gebelikte cinsel ilişkide bulunulması bile tahrişe neden olabilir. Böyle bir kanaması olanlar mutlaka doktoruna bilgi vermelidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle de, gebelikte kanama olabilir.

Dış gebelik kanamaları: Bu türden kanamalar kadının yaşamsal riske girmesine yol açabilir. Döllenen yumurtanın rahme yerleşmek yerine genellikle tüplere yerleşmesiyle oluşan dış gebelik kanamaları beraberinde şiddetli kramplara, karın ağrısına, baş dönmesine neden olabilir.

Gebeliğin son haftalarında kanama: Gebelikte 20. haftadan itibaren oluşan kanamalar geç dönem kanamalarıdır. Bunlar ciddi sebeplerden kaynaklanabilir. 26. haftadan sonra olan kanamalar bebek içinde risk taşır. Bu yüzden kanamalarda anne ve bebek açısından kapsamlı bir değerlendirme yapılmalıdır. Bu dönemdeki kanamalarda anne adayı hastanede takip altında tutulur. Bütün riskler değerlendirmeye alınır.

Plasenta kaynaklı gebelikte kanama: Gebelikte bebeğin eşi yani plasenta önde geldiğinde (plasenta previa) lekelenme tarzında kanama oluşabilir. Bunlar bazen şiddetli de olabilir. Ultrason tetkiki sayesinde bu kolayca anlaşılabilir. Kadının ne miktarda kan kaybettiği mutlaka değerlendirilmelidir. Anne adayı hastanede gözlem altına alınmalı, doğum için kaybedilen kan oranına bakılmalıdır. Ayrıca gebeliğin evresi de göz önüne alınmalıdır. Bebeğin eşinin erken ayrılması durumunda yani bebek daha doğmadan plasentanın ayrılması durumu da, gizli kanamaya neden olabilir. Bu rahim ağrısı, sertlik ve kasılmaya yol açabilir. Acilen bir müdahaleye gerek vardır.

Mol gebelik kanaması: Bu tür kanama erken gebelik döneminde oluşabilir. Nadiren görülen sebepler arasındadır. Hücreler sağlıklı plasenta oluşturacağına, sanki üzüm salkımına benzer doku meydana getiriler. Bu mol gebel]]> Gebelik Hesaplama https://www.adetgecikmesi.gen.tr/gebelik-hesaplama.html Thu, 13 Sep 2018 07:02:01 +0000 Gebelik Hesaplama: Hamilelik hesaplaması hakkında bilmeniz gerekli olanlar. Hamile olduğunuzu anladığınız andan sonra aklınıza gelen soruları karımın içinde bir canlı büyüyor, ne büyüklükte, kız ve ya erkek mi Ne zaman dün Gebelik Hesaplama: Hamilelik hesaplaması hakkında bilmeniz gerekli olanlar. Hamile olduğunuzu anladığınız andan sonra aklınıza gelen soruları karımın içinde bir canlı büyüyor, ne büyüklükte, kız ve ya erkek mi Ne zaman dünyaya gelecek. Kadın doğum doktorları gebelik takvimini hesaplarken adetinizin ilk başladığı günü hesaba alırlar ama döllenme zamanı en son adet gününden tahminen yaklaşık olarak 10-15 gün sonrasıdır.Her zaman akraba ve tanıdıklar hamileliğin kaç günlük ya da kaç aylık diye sorarlar. Ama kadın doğum hekimleri ise tıbbi olarak gebelik takvimini hesaplarken döllenme tarihini değil, son adet tarihinden başlarlar. Döllenme tarihi ise son adet tarihinden yaklaşık olarak 15 gün sonradır. Tıbbi olarak gebelik takvimi oluşturulurken yapılan hesaplamalar ay üzerinden değil hafta üzerinden yapılır.Doğumun ise 38.ve 42.haftalar arasında olması beklenir. Şu an sizlere sunduğumuz takvim yaklaşık bir takvimdir. Doğumların sadece yaklaşık %5'i normal zamanlarında gerçekleşmektedir. Doğumların çoğu bir hafta önce yada sonra meydana gelmektedir.Her hamilelik kendine özeldir ve bebeğiniz ne zaman hazır olursa o zaman size gelecektir. Diğer taraftan adetin düzensiz olması, tüp bebek tedavisi ile hamile kalınması,son adet başlangıç tarihinin yanlış hesaplanması gibi durumlar anne adaylarının hamilelik haftalarında sapmalara sebep olmaktadır.

Gebelik Hesaplama:Özellikle ilk hamileliğini yaşayan bayanların en çok merak ettikleri konu hamileliklerinin kaçıncı haftasında oldukları, doğuma ne kadar kaldığıdır.Bu sebepten gebelik hesaplaması, kadınlar için kutsal bir önem taşımasının yanında merakların giderilmesi için de önemlidir.Bunun sebebi;Gebelik sürecinde uygulanması gereken testlerin bulunması, bu testlerden alınan sonuçlara göre gerekli tedavilerin yapılmasıdır.Gebeliğin ortalama 11-14.Haftaları arasında yapılması gereken ikili test sayesinde bebekte meydana gelebilecek down sendromu gibi problemlerin varlığı kontrol edilebilir. Bu sayede gereken müdahaleler yapılacak bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi sağlanacaktır.fakat son adet tarihinin ilk günü genelde yoğun iş ve hayat temposu yüzünden unutulduğu için gebelik belirtileri ortaya çıktıktan sonra gerçekleştirilen doktor kontrolünde gebelik zamanı belli olur. Son adet tarihinin ilk gününü hatırladıktan sonra bu güne 7 gün eklenir ve belirlenen tarihten 3 ay geriye giderek beklenen doğum tarihi bulunmuş olur.

Gebelik Hesaplama:Hamile bayanların büyük bir çoğunluğu gebelik haftasını hesapladığı halde veya doktoru haftasını belirttiği halde kaç aya girdim Kaç ay bitti Gibi konuları merak etmektedir.Aslına bakarsanız bu karışıklık 1 ayın tam 4 hafta olmasından kaynaklanmaktadır. Yaklaşık olarak 1 ay 4 hafta 3 gün sürmektedir. Önemli olan ay hesabı değil hafta hesabıdır. Hamilelik süresi genelde 40 haftadır. Hamilelik hakkında kafa karışıklığını önlemek için doktorların hesapladığı ay ve haftalar şu şekildedir.
 • 4-5 haftalık hamileliklere 1 aylık
 • 8-9 haftalık hamileliklere 2 ay bitmiştir
 • 12-13 haftalık hamileliklere 3 ay bitmiştir
 • 16-17 haftalık hamileliklere 4 ay bitmiştir
 • 20-21 haftalık hamilelere 5 ay bitmiştir
 • 24-25 haftalık hamilelere 6 ay bitmiştir
 • 28-29 haftalık hamilelere 7 ay bitmiştir
 • 32-33 haftalık hamilelere 8 ay bitmiştir
36 hafta sonunda ise 9 ay bitmiş ve son aya girilmiş olur.(Bu durumda doğum 9 ay değil 10 ay gibi oluyor.)40 hafta bittiği zaman 9 ay 10 gün olarak bilinen 280 gün tamamlanmış olur bu da 40 hafta eder. Doğumların geneli 38-40 hafta arasında meydana gelir. Bazen günü geçen gebeliklerde 41 haftada doğum gerçekleşir. bunlar hesaplanırken son adetinizin başladığı ilk güne göre yapılır.
]]>
Yumurtlama Dönemi https://www.adetgecikmesi.gen.tr/yumurtlama-donemi.html Thu, 13 Sep 2018 07:43:37 +0000 Yumurtlama Dönemi: Yumurtlama veya ovulasyon olarak adlandırılan olay tahmini olarak her adet döneminin ortasında gerçekleşir. bu olay yumurtaların olgunlaşmış olarak döl yatağından yani tüplerden serbest bırakılması ve çatl Yumurtlama Dönemi: Yumurtlama veya ovulasyon olarak adlandırılan olay tahmini olarak her adet döneminin ortasında gerçekleşir. bu olay yumurtaların olgunlaşmış olarak döl yatağından yani tüplerden serbest bırakılması ve çatlaması olarak anlatılır. Yumurta döllenmez ise adet le birlikte dışarı atılır. Yani gebe kalmayı isteyen kadınlar adet dönemlerini, tarihlerini, süresini ve de yoğunluğunu not tutmaları gereklidir. Böyle yaparak hem yumurtlama hem de hamile kalma ihtimali çoğalmış olur. Bu şekilde cinsel ilişki tarihinin planlamasını doğru yaparsınız. Bu şekilde ise hamile kalma ihtimali çok artmış olur. 

Yumurtlama Dönemi Hesaplaması. Yumurtlama dönemi tahmini olarak adet döneminin ortasına denk gelmektedir. Fakat bu hesaplama genel olarak 28 günlük dönemi için doğru sayılarak kabul edilir. Başka başka bayanların adet dönemleri çok farklı zamanlarda tekrar ediyor olabilir. Mesela adet döneminiz 28-30 ya da 35 olur. Bu nedenden dolayı adet kanaması tarihinden 14 gün geriye doğru sayarak tahmini olarak yumurtlama zamanını bulabilirsiniz. Ama adet dönemi 28 günden gününe olan kadınlar ile son adet kanamasından sonraki 14 gün yumurtlama zamanı olarak hesabı yapılabilir. Lakin adet dönemi 35 gün olan bayanlar içi adet kanaması başlama tarihinden 14 gün arkaya doğru gele bilir. 14 gün geriye geldiğinde 35-14=21 sonucu bulunur, ama son adet kanamasından sonraki 21'inci gün yumurtlama günü olarak hesaplanabilir. Bu tarihin adet döneminin ikici yarısına göre toplanmasının nedeni ise adet döneminin ikinci yarısının 14 gün olarak isabet etmesidir.

Yumurtlama Dönemi: Luteal faz olarak adlandırılan bu zaman tüm batanlara farklı olan adet dönemleri için sabit bir zamandır. Ama adet süresi farklı olsa dahi yumurtlamanın gerçekleştiği zamandan sonraki 14 gün adet kanaması meydana gelecek. Bu sebeple yumurtlama zamanını hesaplanması için bir da ki adet kanamasının başlayacağı tarihten arkaya doğru 14 gün saymak daha kolay olur, bu şekilde çok daha doğru bir sona ulaşmamız sağlanacaktır. Yumurtlama dönemi hesaplama işlemi en kolay şekliyle böyle anlatılabilir. Adet döneminin zamanı  ne kadar olursa olsun ve isterse adetleri düzensiz gerçekleşiyor olsun, adet kanaması zamanından 14 gün arkaya gitmek yumurtlama tarihinin doğru olarak hesaplanmasını sağlar.
]]>
Vajinismus https://www.adetgecikmesi.gen.tr/vajinismus.html Thu, 13 Sep 2018 10:51:25 +0000 Vajinismus, halk arasında bir hastalık olarak düşünülse de aslında vajinismus bir hastalık değil bulgudur. Vajinismus, cinsel birliktelik anında başlangıçta hiç bir sorun olmayan, ancak birliktelik ilerledikçe, birleşme an Vajinismus, halk arasında bir hastalık olarak düşünülse de aslında vajinismus bir hastalık değil bulgudur. Vajinismus, cinsel birliktelik anında başlangıçta hiç bir sorun olmayan, ancak birliktelik ilerledikçe, birleşme anı yaklaştıkça kadında kontrolsüz bir şekilde gelişen kasılmalar olarak tarif edilebilir. Bu kasılmalar nedeniyle erkek cinsel organı kadın vajinası içine giremez ya da birleşme olsa bile çok ağrılı ve zor şekilde olur.

Vajinismus hastalıktan çok hastalığı ortaya koyan bir teşhistir. Cinsel birliktelik anında kadının korku, endişe ya da yanlış olarak bildiği cinsel bilgiler nedeniyle vajina kanalının bir kısmında yer alan pelvik kasları, vücudun kendini koruma tepkisiyle kasılmasıdır. Bu kasılma kontrolsüz bir şekilde olur ve dolayısıyla cinsel birliktelik gerçekleşemez. Vajinismus problemi yaşayanlarda PC kasları birliktelik vakti geldiğinde istem dışı kasılır. Bu akslar normal şartlarda kadının isteği dahilinde kasılarak gevşeyebilir. Aynı kaslar idrar yaparken de kontrollü bir şekilde kasılıp gevşeyebilir.

Vajinismus nasıl gelişir

Halk arasında oldukça fazla rastlanılan bir rahatsızlık olan vajinismus da sadece PC kasları kasılmaz. Beraberinde sırt, bacak, bel gibi pek çok bölgedeki kaslarda da kasılma gelişebilir. Kişi cinsel ilişki sonrasında bu tür bölgelerde de ağrı hissedebilir. Ağrıların yoğunluğu vajinismusun şiddetine bağlı olarak değişebilir. Vajinismus anında vajina içine herhangi birşeyin girip çıkması mümkün değildir. Vajinismus hastalarının çoğunda kasılma sadece cinsel birliktelik anında değil, jinekolojik muayene, bölgeye tampon yerleştirme, vajinal tedavi gibi durumlarda da gelişebilir. Vajinismus başka bir deyimle erteleme, kaçınma gibi terimlerle de tanımlanabilir.

Vajinismus belirtileri
 • Cinsel ilişkinin olmaması
 • Kadının partneri ile cinsel birlikteliğe girmekten korkması ve tekrar denemek istememesi
 • Cinsel birlikteliğin ağrılı ve çok zor gerçekleşmesi
 • Cinsel birlikteliğin tamamlanmaması
 • Vajinaya tanpon ya da ped gibi maddelerin yerleştirilememesi
 • Vajinaya parmağın girmemesi
 • Jinekolojik muayenelerden kaçınma
 • Tedavi için olsa bile fitil gibi ilaçların vajinaya yerleştirilememesi
Vajinismus çeşitleri

Primer vajinismus: Bu vajinismus türünde cinsel birliktelik hiç bir şekilde gerçekleşmez. Çiftler bir kez dahi birliktelik kuramamıştır.

Sekonder vajinismus: Daha evvel sorunsuz cinsel birliktelik yaşanmasına rağmen herhangi bir vajinal travma sonucu gelişen vajinismus türüdür.

Vajinismus tedavisinden önce Jinekolojik değerlendirme aşaması

Cinsel birliktelik anında sorun yaşayan çiftler doktora başvurduğunda vajinismus teşhisi için doktor hastayı değerlendirerek kesin tanıyı koyar. Değerlendirme süresi yaklaşık 1 dakika sürer ve hasta için korku ve endişe gerektirecek bir uygulama değildir.

Vajinismus tedavisi

Vajinismus eğer psikolojik olarak yaşanmıyorsa cinsel birlikteliğe müsaade etmeyen yapısal nedenler varsa sorun cerrahi operasyonlarla çözümlenebilir. Bu nedenle de vajinismus hastalarının uzman bir jinekolog tarafından değerlendirilmesi gerekir. Vajinismus probleminin yaklaşık %90'ı psikolojik olarak gelişir. Bu durumda tedavi için davranışsal ve bilişsel yaklaşım ön planda olur. Günümüzde zihinsel iyileşme teknikleri de kullanılmaya başlanmıştır.

Bilişsel teknikte kadına genital bölge ve cinsel ilişki hakkında gerekli ve detaylı bilgiler verilir. Beraberinde kegel egzersizler hakkında bilgi verilir ve PC kastalrının bu egzersizler ile kontrol edilebileceği öğretilir. Bilişsel tedavi kadınla beraber erkeklerde de uygulanmalıdır. Çoğu erkek bu konu hakkında bilgi eksikliği yaşayabilir. Eğer kesin tedavi isteniyorsa egzersizler sağlık kuruluşu ha]]> İlişki Sonrası Kanama https://www.adetgecikmesi.gen.tr/iliski-sonrasi-kanama.html Fri, 14 Sep 2018 10:42:23 +0000 İlişki sonrası kanama, Kanama,her kadının aklında merak uyandıran bir olaydır. Bu durumun normal bir durumu yoksa bir sorunun habercisi mi olduğu konusunda bir çok soru akla getirirken, hangi durumlarda oluşan bu kanamaların norma İlişki sonrası kanama, Kanama,her kadının aklında merak uyandıran bir olaydır. Bu durumun normal bir durumu yoksa bir sorunun habercisi mi olduğu konusunda bir çok soru akla getirirken, hangi durumlarda oluşan bu kanamaların normal kabul edildiği de ayrıca sorgulanır. Bu tip sorular bir çok kadının kafasını karıştıran kanamalar ile ilgili cevap aramasına neden olur. Kadınların yaşadığı cinsel ilişki sonrası gerçekleşen kanama, vajina yolu ile girilen cinsel ilişki sonrası vajina da meydana gelen, şiddetli veya hafif derecede oluşan kanamalardır. Bunun dışında ilk birliktelik hariç İlişki sonrası kanama kadınlarda bazı hastalıkların sonucu olarak meydana gelebilen bir durumdur. 

İlişki sonrası kanamaların nedenleri
 • Rahim veya rahim ağzı içinde oluşan anormal büyümelerden kaynaklı kanamalar, 
 • Rahim ağzında anormal hücrelerin varlığı, 
 • Rahim, vajina veya rahim ağzı inflamasyonu veya enfeksiyonu, 
 • Kanser, 
 • Vajina veya rahim ağzında oluşan bir travma ilişki sonrası kanamalara neden olabilmektedir. 
 • Cinsel ilişkiden sonra oluşan kanamanın varlığı, 
 • Bozukluk altta yatan başka bir hastalığa bağlı nedenler, 
 • Üreme organındaki inflamasyonlar veya enfeksiyonlar, 
 • Bulaşıcı hastalıklar,
 • Vajinal kuruluk, 
 • Cinsel isteksizlik gibi belirtileri vardır. Bunun dışında olan başka nedenleri vardır. Bu belirtilerin başında; Ağrılı cinsel ilişki, Gebe kalmada sorun veya kısırlık, Bulantı ve kusma, Olağan dışı vajinal akıntı, Ateş, Alt sırt ağrısı, Ağrılı bağırsak sorunları, Pelvik, kramplar veya oluşan karın ağrısı, Adet dönemlerinin bitmesi, Menopoz belirtileri, gibi değişik cinsel ilişki sonrası kanama belirtileri de olabilmektedir.
Kadınlarda cinsel ilişki sonrası yaşanan kanamalar asla normal bir kanma değildir. Ancak, rahim ağzı kanseri veya vajinal kuruluk gibi ilişki sonrası yaşanan neden olduğu kanamaların altta yatan nedenleri belirlenerek erken tanı ve teşhis sayesinde tedavisinin yapılması ve iyileşmesi çok yüksek bir olasılıktır. Yaşanan cinsel ilişki sonrasında gerçekleşen kanamaların tedavisi değişkenlik gösterir. Hastanın bireysel durumu, belirtilerinizin şiddeti, altta yatan nedenler ve herhangi bir komplikasyon varlığı gibi nedenlere bağlı olarak değişir. Bazı durumlarda kadınlarda görülen kanamalar idrar yollarında oluşan kanamalardan ötürü gelen kanama nedeniyle, idrarda kan görülmesi, veya gastrointestinal sistemdeki bir kanama nedeniyle kanlı dışkı oluşması, kadınlar tarafından cinsel ilişki sonrası vajinal kanama hakkında yanlış fikir yürütmelerine neden olabilir. O yüzdende cinsel ilişki sonrası kanama durumlarında dikkatli, seçici ve bilinçli olmak gerekir. Bu durumların dışında nedeni açıklanamayan kanamalarda mutlaka alanında uzman doktorlar tarafından teşhis ve tetkik yapılması gerekir. 

Cinsel ilişki sonrası yaşanan kanamaların bazı çeşitleri çok ciddi olabilir. Örneğin, cinsel yollar ile bulaşan bulaşıcı hastalıklar veya rahim ağzında oluşan kanserler gibi hastalıklar tehlikeli durumlar meydana getireceğinden ciddiye alınıp hemen müdahale edilmelidir. Eğer ki cinsel ilişki sonrası oluşan kanamanız normal kan akması şeklinde değil ise ve hafif lekelenme şeklinde meydana geliyor ise, bu durumda da mutlaka acil tıbbi yardım almanız gerekir. 

Cinsel ilişki sonrası kanamalarda hayati tehdit oluşturacak belirtiler
 • Baş dönmesi, 
 • Şiddetli karın ağrısı 
 • Pelvik ağrısı, 
 • Gebelikte yaşanan vajinal kanama, 
 • Yüksek ateş,
 • Sürekli kanama hastada hayati tehlike meydana gelebileceğinin belirtilerindendir. 
İlişki sonrası kanama nelere yol açar

Cinsel ilişki sonrası yaşanan kanamaların tedavisinin yarım bırakılması veya doğru şekilde uygulanmamasının kadınlarda bir çok olumsuz etkisi olabilmektedir. Bu tür yanlış tedavi eksik tedavi veya hastalığın teşhisinin konulamaması durumlarında hastalarda oluşan vakıalar geri dönüş]]> Hamilelik Testleri https://www.adetgecikmesi.gen.tr/hamilelik-testleri.html Fri, 14 Sep 2018 15:58:20 +0000 Hamilelik Testleri, Hamile kalmak isteyen kadınların, her ay merak içinde bekledikleri ve bedenlerinde olan değişiklikleri fark ettiklerinde "acaba hamile miyim" sorusuna cevap ararlar. Bu sorulara cevap verebilmek için bazı belirtiler Hamilelik Testleri, Hamile kalmak isteyen kadınların, her ay merak içinde bekledikleri ve bedenlerinde olan değişiklikleri fark ettiklerinde "acaba hamile miyim" sorusuna cevap ararlar. Bu sorulara cevap verebilmek için bazı belirtiler vardır; hamileliğin ilk aylarında sık rastlanan belirtilerden bazıları:
 • Adetin gecikmesi,
 • Bulantı ve kusma,
 • Sık sık tuvalete gitme isteği,
 • Göğüslerde şişlik, dolgunluk, hassasiyet ve uçlarında koyulaşma,
 • Bel ve kasıklarda ağrı,
 • Baş dönmesi, uyku hali ve halsizlik,
 • Karnın alt kısmında şişkinlik ve hassasiyet,
 • Vajinadan gelen salgının artması, Bu belirtiler, muhtemel bir hamileliğin habercisidir ama kesin değildir. Kesin sonuç için hamilelik testi yapmak gerekmektedir.
Hamilelik testleri,

İdrarla Yapılan Hamilelik Testi
Eczanelerde ve evde kullanılan hazır kitlerle uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenirliği üretici firmaların her ne kadar yüksek oranlarda belirlensede yapılan çalışmalar özellikle regl gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının yarı yarıya olduğu belirlenmiştir. Hata genelde test hassasiyetinin düşük olması nedeniyle var olan bir hamileliği belirleyemediği şeklinde olmaktadır. Klinik ortamında yapılan idrarda gebelik testlerinde ise regl gecikmesinin daha kısa bir süre olmasına rağmen güvenilir sonuçlar vermektedir. Bu testlerde daha düşük hormon seviyelerini tanıyabilen ve bu nedenle hazır testlere göre daha hassas olan testlerdir.

Kan Testi
Kan testi B-HCG' nin seviyesini kanda belirlerler. Böylece hormon salgısının başladığı ilk günlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kandaki B-HCG seviyesi tespit edilerek hamilelik tanısı konabilir, yada gebelik oluşmadığı konusunda net kararlar verilebilir. Dış gebelik, mol gebeliği, düşük gibi durumların teşhisinde kullanılan oldukça güvenilir bir test yöntemidir.

Ultrason Testi
Regl' in kısa bir süre gecikmesi sonucunda gebelik testi yapılmaksızın vajinal ultrason yardımıyla kesin bir gebelik tanısı konabilir. Karından bakılan ultrasonda regl gecikmesi en az bir hafta olmalıdır. Gebeliğin ilerleyen zamanlarda çıkabilecek sıkıntıların erken teşhisi için mutlaka tavsiye edilir. Normal gebelik, çoğul gebelik,son regl tarihiniz ile gebelik haftanız arasındaki uyumu öğrenebileceğiniz kesin sonuç verebilen bir hamilelik testidir.
]]>
Ergenlikte Adet https://www.adetgecikmesi.gen.tr/ergenlikte-adet.html Sat, 15 Sep 2018 03:29:30 +0000 Ergenlikte adet: kız çocuklarının buluğ çağına erdiğinin göstergesi olarak bilinmektedir. Ergenlikte adet, vücutta olan bir takım değişiklikler eşliğinde kız çocuklarında yaşanmaktadır. Çocukluk döneminden genç kızlı Ergenlikte adet: kız çocuklarının buluğ çağına erdiğinin göstergesi olarak bilinmektedir. Ergenlikte adet, vücutta olan bir takım değişiklikler eşliğinde kız çocuklarında yaşanmaktadır. Çocukluk döneminden genç kızlığa bir adım olan ergenlik 9-14 yaşları arasında yaşanmaktadır. Ergenlikte adet başlangıcı  kız çocuklarında vücut gelişimine, beslenmesine ve yetiştiği iklime göre de değişiklik gösterebilir. 9 yaşındaki bir çocuğun vücudunun erken yaşta gelişmesi erken adet görmesine neden olmaktadır. Bazı gelişim geriliklerin de ise adet görme yaşı 13-14 yaşlarında görülebilir. Öncelikle göğüslerin belirginleşmesi, vücutta kıl oluşumları yaşanması, vücut şeklinin farklılaşması ve sonrasında adet kanamasının gözlemlenmesi ile kız çocuğunun ergenlik döneminde olduğu gözlemlenmektedir. İlk adet görme tıptaki adıyla menarş, kızlarda puberte gelişimi sırasında üreme çağına geçmenin bir işareti olarak kabul edilmektedir. Adet kanamasına ay hali veya regl dönemi de denmektedir. 

Ergenlikte ilk adet yaşanması kız çocuğunun genetik yapısına, coğrafik bölgesine, sosyokültürel yapısı ile yakından ilişkilidir. Beslenme durumu iyi ve hafif kilolu kız çocuklarında ergenlik daha erken yaşanmaktadır. 9 yaş öncesinde ergenlikte adet yaşanması erken menarş olarak değerlendirilmektedir. Erken adet yaşanması bir çok hormonal problemden kaynaklanabilir. Bu nedenle mutlaka bir doktor kontrolü gerekmektedir. Hiçbir neden olmaksızın erken adet yaşanmışsa bile bu durumun boy kısalığına neden olabileceği ihtimali vardır. Kız çocuğu boy kısalığı veya farklı problemler yaşamaması için tedavi görmelidir. Ergenlikte adet gecikmesi ise 15 yaşın üzerinde olan kız çocuklarında problemli bir durumdur. 15 yaş üzerine geçen bir kız çocukta ergenlikte adet kanamasının neden olmadığı araştırılması gereken bir durumdur. Gecikmiş menarş olarak adlandırılan adet gecikmesi kız çocuğunda ikincil cinsiyet karakterleri denen tüylenme, meme gelişimi ve boy uzamasının evreleri önem taşımaktadır. Kız çocukları 15 yaşına gelmelerine rağmen hiçbir ergenlik belirtisi yaşanmıyorsa hormon salgılanması ile ilgili bir gelişim anormalliği var olabilir. Yine tedavi gerektiren bu durum doktorun araştırmaları sonucunda açığa çıkacaktır.

Ergenlikte adet eşliğinde yaşanan diğer belirtiler:
 • Bu dönemde öncelikle boy uzaması yaşanır
 • Meme bölgesinde tomurcuklanma ve acı yaşanmaya başlar
 • Daha sonraki aşamada koltuk altında kıl oluşumları başlar
 • Koltuk altı akabinde genital bölgede kıl oluşumu yaşanır
 • Erkeklerdeki kadar belirgin olmasa da hafif bir şekilde ses tellerinde değişim yaşanır.
 • Sonrasında adet kanaması ilk olarak kendini göstermektedir.
]]>
Vajina Kaşıntısı https://www.adetgecikmesi.gen.tr/vajina-kasintisi.html Sat, 15 Sep 2018 07:04:25 +0000 Vajina Kaşıntısı, Bayanlarda oldukça sık görülen ve önemli bir sağlık problemlerinden biri haline gelen vajina kaşıntısı, vajina döl yatağında ortaya çıkabileceği gibi dış cinsel organda da ortaya çıkabilir. Kişiye o Vajina Kaşıntısı, Bayanlarda oldukça sık görülen ve önemli bir sağlık problemlerinden biri haline gelen vajina kaşıntısı, vajina döl yatağında ortaya çıkabileceği gibi dış cinsel organda da ortaya çıkabilir. Kişiye oldukça sıkıntı durumu yaratan ve rahatsız edici vajinal kaşıntılar vajina bölgesinin hassas bir bölge olmasından dolayı bölgenin tahriş olmasına da neden olur.

Vajina kaşıntısı nedenleri; 

Mikroorganizmalar, vajina kaşıntısına sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Genel olarak vajina kaşıntısı mikroorganizmalar nedeniyle akıntı oluşması durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu durumda vajina bölgesinde enfeksiyon oluşur ve bu durum yalnızca vajinal kaşıntı ile kalmayıp vajina bölgesinde kötü kokulu akıntı, kızarıklık ve tahrişe de neden olur.

Vajinal mantar, her 4 kadından 3' ünde ortaya çıkan bu durum enfeksiyona sebep olan iltihaplı yapının vajinaya veya vulvaya yerleşmesi sonucunda ortaya çıkar. Cinsel ilişki, antibiyotik ilaçlar, bağışıklık sisteminin çökmesi ve hamilelik gibi durumlar vajinal mantarlara sebep olabilir ve vajinal mantarlar da aşırı kaşıntının ortaya çıkmasına neden olur.

Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar, genital uçuk, siğil, klamidya, frengi, bel soğukluğu ve trikomoniyaz gibi cinsel hastalıklar vajina bölgesinde kaşıntı oluşmasına sebep olabilir.

Menopoz, menopoza giren kadınlarda östrojen seviyesinin azalması durumunda vajina duvarının incelmesi ile vajina kurur ve bu durum da vajinada kaşıntı ve tahrişin oluşmasına neden olur. Menopoza girmiş kadınlarda ve emziren annelerde vajina duvarı incelediği için vajinal kaşıntı oluşması ihtimali yüksektir.

Kimyasal ürünler, kremler, parfümlü tuvalet kağıtları, sabunlar ve kondom kullanımı gibi birtakım kimyasal içeren temizleyiciler vajinada kaşıntı oluşturabilir.

Doku sertleşmesi, oldukça az rastlanan bir durum olmasına karşılık vajinada doku sertleşmesi durumunda vajina çevresinde beyaz parçalar oluşur ve bu durumda vajinada yaralara neden olarak kaşıntının ortaya çıkmasını sağlar.
Bu nedenlerin dışında egzema, sedef hastalığı, kronik deri problemleri, alerjik reaksiyonlar, tüketilen asitli yiyecek ve içecekler, şeker hastalığı, aşırı stres, doğum kontrol hapları, genital bölge temizliğine dikkat edilmemesi ve sinirsel hastalıklar vajina kaşıntısına neden olan diğer etkenler arasında yer alır.

Vajina KaşıntısıVajina kaşıntısı nasıl geçer, vajina kaşıntısı birçok sepetten kaynaklanabileceği için tedavi yapılmadan önce kaşıntının nedenini bulunması gerekir. Kaşıntıya sebep olan etken bulunduktan sonra altta yatan sebebe göre tedavi yöntemi uygulanır. Mantar enfeksiyonundan kaynaklanan vajina kaşıntılarında doktorun önereceği antibiyotik ilaçlar kullanılır. Cilt hastalıklarından kaynaklanan vajina kaşıntılarında steroid kremler, menopoza bağlı olarak kendini gösteren kaşıntılarda ise doktorun reçete edeceği östrojen içeren kremler kullanılarak kaşıntılar giderilebilir. 
Bitkisel tedavi yöntemi olarak, 1 yemek kaşığı sirkeyi 2,5 litrelik suyun içerisine ilave edip hazırladığınız karışım ile 7 gün boyunca banyo esnasında vajinal bölgenizi yıkamak enfeksiyondan kaynaklanan kaşıntının ortadan kalkmasına yardımcı olur.
İlaç ve krem tedavilerinin yanı sıra vajina bölgesinin temizliğine dikkat ekmek, vajina bölgesini aşırı ıslak yada kuru bırakmamak, vajina bölgesine banyo yaparken ön kısımda arkaya doğru yıkamak, her gün mutlaka iç çamaşırı değiştirmek, kimyasal madde içeren krem ve pet gibi ürünler kullanmayı tercih etmemek, pamuksu ve rahatsız etmeyen iç çamaşırı giymeyi tercih etmek, beslenmeye dikkat ederek stresten uzak durmak vajina kaşıntısı probleminin giderilmesine yardımcı olacaktır.
]]>
Dismenore https://www.adetgecikmesi.gen.tr/dismenore.html Sat, 15 Sep 2018 15:25:09 +0000 Dismenore, Bayanların %15 kadarında regl ağrısı sırasında çektikleri ağrı oldukça şiddetlidir. Bazen regl ağrıları 1-3 gün boyunca bayanın iş kaybına uğratacak kadar, hatta yataktan kalkamayacak kadar fazla sancı çe Dismenore, Bayanların %15 kadarında regl ağrısı sırasında çektikleri ağrı oldukça şiddetlidir. Bazen regl ağrıları 1-3 gün boyunca bayanın iş kaybına uğratacak kadar, hatta yataktan kalkamayacak kadar fazla sancı çekmesine neden olabilir. Bel ve kasık bölgelerinde, bazense bacaklara kadar vurabilen oldukça şiddetli ağrılar olabilir. Aynı zamanda bazı bayanlarda regl ağrılarına mide bulantısı, kusmalar, sinirlilik, asabiyet, kabızlık, sık tuvalete çıkma ve hatta bayılmalar bile eşlik edebilir. Tıp dilinde şiddetli ağrılara neden olan regl haline dismenore adı verilir. 
Aslında dismenore, normal menstrüel mekanizmanın doğal bir olayı olan rahim kasılmalarının, menstrüel dönemde olan bayan tarafından aşırı ağrı olarak algılanması olarak tanımlanabilir. Bu duruma tıp literatüründe primer dismenore adı verilmektedir. Adet döngüsünün bozulmaması, kanamanın fazla olmaması amacı ile kasılmalar yaşanmaktadır. Ancak bazı bayanlarda ise bu rahim kasılmalarının şiddeti oldukça fazladır. Rahim kasılmalarına neden olan madde prostaglandin adı verilen ve rahim bölgesinde lokal olarak salgılanan bir hormondur. Dismenore olayına neden olan problem ise prostaglandin maddesinin ya aşırı olarak salgılanması veya da bayanın vücudunun prostaglandin salgısına karşı aşırı duyarlılık beslemesidir.

Dismenore Tedavisi Nasıl Olmaktadır

Dismenore tedavisinde prostaglandin hormonunun salgılanmasını azaltan ya da engelleyen ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Dismenore ağrıları ağrı kesiciler ile engellenebiliyorsa ve farklı jineokolojik bir belirti yoksa tedavi gerektirmez. Dediğimiz gibi basit prostaglandin salgısı engelleyici ağrı kesiciler primer dismenore tedavisinde kullanılabilmektedir. 

Ancak dismenore durumu ve regl ağrıları şiddetli bir şekilde devam ediyorsa, genel ruhsal iyilik halini bozmaya başladıysa, ağrı kesiciler dismenore durumunu kontrol edemiyorsa ve ayrıca iş kayıplarına da neden olmaya başladıysa mutlaka jineokolojik muayene yapılmalıdır ve bu duruma neden olan altta yatan farklı bir problem var ise teşhis edilmelidir. Genellikle primer dismenore dışında regl ağrısına neden olan durum üreme çağında ki bayanlarda ortaya çıkan sekonder dismenore adı verilen problemler söz konusu olmaktadır. 

DismenoreSekonder Dismenoreye Neler Sebep Olur
 • Rahim bölgesinde en iç tabakada bulunması gereken tabakanın, rahmin dış bölgesine veya rahim dışındaki bir bölgeye kayması
 • Rahmin ağzında bulunan darlık
 • Rahimde bulunan tümörler
 • Rahmin farklı biçimlerde bulunması
 • Rahimde veya komşu organlarda iltihaplı bir hastalık bulunması
 • Psikolojik Sebepler
Sekonder dismenoreye sebep olabilmektedir.

Ağrı kesiciler ile kontrol altına alınamayan dismenore vakalarında doğum kontrol ilaçları ile yumurtlama kontrol altına alınırsa, dismenore durumu da ortadan kalkabilir. Eğer dismenoreye sahip olan bayan da doğum kontrol hapları da işe yaramamış ise ileri düzey bir muayene gereklidir. Laparoskopi isimli bir cihazla karın boşluğu incelenir. Genellikle bu inceleme sonrası endometriozis saptanır ve tedavisi daha farklıdır. Bazense geçirilen iltihap veya ameliyatlara bağlı olan yapışıklıklarda sekonder dismenoreye sebep olabilmektedir. Bu durumlarda laparoskopi kullanılır ve acil ameliyat uygulanır. Eğer dismenore psikosomatik kaynaklıysa, doktor önerisine bağlı olarak psikiyatri servisine yönlendirme yapılabilir. Gerekli görülen durumlarda psikiyatri konsültasyonları kullanılabilir.
]]> Hamilelikte Kanama https://www.adetgecikmesi.gen.tr/hamilelikte-kanama.html Sun, 16 Sep 2018 06:18:15 +0000 Hamilelikte Kanama: Kanama hamileliğin ilk zamanlarından son zamanlarına kadar görülmesi normal bir durumdur. Fakat ne zaman görülürse hemen doktora başvurulmalıdır. Kanama değişik renklerde olabilir. Bazen kırmızı bazen kahver Hamilelikte Kanama: Kanama hamileliğin ilk zamanlarından son zamanlarına kadar görülmesi normal bir durumdur. Fakat ne zaman görülürse hemen doktora başvurulmalıdır. Kanama değişik renklerde olabilir. Bazen kırmızı bazen kahverengi renginde görülür ve bir kaç damla şeklinde olur. Eğer çok olduğu zaman kesinlikle doktora başvurulmalıdır. 

Hamileliğin hangi dönemine bağlı olarak farklı şekilde kanama türleri vardır. Hamileliğin ilk üç ayında görülen kanamalar düşük tehlikesinin olacağına işarettir. Bunun yanı sıra dış gebelik sebebiyle de kanama görülür. Daha ileri ki kanamalarda bebeğin eşinin önde gelmesi, plasentanın ayrılması gibi sebepleri vardır. Tehdit teşkil ettiği için hemen doktora başvurulmalıdır. Basur olan hamile adayı annenin basur kanaması olduğu zaman hamilelikte ki kanama ile karıştırılmamalıdır. Hamilelik sürecinde olan kanamaların hepsi gebelik yüzünden değildir. Farklı sebepler de olabilir. Rahim ağzı yaranın kanaması, basur kanaması, vajinada ki kitleler yüzünden de hamilelik sürecinde farklı kanama görülebilir.Hamilelikte Kanama
İleri ki hamilelik aylarında 28. hafta ile doğum arasında ki zaman da olan kanamalara antepartum kanama adı verilir. Antepartum kanamaların en sık görülme sebebi ise dekolman plasentadır. Hamileliğin son zamanlarında olan kanamalar erken doğumun olacağını da ifade edebilir.
]]>
Adet Düzensizliği Doğum Kontrol Hapı https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-duzensizligi-dogum-kontrol-hapi.html Mon, 17 Sep 2018 04:28:01 +0000 Adet Düzensizliği Doğum Kontrol Hapı, genel olarak doğum kontrol hapları progesteron ve östrojen hormonu barındıran haplardır. Doğum kontrol yönteminde düşük yan etkisi buluna ve yüksek etkinlik gösteren bu haplar sıklıkla k Adet Düzensizliği Doğum Kontrol Hapı, genel olarak doğum kontrol hapları progesteron ve östrojen hormonu barındıran haplardır. Doğum kontrol yönteminde düşük yan etkisi buluna ve yüksek etkinlik gösteren bu haplar sıklıkla korunmak için kullanılmaktadır. Gebelik durumu çoğunlukla kadının yumurtalıklarında meydana gelen yumurta ve erkek spermi ile birleşmesinden sonra döllenerek rahime yerleştikten sonra başlayan süreçtir. Doğum kontrol ilaçları dışarıdan alındığı için kadının vücudundaki hormonların kontrolüne eline alır ve yumurtalıklarda yumurta oluşmasını engeller ve gebelik faktörünü engellemiş olur. Bu durumda sperm yumurtayı dölleyemediği için gebelik durumu da oluşmaz.

Adet Düzensizliği Doğum Kontrol Hapı, bu haplar özellikle doğum kontrolü haricinde başka alanlarda da kullanılmaktadır. Mesela adet düzensizliklerinde doğum kontrol hapları sıklıkla kullanılmaktadır. Genellikle adet düzensizliğinden kaynaklanan sıkıntılı durumun ortadan kaldırılmasına yardımcı olduğu gibi, aynı zamanda adet kanamasının da ne zaman başlayacağının bilinmesi kadınları oldukça rahatlatmaktadır. Bir takım fonksiyonel yumurtalık kist durumunun tedavisinde bazı dönemlerinde doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Ayrıca doğum kontrol hapları adet döneminde ortaya çıkan adet sancılarını hatta adet döneminin öncesinde meydana gelen pek çok kadının yaşamış olduğu gerginlik durumunda büyük ölçüde azalttığı saptanmıştır. Kısırlık sebebinden birisi olarak bilinen rahim, tüpler ve yumurtalığı içine alan bir iltihap durumda ise yine doğum kontrol hapı koruyucu olarak kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca yapılan başka çalışmalarda doğum kontrol haplarının adet düzensizliğinde kullanıldığı gibi dış gebelik riskini azalttığı hem rahim ağzı kanseri hem de yumurtalık kanseri oranının daha da az olduğu görülmektedir. 

Adet Düzensizliği Doğum Kontrol HapıAdet Düzensizliği Doğum Kontrol Hapı, adet döneminde pek çok kadının sıklıkla yaşadığı adet sancıları doğum kontrol hapı kullananlarda daha az görülmektedir. Ayrıca sancılı adet görme tedavilerinde kullanılmaktadır. Adet düzensizliklerinde kişinin adetinin düzelmesi için uzman doktor tarafından reçete edilerek de verilmektedir. Ayrıca doğum kontrol hapları adet döneminde meydana gelen adet kanamalarını azaltarak kadının büyük ölçüde kan kaybetmesini de önlemiş olmaktadır. Hatta kişide oluşan pıhtılaşma ya da çok aşırı adet görme durumunu tedavi etmede kullanılır. Buda kişinin kan kansızlık durumunu engellemiş olmaktadır. Doğum kontrol hapı özellikle adet kanamasının miktarını azalttığı gibi süresini de kısaltmaktadır. Bu sayede kan kaybı olmadığı gibi vücutta demir eksikliğinden kaynaklanan bir anemi riskini de büyük ölçüde azaltmış olur. Ayrıca uzun süreli olarak kullanılan doğum kontrol hapı kesildiği zaman kişide bir süreliğine adet görmeme durumu yaşanabilmektedir. Ancak bu durum genellikle üç ay içinde kendiliğinden düzelmektedir.
]]>
Erken Adet Görme https://www.adetgecikmesi.gen.tr/erken-adet-gorme.html Mon, 17 Sep 2018 07:13:04 +0000 Erken adet görme, regl döngüsünün 21 günden az sürmesi halidir. Kanamaların 21 günden az, 35 günden uzunca olması normal olarak onay edilmemektedir. Bayanların bir yıl içerisinde gördüğü adet kanamalarının sayısının Erken adet görme, regl döngüsünün 21 günden az sürmesi halidir. Kanamaların 21 günden az, 35 günden uzunca olması normal olarak onay edilmemektedir. Bayanların bir yıl içerisinde gördüğü adet kanamalarının sayısının artışı başka bir deyişle erken adet görme vaziyetinin en mühim sebebi hormonal dengesizliklerdir. Bunun dışında fazla egzersiz, psikolojik baskı, hayatta meydana gelen anlık değişimler, fazla miktarda kahve ve sigara kullanımı da bunun için sürükleyebilir.

Düzenli olarak da regl meydana gelen bir kadında normal olmayan şekilde kanama olması şeklinde, bunun bir regl değil, ara bir kanama olabileceği ile alakalı bir denetim yapılmalıdır. Adet kanamalarında yaşanabilecek bunun benzeri düzensizlikler halinde, kesinlikle doktor muayenesinden geçilmelidir. Kadında olabilecek hormonal değişimler, rahim ya da rahim ağzı polipleri, yumurtalık kistleri, rahim içi tabakanın hali, miyomlar ve döl yatağı kanseri ihtimali kesinlikle araştırılmalıdır. Adet döngüsü yumurtanın döllenebilmesi amaçlı, rahim iç tabakasının hazırlanmasıdır. Yumurtanın döllenmesi gerçekleşirse, derlenmiş meydana gelen rahme tutunur. Döllenme meydana gelmediği halde, regl olarak da dökülür. Döl yatağı iç tabakasının beklenen vakitten önce dökülmesi çeşitli sebeplere dayanabilir. Çocuk kızların adet dönemlerinde erken adet görmesi, hormonal balansın şimdilik kurulmaması sebebiyle normal olarak da karşılanır. Regl Çağının belirli bir ritim dahilinde olmaması şeklinde, kesinlikle bunun nedeninin araştırılması gereklidir. Adet döngüsü esnasında bir yumurtanın döllenmesi amaçlı hazırlık olarak da rahmin iç tabakası meydana gelir. Şayet yumurta döllenirse rahmin bu iç tabakasına tutunur. Döllenmezse, endometriyum adet çağında dökülür. Rahmin bu iç tabakasının umulandan önce dökülmesinin çoğu sebebi olabilir.

Erken Adet GörmeDüzensiz adet
Adet olmaya önce başladığınız vakit, hormon seviyeleri düzene oturana denli adetiniz birden çok yıl düzensiz olabilir. Çocuk kızlarda adet döngüsü 21-45 günken, bu dönem erişkin bayanlarda 21-35 gün olabilir. Bir adet döngüsünün uzunluğu, 2 adet arasındaki günler sayılarak yer alır. Bir çocuk kızın 32 gündelik adet döngüsü varsa, önümüzdeki adet döngüsünün de hemen hemen benzer uzunluğa sahip olacağını ihtimal edebilir. Sonraki adeti 21 gün ardından gelirse, bu erken bir adet döngüsüdür, ama yeniden normal onay edilmektedir.

Üreme bozuklukları
Bazı eşey bozuklukları, düzensiz adet döngülerine neden olabilir, bu da bir adet çağının ne vakit yaşanacağının ihtimal edilmesini zorlaştır. Endometriyoz, endometriyal dokunun rahmin haricinde büyümesine neden meydana gelen bir hastalıktır. Bu durum erken adet olmanıza yöntem açabilir. Üreme (eşey) sistemindeki enfeksiyonlar da, bilhassa evvelki adet döngüleri düzensizse erken adet olmanıza sebep olabilir.

Acil doğum denetimi yöntemleri
Acil kontraseptifler, döllenmiş bir yumurtanın rahim (döl yatağı) dokusuna tutunmasını engellemek amaçlı fazla yüksek miktarlarda hormonlar içermektedir. Bu hormonlar adet döngüsünü etkileyip, erken adet olmanıza neden olabilir. Ivedi kontraseptif alındıktan ardından da bu hormonlar, adet döngüsünü birden çok hafta ek olarak etkileyebilirler, fakat hormonlar eşitlendikten ardından adet döngünüz normale dönecektir.

Hormonal değişiklikler
Adet döngüsü yumurtalıkları ve rahmi etkileyen hormonlar aracılığıyla düzenlenmektedir. Şayet bu hormonların seviyeleri önümüzdeki adet çağının beklendiği vakitten önce yükseliş gösterirse, erken adet olabilirsiniz. Spontane meydana gelen bir erken adet dönemi endişelenmenizi gerektirmez. Fakat erken adet dönemi pelvik (leğen kemiği ve etrafı) bir huzursuzluk, seks esnasında acı ve üreme (eşey) sistemiyle alakalı öbür belirtilerle beraber oluşuyorsa, adet döngünüzdeki değişimlere neden tıbbi bir durum olup olm]]> Adet Döneminde Karın Ağrısı https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-doneminde-karin-agrisi.html Tue, 18 Sep 2018 06:16:05 +0000 Adet Döneminde Karın Ağrısı; Adet kanaması sırasında veya hemen öncesinde kasıklarda ortaya çıkan sancı ve kramp tarzındaki ağrılara, dismenore veya  kramp adı verilmektedir. Adet sancısı alt karın bölgesinde yoğun olup Adet Döneminde Karın Ağrısı; Adet kanaması sırasında veya hemen öncesinde kasıklarda ortaya çıkan sancı ve kramp tarzındaki ağrılara, dismenore veya  kramp adı verilmektedir. Adet sancısı alt karın bölgesinde yoğun olup, sırta ve bacaklara yayılan yaygın bir ağrı çeşididir. Ağrı, genellikle adet başlamadan 1 gün önce başlar ama bazen 3-4 gün öncede başlayabilir. Adetin ilk günü çok şiddetli geçer ve bu ağrı en çok 2-3 gün sürer. Adet sancısı olan kadınlarda aynı zamanda mide bulantısı, baş ağrısı, kabızlık veya ishal şikayetleri de görülebilir.

Ağrılı adet görmek, aslında normal adet görme sisteminin önemli bir parçası olan, adet kanını dışarı atmaya çalışan rahim kasılmalarının, kadın tarafından ağrı ve sancı şeklinde hissedilmesidir. Genellikle, yumurtlamanın olduğu adet sikluslarında sancılı adet görülmektedir. Yani adet döneminde çok az da olsa sancı olması, oldukça normal bir durumdur ve kadının o adette yumurtlama olayının gerçekleştiğinin göstergesidir.
Sancılı adet görmenin nadir görülen sebepleri arasında rahim ağzı girişi, kürtaj, enfeksiyon gibi sebeplere bağlı olarak daralmış olması ve bu sebeple, adet kanının zorlukla dışarıya atılması ve spiral kullanımı yer almaktadır. Orta dereceli bir ağrı varsa bölgeye sıcak uygulama iyi gelebilmektedir. Bunun için sıcak banyo ya da ayaklara sıcak uygulama yapılması tavsiye edilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, sıcak uygulama doğrudan karına yapılmamalıdır; çünkü karın içerisinde herhangi bir iltihabı enfeksiyon varsa, bu karın zarına yayılabilir ve oldukça tehlikeli bir hal alabilir.

Tedavide ağrı kesiciler oldukca etkilidir. İlaç kullanımına adet başlamadan bir gün önce başlandığında, etki daha da kendini hissettirir. Ağrı kesicilere rağmen ağrı kesilmiyor ise doğum kontrol hapları kullanılmasında bir sakınca görülmez.Adet Döneminde Karın Ağrısı

Her zaman iyi ve düzenli beslenmek ve buna adet kanaması sırasında da devam etmek ağrıyı azaltmada da faydalıdır.

Eğer kişide adet kanamasından önce baş ağrısı, karında şişkinlik gibi şikayetler oluyorsa, adetten 1 hafta önce tuz kısıtlanması yapılabilir. Yine doğal idrar söktürücü olan maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi bitkilerin bu süreçte alınması ödemi ya da ödemin neden olacağı rahatsızlığı gidermede yardımcı olmaktadır.

Ağrıyı gidermek için kullanılan bir diğer metot ise düzenli egzersiz yapmaktır. Kas yapısını güçlendirici egzersizler ve nefes egzersizleri, adet dönemindeki karın ağrısını kontrol etmektedir. Menstrual problemleri önlemek ve kas gücünü artırmak için, yüzme sporu tavsiye edilen bir egzersizdir. Bunun yanında kişinin ev ortamında yapacağı hafif egzersizlerde, ağrıyı minimum seviyeye indirmek için faydalı olmaktadır.

Düzenli uyku oldukça önemlidir. Gerginliği azaltacağından, ağrıyı da kontrol etmede faydalı olacaktır.

Psikolojik nedenler, adet dönemi sorunlarının nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden cinsiyete dayalı olumlu duyguların açığa çıkartılması, ağrının azaltılması için oldukça önemlidir.

Adet kanaması öncesinde ve esnasında kahve çeşitleri, çay, çikolata gibi kafein içeren besinlerden uzak durulması, karın bölgesine rahatlatıcı masajlar yapılması, uzun süre ayakta kalmaktan veya yürüyüş yapmaktan uzak durulması, şikayetler üzerinde oldukça faydalı olmaktadır. Aşırı yorgun, sinirleri yıpranmış kişilerde, adet sancısı normalden daha fazla görülür. Bu nedenle kanama esnasında dinlenmek son derece önemli bir husustur. Ayrıca kabızlığı olanlar bu sancıları daha şiddetli yaşamaktadırlar. Lifli gıdaların bol tüketilmesi kabızlığı önler ve rahatlatır. Bol bol su içilmesi, sigaradan uzak durulması, fazla miktarda alkol tüketilmemesi gibi kolay ve kısa süreli önlemler ile birlikte, sancılı adet kanamaları biraz daha rahat bir şekilde bitirilebilir.

Adet döneminde karın ağrıları, ağrı kesicilerle kontrol altına alınabiliyor ve azaltılabiliyorsa, başka bir jinekolojik hastal]]> Adet Kesilmesi https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-kesilmesi.html Tue, 18 Sep 2018 16:06:32 +0000 Adet kesilmesi, Adet kanaması başlaması, dünyada ve ülkemizde  vakti gelince ( 9 - 16  yaş aralığı ) her kız çocuklarında görülen ergenlik çağına geldiğinin  habercisidir. Bazı kızlarımız da nadiren de olsa görülen Adet kesilmesi, Adet kanaması başlaması, dünyada ve ülkemizde  vakti gelince ( 9 - 16  yaş aralığı ) her kız çocuklarında görülen ergenlik çağına geldiğinin  habercisidir. Bazı kızlarımız da nadiren de olsa görülen genetik organlarındaki zarın, adet kanının dışarıya akmasına olanak veren açıklık bulunmaz. Bazılarında ise vajina veya rahim gelişmemiş olabilir. Adet kanamaları ayda bir olup 15 - 30 gün arası süren adet döngüleri normaldir. Adet kanamaları yaklaşık 3 ile 7 gün sürer. İlk günlerde çok olan kanama gün geçtikçe kanama oranında her ay değişiklik gösterebilir. Adet kanamaları geçiren bayanlar heyecan, stres, ve hastalıklardan etkilenerek düzensizleşebilir. 


İlk yıllarda görülen adet düzensizliği normaldir. İlk bir iki yıl, üreme organları ve hormonların uyum içerisinde çalışmasının düzene girmesi zaman alabilir. Hormonal dengesizliklerde adet düzeninin bozulmasına yol açabilir. Fazla kilo alımı ve tüylenme oluşumunda adet düzensizliği olması beklenir. Bazılarında ise fazla adet kanamaları görülür. Bundan dolayıdır ki kansızlık ortaya çıkması kaçınılmazdır. Kansız kalan kişilerin, demir içeren besinlerden fazla tüketmesi gerekmektedir. Adet kanamaları esnasında görülen karın ağrıları sıkça rastladığımız bir olaydır. Kimilerinde bu sancı günlük yaşantısını etkileyecek şekilde olurken, kimilerinde de hafif ağrılarla bu dönemi atlatırlar. Adet kanamaları ile rahim içindeki tabakalar dökülmeye başlar ve içerisinde bulunan bazı maddeler salınır. Rahimdeki düz kasların kasılmasına neden olur. Ve doğal olarak ağrılar başlar. Ayrıca adet kanamalarının yanısıra görülen bazı rahatsızlanmalar olur. Bunlar; baş ağrısı, ishal, bulamtı, kusma gibi rahatsızlıklardır. Adet döneminde karın ağrılarına evde yapılabilecek bazı önlemler vardır. Bunların  başında bol istirahat gelir. Sonrasında ise karın  bölgesine yada ayak tabanına sıcak su torbası koymak karın ağrısını hafifletir. Bazen bu dönemlerde adet kanamaları yerine ara kanamalar meydana gelir. Bunun sebebi, yumurtlama döneminde görülen kanama şeklidir. Yumurta çatlaklıkların da ve enfeksiyonel durumlarda ara kanamaları görmek mümkün olur.Adet Kesilmesi 

Adet dönemlerinde dikkate almamız gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar; kanama esnasında kullanılan bezlerin iyice yıkanması, çamaşırlı suda kaynatıp mikropların iyice ölmesini sağlamalıyız. Ve ardından ütüleyerek kullanmayı tercih etmeliyiz. Adet dönemlerinde iken aşırı beden hareketlerinde kaçınmalıyız. Adet kesilme yaş aralığı genellikle 40 - 50 yaş arası aralığında, kadın vücudunda hormonal değişiklikler baş gösterir. Adet kanamalarında ki başlarken gecikmelerin normal olması gibi adetten kesilirken de birkaç yıl geç olabilmektedir. Yumurtalık faaliyetinin kesilmesi, çeşitli beden ve ruh değişikliklerine yol açar. Genç kız olgunlaşırken büyüyen rahim, adetten kesilme zamanında da küçülmeye başlar. Vücudun kalça, karın gibi bölgelerinde sarkmalar meydana gelir. Kadınların kılsız bölgelerinde dahi kılların çıktığı görülmektedir. Sakal çıkması gibi. Yumurtalığın çatlamaması vücuttaki bütün hormon dengesini azaltarak kadın üzerinde bazen şiddetli etkilere yol açar. Kanaması kesilen kadınların günleri sıkıntılı geçebilir. Terleme, baş ağrısı, tansiyon, çarpıntı gibi rahatsızlıkları beraberinde getirir. Adet kanaması kesilmesi halinde bütün organların değişime uğraması kaçınılmazdır. Adet kesilmesi kişiye göre değişiklik gösterir. Kanamanın aniden kesileceği gibi,  yavaş yavaş birkaç yıl süre arayla kesilmesi de beklenir. Ve rahimde bulunan urlar nedeniyle de adet kesilmesini bekleriz. Ruhsal kaynaklı adet görmeme, en sık rastlanan adet düzensizliğidir. Başlangıcı çocukluk dönemlerine kadar dayanan, ciddi bir ruhsal sarsıntı geçirmesine neden olmaktadır. Adet kesilen kişilerde iştahsızlığı da beraberinde  getirir. Menopoz bir süreçtir. 40 yaşından sonra düzensiz adet, zaman zaman ateş basması, ruhsal gerginlik gibi bulgular menopoz döneminin habercisi olabilir. 
]]>
Adet Öncesi Karın Ağrısı https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-oncesi-karin-agrisi.html Wed, 19 Sep 2018 07:20:01 +0000 Adet Öncesi Karın Ağrısı,  Rahim kaslardan oluşan bir yapıya sahiptir. Rahimde bütün kaslar gibi kasılıp ya da gevşeyebilmektedir. Vücutta bulunan bazı maddelerin adet dönemi öncesinde artış göstermesine bağlı olarak, o s Adet Öncesi Karın Ağrısı,  Rahim kaslardan oluşan bir yapıya sahiptir. Rahimde bütün kaslar gibi kasılıp ya da gevşeyebilmektedir. Vücutta bulunan bazı maddelerin adet dönemi öncesinde artış göstermesine bağlı olarak, o süreçte daha kuvvetli bir kasılma meydana gelmektedir. Bu kasılmalar zaman zaman kramp şeklinde hissedilen ağrılara yol açmaktadır.

Adet kanaması sırasında veya hemen öncesinde kasıklarda ortaya  sancı ve kramp tarzındaki ağrılara, dismenore veya  kramp adı verilmektedir. Adet sancısı alt karın bölgesinde yoğun olup, sırta ve bacaklara yayılan yaygın bir ağrı çeşitidir. Ağrı, genellikle adet başlamadan 1 gün önce başlar ama bazen 3-4 gün öncede başlayabilir. Adetin ilk günü çok şiddetli geçer ve bu ağrı en çok 2-3 gün sürer. Adet sancısı olan kadınlarda aynı zamanda mide bulantısı, baş ağrısı, kabızlık veya ishal şikayetleride görülebilir.

Ağrılı adet görmek, aslında normal adet görme sisteminin önemli bir parçası olan, adet kanını dışarı atmaya çalışan rahim kasılmalarının, kadın tarafından ağrı ve sancı şeklinde hissedilmesidir. Genellikle, yumurtlamanın olduğu adet sikluslarında sancılı adet görülmektedir. Yani adet dönemi öncesinde çok az da olsa sancı olması, oldukça normal bir durumdur ve kadının o adette yumurtlama olayının gerçekleştiğinin göstergesidir.
Sancılı adet görmenin nadir görülen sebepleri arasında rahim ağzı girişi, kürtaj, enfeksiyon gibi sebeplere bağlı olarak daralmış olması ve bu sebeple, adet kanının zorlukla dışarıya atılması ve spiral kullanımı yer almaktadır. Orta dereceli bir ağrı varsa, bölgeye sıcak uygulama iyi gelebilmektedir. Bunun için sıcak banyo ya da ayaklara sıcak uygulama yapılması tavsiye edilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, sıcak uygulama doğrudan karına yapılmamalıdır; çünkü karın içerisinde herhangi bir iltihabı enfeksiyon varsa, bu karın zarına yayılabilir ve oldukça tehlikeli bir hal alabilir.

Tedavide ağrı kesiciler oldukca etkilidir. İlaç kullanımına adet başlamadan bir gün önce başlandığında, etki daha da kendini hissettirir. Ağrı kesicilere rağmen ağrı kesilmiyor ise doğum kontrol hapları kullanılmasında bir sakınca görülmez.

Her zaman iyi ve düzenli beslenmek ve buna adet kanaması sırasında da devam etmek ağrıyı azaltmada da faydalıdır.

Eğer kişide adet kanamasından önce baş ağrısı, karında şişkinlik gibi şikayetler oluyorsa, adetten 1 hafta önce tuz kısıtlanması yapılabilir. Yine doğal idrar söktürücü olan maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi bitkilerin bu süreçte alınması ödemi ya da ödemin neden olacağı rahatsızlığı gidermede yardımcı olmaktadır.

Ağrıyı gidermek için kullanılan bir diğer metot ise düzenli egzersiz yapmaktır. Kas yapısını güçlendirici egzersizler ve nefes egzersizleri, adet dönemindeki karın ağrısını kontrol etmektedir. Menstrual problemleri önlemek ve kas gücünü artırmak için, yüzme sporu tavsiye edilen bir egzersizdir. Bunun yanında kişinin ev ortamında yapacağı hafif egzersizlerde, ağrıyı minimum seviyeye indirmek için faydalı olmaktadır.

Düzenli uyku oldukça önemlidir. Gerginliği azaltacağından, ağrıyıda kontrol etmede faydalı olacaktır.Adet Öncesi Karın Ağrısı

Psikolojik nedenler, adet dönemi sorunlarının nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden cinsiyete dayalı olumlu duyguların açığa çıkartılması, ağrının azaltılması için oldukça önemlidir.

Adet kanaması öncesinde ve esnasında kahve çeşitleri, çay, çikolata gibi kafein içeren besinlerden uzak durulması, karın bölgesine rahatlatıcı masajlar yapılması, uzun süre ayakta kalmaktan veya yürüyüş yapmaktan uzak durulması, şikayetler üzerinde oldukça faydalı olmaktadır. Aşırı yorgun, sinirleri yıpranmış kişilerde, adet sancısı normalden daha fazla görülmektedir. Bu nedenle kanama esnasında dinlenmek son derece önemli bir husustur. Ayrıca kabızlığı olanlar bu sancıları daha şiddetli yaşamaktadırlar. Lifli gıdaların bol tüketilmesi kabızlığı önler ve rah]]> Yumurtlama Kanaması https://www.adetgecikmesi.gen.tr/yumurtlama-kanamasi.html Wed, 19 Sep 2018 09:16:13 +0000 Yumurtlama kanaması, kadınların belli dönemlerde periyodik olarak gerçekleştirdikleri, rahim içindeki bazı dokuların kan ile birlikte dışarı attıkları fizyolojik bir durumdur. Bu durum aynı zamanda tıpta menstrüasyon, hal Yumurtlama kanaması, kadınların belli dönemlerde periyodik olarak gerçekleştirdikleri, rahim içindeki bazı dokuların kan ile birlikte dışarı attıkları fizyolojik bir durumdur. Bu durum aynı zamanda tıpta menstrüasyon, halk dilinde regl veya adet olarak da bilinir. Yumurtlama kanaması kızların ergenliğe başlamasıyla başlar menopoza kadar sürer. Yani yaklaşık olarak kızlarda 9-13 yaşları arasında başlar, 40'lı yaşların sonunda menopozla durur. Bu süreler kesin bir değer olmayı ortalama bir aralığı ifade eder. Yumurtlama kanamasının periyodu ortalama dört haftadır. Fakat bir hafta erken veye daha geç de olabilir ve yaklaşık 5-7 gündür. Aynı zamanda bu aralıklar kadından kadına da değişkenlik gösterebilir.


Yumurtlama kanaması yaklaşık 4 haftadır dedik. Bunun nedeni kadında yumurtalıkta var olan yumurtaların her 4 haftada bir rahime bırakmasından kaynaklanır. Eğer bu dönem aralıklarında yumurta erkekten alınan spermle döllenmezse rahime alınan yumurta çeşitli faktörlerin (hormonlar gibi) etkisiyle yapıştığı dokudan veya dokuyla birlikte kanama oluşturarak vajinadan çıkar. Yada eğer spermle döllenecek olursa bir takım değişikliklerle döllenmiş yumurta rahimde tutulup gebeliğin oluşması için ortam hazırlanır. Ve bu dönemde yumurtlama kanaması olmaz. Genellikle de emzirmeyle ilişkili olarak da doğumdan sonra ki 8-16 haftaya kadar kanama görülmez.Emziren annede emzirmenin süresi artarsa yumurtlama kanaması onla orantılı olarak daha geç dönemde tekrar başlar. Doğumdan sonraki ilk 6 haftada loşia olarak tabir ettiğimiz bir kanama olabilir. Bu kanama daha fazla olup daha kırmızıdır ama yumurtlama kanaması değildir.

Yumurtlama kanamasında düzensizlikler olabilir. Bunların nedenlerini iyi araştırmak gerekir. Bu nedenlerden önemlileri şunlardır:

Yumurtlama KanamasıPolikistik over sendromu: Yumurtalıklar daha büyük ve içlerinde küçük küçük kistlerle karekterize bir takım hormonal düzensizlik mevcuttur. Bu hastalıkta ya kanama düzensizlikleri vardır ya da hiç kanama yoktur.

Endometriozis: Normalde her ay kanamayla beraber atılan dokunun rahim dışında bir yerde oluşmasıyla karekterizedir. kanama düzensizlikleri yapabilir, anormal kanama yapabilir.

Doğum kontrol hapları: Bu hapların içinde bulunan hormonlar yumurtalıktan yumurta bırakmasını önler.

Pelvik inflamatuvar hastalık: Cinsel temasla vajinaya giren mikropların rahim ve diğer üreme organlarında enfeksiyon oluşmasıdır. Kanama düzensizlikleri dışında başka kliniklere de yol açabilir.

Rahim polipleri: Rahmin iç tabakalarında gözüken kitlesel lezyonlardır.

Stres, rahim kanserleri, diyabet, aşırı kilo alma, tiroid hastalıkları, steroid ilaçlar, antidepresan ilaç kullanımı, aşırı egzersiz gibi durumlar da yumurtlama kanamasında düzensizliklere yol açabilirler
]]>
Adet En Fazla Kaç Gün Gecikir https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-en-fazla-kac-gun-gecikir.html Wed, 19 Sep 2018 22:18:03 +0000 Adet En Fazla Kaç Gün Gecikir, Normal adet aralıkları ortalama 28 gün olarak kabul edilir ancak bu süre 21-35 gün arasında değişebilir. Gebelik dışında adet gecikmesi stres, hastalık, düzenli kullanılan ilaçların Adet En Fazla Kaç Gün Gecikir, Normal adet aralıkları ortalama 28 gün olarak kabul edilir ancak bu süre 21-35 gün arasında değişebilir. Gebelik dışında adet gecikmesi stres, hastalık, düzenli kullanılan ilaçların değiştirilmesi, fazla kilo, menopoz öncesi dönemde yaşanan hormon değişikliklerine bağlı olarak görülebilmektedir.  Uzmanlar adet en fazla kaç gün gecikir konusuna ‘7 gün’ cevabını vermektedir. Adet gecikmesinde kişide şiddetli olarak baş ağrısı ile beraber sinir de fazla görüldüğü için bunu sorun yaparak daha da gecikmesine yol açılmaktadır. Birde 4 gün süren adet akıntısı 2-7 gün arasında sürebilir. Adet düzeni vücutta olan hormonların alçalıp yükselmesiyle kurulur. 12-16 yaş arasında başlayan adet döngüsü, menopoz dönemine girene kadar yani yumurtlama bitene kadar devam eder. Bunların yanı sıra fazla gecikmiş olan her adet dönemi hamilelik habercisi olabilir. Adet gecikmesi her kadında görülebilecek bir durumdur ve adet gecikmesi normal olarak görülmektedir. Adet gecikmelerinde gebelik dışında 7 günü geçmeyen adet gecikmeleri genelde bayanlarda stres ve üzüntüden kaynaklı olmaktadır. Daha uzun süreli gecikmelerde, eğer hamilelik yoksa, adet düzensizliği söz konusu olabilir. Ancak adet gecikmeleri 7 günü geçen ve hamilelik yok ise  hormon içeren, içermeyen ilaçların yanında, cerrahi uygulamalar kullanılır. Tedavi amacıyla hastalara östrojen ve progesteron içeren ilaçlar verilebilir. Bunun yanında doğum kontrol ilaçları da, adet döngüsünü düzenlemek için kullanılır. Eğer hamile değilseniz ve bundan eminseniz adet gecikmesi daha 7 gün olmamış ise evde adaçayı ve bitkisel çaylar kaynatarak içiniz ve bu bitkisel çaylar adetinizin gelmesini sağlayacaktır. 

Adet En Fazla Kaç Gün Gecikir

Adet görülen ilk gün adet döneminin 1. günü olarak hesaplanır. Örneğin 1 Ocak'ta adet gören bir kadın normal şartlar altında, 22 Ocak ile 05 Şubat arasında bir günde yeniden adet görmeyi bekleyecektir. Beklenen adet dönemi tarihi üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen adet görülmemişse, adet gecikmesinden söz edilebilir. Fakat adet görmeye başlayan genç kızlar kesin olarak adet gecikmelerini hesaplayamaz çünkü adet gecikmesi hesaplanması için düzene binmesi gerekmektedir ve genç kızların adet düzeni 1-2 yılı bulabilir. Kadınların çoğu bir yıl içerisinde 11-13 kere adet dönemi yaşar. Bunun dışında eksik yada daha fazla yaşayan kadınlar doktor tarafından kontrol altına alınmalıdır. Bir haftadan fazla sürebilecek olan adet düzensizlikleri ise şöyledir. Fazla kilo kaybetmek ya da yoğun egzersiz yapmak, yetersiz beslenmek, stres ve yorgunluktur. Bu tür olaylarla kadının adet gecikmesi 10-13 günüde bulabilir fakat kişi bu tür uzun adet gecikmesini yılda bir defa görüyorsa herhangi bir sıkıntı olmaz ama yılda 4-5 defa yaşıyor ise içten gelen bir hastalığın habercisi de olabilir. Gerekli muayene veya hormon ya da kan testleri yapılmadan, bir kadında neden adet düzensizliği olduğu veya kişinin adetinin neden geciktiği doğru şekilde belirlenemez. 

Bazı hormonal denge bozukluklarında ilk belirti adet gecikmesi şeklinde olabilir. Fakat bu gecikme en fazla 6 gün sürer. Adet gecikmelerinde ki birkaç gün sizleri korkutmamalıdır. Örneğin mevsim geçişi sizi etkilemiş olabilir ve 3 gün adetinizin gelmesini uzatabilir bu durumu genelde her mevsim geçişinde yaşayabilirsiniz bu yüzden paniğe kapılmamalıdır.

]]>
Adet Düzensizliği Tedavisi https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-duzensizligi-tedavisi.html Thu, 20 Sep 2018 06:14:43 +0000 Adet düzensizliği tedavisi, bayanlarda görülen adet dönemlerinin düzensiz olması yirmi bir günden daha az veya otuz beş günden daha geç bir dönemde olması durumunda düzensizlikten söz edilir. Adet kanamalarının çok fazla olma Adet düzensizliği tedavisi, bayanlarda görülen adet dönemlerinin düzensiz olması yirmi bir günden daha az veya otuz beş günden daha geç bir dönemde olması durumunda düzensizlikten söz edilir. Adet kanamalarının çok fazla olması çok uzun sürmesi ya da iki adet tarihi arasında tekrar hafif kanamaların olması durumunda muhakkak doktora başvurmak gerekir. İlk adet kanamasının ardından gelen on iki on sekiz aylık süreçte meydana gelen düzensizlikler normal karşılanır. Normal adet kanamasını oluşturan dört faktör bulunur bunlar, hipotalamus, hipofiz, yumurtalık ve rahimdir. Bu faktörlerin herhangi birinde bir sorun oluşunca adet düzensizlikleri meydana gelir. Ayrıca hormonal değişimler, yumurtalık kistleri, rahimde ya da rahim ağzında oluşan polipler, milyomlar bazen de rahim kanserleri adet düzensizliğine sebep olur. Adet düzensizliklerinin tedavisi için öncelikle düzensizliğin sebebi anlaşılmalıdır ki ona göre bir tedavi yöntemi belirlensin. Bu neden ile öncelikle bir jinekologa muayene olarak düzensizliğin sebebi araştırılmalıdır. Yapılan muayene ve ultrasyon sonucu düzensizliğin neden kaynaklandığı bulunarak o şekilde tedaviye başlanmalıdır. Adet düzensizliğine sebep olan etken ne ise ona göre tedavi uygulanır ve o ortadan kalkınca düzensizlikte geçer. Bu düzensizliği gidermek için bazen ilaç tedavisi yeterli olurken bazen de cerrahi müdahale gerekir, kadınların adet düzensizliğinin tam olarak belirlenebilmesi için adet tarihlerini düzenli olarak kaydetmesi gerekir ki düzensizliğin ne boyutta olduğu teşhis edilsin ve ona göre gerekli tedavilere başvurulsun.

Adet Düzensizliği Tedavisi
Adet düzensizliği tedavisi, kadınların menopoza girme dönemlerinde de sıklıkla yaşadığı bir problemdir adet düzensizliği. Kadınlarda menopoz dönemi yaklaştıkça yumurtalıklarındaki yumurtaların sayısı ve kalitesi düşer be nedenle adet dönemlerinde düzensizlikler yaşanır. Adet görme önce düzensiz bir şekilde olurken sonra daha da kesilir. Bu nedenle menopoz dönemindeki kadınlar altı ayda bir bir jinekologa muayene olarak gerekli tedaviyi almalıdır.
]]>
Adet Düzensizliği https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-duzensizligi.html Fri, 21 Sep 2018 04:30:52 +0000 Adet düzensizliği, kadınlar yaşamları süresince doğurganlık çağlarında yılda 11-13 defa adet dönemini yaşarlar. Bu değerlerin arasında 1-2 defa az ya da çok adet görmek normal kabul edilmektedir. Adet düzensizl Adet düzensizliği, kadınlar yaşamları süresince doğurganlık çağlarında yılda 11-13 defa adet dönemini yaşarlar. Bu değerlerin arasında 1-2 defa az ya da çok adet görmek normal kabul edilmektedir. Adet düzensizliği kadınların kendilerine ait olan değerlere göre tespit edilmelidir. Kadınlarda adetin başladığı ergenlik döneminde birkaç yıl adet düzensizliği yaşanması da doğaldır. Bu düzenin kurulması için, kadının vücudundaki hormon dengesinin ayarlanması gerekir. Bu şekildeki adet düzensizliği, adetin biteceği dönemde de yaşanır. Görülen son adet döneminden sonra 12 ay geçince kadınlar menopoz dönemine girmiş olur. Menopoz dönemindeki adet düzensizliği hormonlar ve yumurta hücresi sayısındaki azalmadan yaşanır.

Rahimde her ay yumurtlamanın ardından embriyonun yerleşmesine hazırlanır. Rahmin iç duvarındaki kalınlaşmayla başlayan hazırlıklar adet döngüsünü başlatır. Eğer embriyo oluşmaz, gebelik meydana gelmezse, kalınlaşan rahim duvarları adet kanaması yoluyla dışarıya atılır. Bu gelişmeler kadının bedenindeki hormonların etkisiyle olur. Bu düzen ergenlikten başlayarak, menopoza kadar her ay aynı şekilde devam eder. Bu döngünün aynı şekilde her ay tekrarlaması demek, düzenli adet görmek demektir.

Düzensiz adet kanaması ne demektir

Düzenli adet gören bir kadında yaklaşık 28 günde bir kanama olur. Bu bir adet kanamasının ilk gününden, sonraki kanamanın ilk gününe kadar geçen süredir. Kanamanın süresi kadınlara göre 3-7 gün devam eder. İlk başlangıçta daha fazla kanama olurken, kanama giderek azalarak en çok 7 günde biter. Kadının adet döneminde kaybettiği kan miktarı yaklaşık 40 ml kadardır. Bunun dışında bazı kadınlarda iki adet dönemi arasında lekelenme dediğimiz tarzda kanamalar olabilir. Bu durum da normal kabul edilir. Kadınlarda görülen adet düzensizliğinin her birine, tipine ve kadının kendine özgü sebepleri ve tedavisi bulunduğundan, teşhis aşamasında bunun çok iyi anlatılması gerekir.

Kadınların doğurganlık çağında olması ve aktif bir cinsel yaşam sürmesi halinde yaşanan düzensiz adet kanamaları genellikle gebelikten kaynaklanabilir. Bu yüzden tanı sırasında doktorun ilk düşüneceği etken gebeliğin olma olasılığıdır. Tiroid bezi hormonlarındaki düzensizlikte adet döngülerinde olumsuz etkiye neden olur. Bu yüzden düzensiz adet kanamalarının farklı nedenlerden kaynaklanabileceği söylenebilir.

Adet Düzensizliği

Adet düzensizliği nasıl belirlenir

 • Kadının kendisi her ay adet döngüsünün ne zaman başladığını ve bittiğini not etmelidir
 • Adet döneminde kullanılan petlerin sayısı not alınmalı, ne miktarda akıntı geldiği belirlenmelidir
 • Cinsel ilişki sonrasında ve adet dönemleri arasında kanama olup olmadığı belirlenmelidir
 • Adet döngüsünü ilgilendiren anormallikler not edilmelidir.

Adet düzensizliği nedenleri

Adet düzensizliği çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu sebeple nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verilmesi için, muayene yapılmalıdır. Kadında adet düzensizliğiyle birlikte amenore denilen adet görme tamamen durabilir. Emzirme döneminde olmayan, hamile olmayan, menopoza girmemiş olan kadınların 90 günden fazla adet görmemesi anormaldir. Nedeni belirlenirse, uygun tedaviyle adetler düzenli bir hale getirilebilir.

Stres: Kadınlar strese girmelerine neden olabilecek yaşam tarzından kaçınmalıdır. Düzensiz beslenme, kilo alıp verme, seyahat, gerginlik, şok diyetler strese neden olarak adet düzensizliği etkisi gösterebilir.

Doğum kontrol hapları: Bu ilaçların içeriğinde progesteron ve östrojen hormonları bulunmaktadır. Yumurtalıklardan yumurta salınımına engel olarak, gebeliğin oluşmamasını sağlarlar. Bu hapların kullanımı ya da bırakılması adet düzensizliği nedeni olabilir. Adetlerin düzenli hale gelmesi için, 6 ay kadar beklenmelidir. Hapların içeriğinde östrojen olmadığında, iki adet arası kanamalar da görülebilir. Adet Düzensizliğinde Hamile Kalınırmı https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-duzensizliginde-hamile-kalinirmi.html Fri, 21 Sep 2018 22:37:56 +0000 Adet düzensizliğinde hamile kalınır mı, kadınlar adet düzensizliği yaşadığında, en önemli unsur hamile kalmanın engellenmesi ya da infertilite yani kısırlığın olup olmadığıdır. Öncelikle adetlerin düzensiz Adet düzensizliğinde hamile kalınır mı, kadınlar adet düzensizliği yaşadığında, en önemli unsur hamile kalmanın engellenmesi ya da infertilite yani kısırlığın olup olmadığıdır. Öncelikle adetlerin düzensiz olması, kadında hamile kalmayı engelleyen bir unsur değildir. Fakat bazı hallerde hamile kalmayı zorlaştırır. Adet düzensizliğine neden olan etkenler çok önemlidir. Örneğin polikistik over sendromu ya da yumurtlama düzensizliği nedeniyle adet düzensizliği yaşanıyorsa, aylık yumurtlama olmadığından gebeliğin elde edilmesi daha uzun sürede gerçekleşir. Rahimdeki polip ve miyomlar adet düzensizliği yapıyorsa, hamile kalma engellenebilir ya da hamilelik olsa da düşükle sonuçlanabilir. Adet düzensizliği değişik nedenlerden olabileceği için, hamileliğin olması bunlara bağlıdır. Prolaktin yüksekliğinde, tiroid hormonundaki bozuklukta gebelik engellenebilir. Hormonlar aylık adet döngülerinin olmasını sağladıkları gibi, yumurtlamayı da etkileyerek adet düzensizliğine ve gebeliğin engellenmesine neden olabilir. Hormonal dengenin kurulması, hormonların kontrolü kadının beyninde başlar. Bu mekanizmanın etkisiyle adet döngüleri yaşanır ve gebelik için hazırlanılır. Bu sistemdeki bozulma adet düzensizliğinin sıkça olmasına neden olduğu gibi, hamile kalmayı güçleştirecek bir sorun haline gelir.

Adet düzensizliği gebeliğe etki eder mi

Adet düzensizliğine rağmen gebelik elde edildiyse, bu durum gebeliği ve gebeliğin ilerleyişini etkilemez. Anne karnındaki bebekte bundan etkilenmez. Kadının adet düzensizliği çekmesi sadece hamileliği geciktiren ve güçleştiren bir unsurdur. Ayrıca her adet düzensizliğinin bu etkileri göstermesi de söz konusu değildir. Bu yüzden adet düzensizliği ile hamileliği her zaman birbiriyle bağdaştırmak doğru değildir. Hamile kalmayı olumsuz şekilde etkilenmesine rağmen, hamileliğin elde edilememesine de sebep olmaz. Adet düzensizliğinin nedeni belirlenirse, kadının hamile kalması da sağlanabilir.

Adet Düzensizliğinde Hamile Kalınırmı

Ergenlikle birlikte kadınların doğurganlık dönemine adım atmasından itibaren her kadında adet düzensizliği görülebilir. Düzenli cinsel yaşamı olan, korunma yöntemi olmadan adet gecikmesi olan kadınlarda, genellikle gebeliğin olması buna neden olur. Adet gecikmesinin olması adet döngüsünde yumurtlamanın olmamasıyla ortaya çıkar. Kadınlarda aniden ortaya çıkan adet düzensizliği durumunda, mevsimsel koşullar, stres gibi etkenler bunda etkili olur. Adet düzensizliğinin fazla miktarda görülmesi halinde, kadınların hamile kalmasına engel olması, geciktirmesi çok normaldir. Bunun nedeni belirlenir ve ortadan kaldırılırsa, adet düzensizliği tedavi edileceğinden hamile kalmak için engel teşkil etmez. 

]]>
Adet Düzensizliği Neden Olur https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-duzensizligi-neden-olur.html Sat, 22 Sep 2018 12:45:34 +0000 Adet düzensizliği neden olur, Bayanların bir sene süresince 11-13 defa regl çağından geçer. Bu rakamlara uzak olmayan değerler  (1-2 az ya da fazla miktarda) uygun olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple, regl düzensizliği konu Adet düzensizliği neden olur, Bayanların bir sene süresince 11-13 defa regl çağından geçer. Bu rakamlara uzak olmayan değerler  (1-2 az ya da fazla miktarda) uygun olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple, regl düzensizliği konusunda size uygun meydana gelen değerlere bakılarak bir ölçümlendirme yapmak doğru olur. Regl dönemi, adêt görülmesi başladıktan sonra, ilk önce birden çok sene süresince sıkça düzensizlik gösterebilmektedir. Adetin uygun vakit döngüsüne girebilmesi, regl olma imkanı sunan hormonların dengeye girmesi ile mümkün olur. Benzer durum, regl çağının sona ermeye yakınlaştığı "perimenopoz" ve  " yaş dönümü " dönemleri öncesinde de geçerlidir. Nihai regl çağının üzerinden 12 ay geçtikten ardından yaş dönümü dönemi başlar.

Adet düzensizliği neden oluşur

Aşağıda regl düzensizliğinin neden meydana gelen birtakım vaziyetler ve sağlık sorunları belirtilmiştir. Fakat burada mevcut olmayan birtakım öbür rahatsızlıklar regl düzensizliğine neden olabilir. Bu sebeple, sıkça regl düzensizliği sorunu yaşıyorsanız altında yatan nedenin kesinlikle tam olarak belirlenebilmesi ve uyumlu rehabilitasyonun yapılabilmesi amaçlı bir doktora görünmelisiniz. Adet düzensizliğine ya da anormalliğine yöntem açan aşağıdaki vaziyetler ve sağlık problemlerinden başka, regl görmenin tamamen durduğu "amenore" hali yer almaktadır. Gebe olmayan, emzirmeyen ve menopoza girmemiş bayanlarda, 90 günden uzunca meydana gelen "amenore"  (regl olamama) anormal bir durum olarak ta onay edilmektedir. Göğüsleri gelişmesinin ardından 3 sene içerisinde ya da 15-16 yaşında regl görmeye başlamamış olanlar  " regl olmama" ile karşın karşıya olabilmektedir.

Regl oluşumundaki düzensizliğinin birtakım sebepleri şöyle sıralanabilir:

Stres: Fazla şişmanlama ya da zayıflama, eksik beslenme ve az kalorili rejimler, alıştırma rutininde yapılmış olan farklılıklar, gerginlik, sağlık problemleri, gezi ve gündelik yaşamı etkileyen farklılıklar regl görme düzensizliğine neden olabilir.

Doğum kontrolü sağlayan haplar: Bu muayene haplarının birçok östrojen ve progestin hormonlarının (bir takım haplar yalnızca progestin içeren) bir kombinasyonunu içerir. Bu haplar yumurtalıkların yumurta bırakmasına mani olarak ta gebe kalınmasını engeller. Doğum muayene hapı kullanmak ya da bırakmak regl olma düzensizliğine neden olabilmektedir. Regl düzeninin sağlanması, haplar bırakıldıktan sonra 6 ayı bulabilmektedir. Yalnızca progestin içeren doğum muayene hapları kullananlar bazı adet görmelerde kanama yaşayabilirler.

Uterin Polipleri ya da Miyomları: Rahim (döl Yatağı) polipleri, rahmin iç yüzeyinde görülebilen minik (kanserli olmayan) oluşumlardır. Miyomlar ise rahim (döl yatağı) duvarına yapışık takdirde yer alan tümörlerdir. Boyutları 0.5 mm'den 10-15 santimeye denli olabilmektedir. Miyomlar çoğunlukla kötü huylu değillerdir fakat zor kanamalara ve ağrıya neden olabilirler. Miyom büyüklüğüne ilişkili olarak ta mesane ve makata stres yapabilir.

Endometriozis: Rahmi kaplayan ve her ay regl akıntısıyla beraber vücuttan atılan endometriyal doku, rahim dışarısında büyümeye başladığı vakit "endometriozis" görülür.  
]]>
Adet Akıntısı https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-akintisi.html Sun, 23 Sep 2018 09:30:30 +0000 Adet Akıntısı, Birçok kadında görülen adet olayından birkaç gün önce adet akıntısı olarak adlandırılan beyaz sıvı oldukça normal olarak karşılanmaktadır. Bu akıntının nedeni rahim boynu etrafında bulunan bezeleri Adet Akıntısı, Birçok kadında görülen adet olayından birkaç gün önce adet akıntısı olarak adlandırılan beyaz sıvı oldukça normal olarak karşılanmaktadır. Bu akıntının nedeni rahim boynu etrafında bulunan bezelerin oluşturduğu akıntılardır. Bu durum her bayanda görülmeyebilir ama çoğu bayanda bu akıntılar oluşabilir.  Bu akıntılar genellikle adet gününden 3 -4 gün önce gözlenmektedir. Bu akıntılar aslında zararlı olarak düşünülse bile kişi için yararlıdır. Çünkü vajinadan gelen akıntılar, vajinadan geçerken buradaki eski hücreleri de beraberinde götürür. Böylece vajina ölü hücrelerden kurtularak daha hijyenik olur.  Kadınlarda adet döneminden hemen önce görülen akıntının rengi beyaz ve şeffaf arasında bir renktir. Yapışkan olan bu sıvı birazda katıdır. Bu akıntılar oluşurken hiçbir şekilde bayanda kaşıntı hissi, yanma hissi ve bunun yanında herhangi bir koku hissedilmez.  Bu akıntılar bayanlarda bazen renk olarak farklılıklar gösterebilir. Bu akıntıların miktarı da kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu tamamen kişinin Vücut yapısına bağlıdır. Oldukça esnek bir yapıda olan bu akıntılar adet olayının ilk görüldüğü zamandan başlayarak kişilerde sürekliliğini korur. Bu akıntılar bir yandan da kişinin adet olacağının önceden belirtisi niteliği taşımaktadır. Bu akıntıları ilk gören insanlar biraz korkuya kapılabilir. Fakat bu durumda korkulacak bir şey yoktur.

Adet sırasında bu akıntının şiddeti biraz daha artabilir. Adet sırasında kadınlarda görülen hormonal artışlar nedeni ile rahim boynunun ve rahim bezelerinin salgıladığı bu beyaz ve şeffaf sıvıda artış gösterir. Bu artışlar ve kişide bu sıvının görülmesi tıbbi olarak herhangi bir tehlike teşkil etmez ve bu durum oldukça normal olarak karşılanır.  Durum böyle ise herhangi bir sorun yoktur. Fakat bu akıntılar ile birlikte vajinada kaşıntılar ve yanma hislerinin oluşması bir şeylerin anormalliğinin göstergesidir. Vajinada adet  akıntısı ile birlikte kaşıntı ve yanma genellikle oluşmuş olan mantar olarak adlandırılan bazı enfeksiyon türlerinin göstergesi olabilmektedir. Vajinada görülen bu sıvının rengi bazen kahverengi olabilir. Bu durum adet döngünüzün artık başladığının göstergesidir. Bu renk gittikçe koyulaşacaktır.  Bunun yanında adet akıntısı kahverengi gelen insanların, doğum kontrol haplarını kullanıp kullanmadıklarına bakılmalıdır. Bu haplar adet akıntısının oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Adet sıvısı daha öncede söylediğimiz gibi kokusuzdur ve beyaz şeffaf renktedir. Eğer akıntınızın rengi sarı ise ve bunun yanında kötü bir koku bu duruma eşlik ediyorsa bu durum bir vajinal enfeksiyonun belirtisi olabilir. Bu durumda bir jinekolok uzmanına görünmenizde fayda vardır.

Adet Akıntısı
Adetten önceki günlerinizde bu tür akıntıları görmeniz oldukça normaldir. Fakat anormal akıntılar gözleniyorsa zaman kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir. Eğer akıntının miktarı, rengi, kokusu ve görülme zamanında herhangi bir sorun yoksa endişelenmenize de gerek yoktur. Böyle bir durumda tek yapmanız gereken bir süre dinlenmektedir ve soğuktan kaçınmaktır. Adet akıntısı üzerinde gördüğünüz ve neden belli olmayan değişimlerde hemen bu bilgiyi jinekoloğunuz ile paylaşmalısınız. 
]]>
Adet Döneminde Sivilce https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-doneminde-sivilce.html Sun, 23 Sep 2018 14:27:09 +0000 Adet döneminde sivilce, kişinin vücut hassaslığına ve hormon seviyesine bağlı olarak genellikle vücudun yüz kısmında olmak üzere çeşitli bölgelerde oluşan yağ sıkışmalarıdır. Bu durumun nedeni vücutta görülen diğer s Adet döneminde sivilce, kişinin vücut hassaslığına ve hormon seviyesine bağlı olarak genellikle vücudun yüz kısmında olmak üzere çeşitli bölgelerde oluşan yağ sıkışmalarıdır. Bu durumun nedeni vücutta görülen diğer sivilcelerin oluşma nedeni ile hemen hemen aynıdır. Adet döneminde sivilce genellikle bu dönemde kadınların vücudunda artan hormon seviyesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum tıbbi olarak yapılacak birşey yoktur. Fakat evlerinizde dikkat edeceğiniz bazı hususlar bu sivilcelerin oranını düşürebilir. Bu dönemde kişilerde görülen sivilceler kısa sürede kendiliğinden iyileşme göstermektedir.  Adet döneminde kadınlarda büyük bir hormon değişikliği olmaktadır. Bu dönemde kadınlardaki hormon seviyeleri büyük bozulmalar yaşamaktadır. Vücutta özellikle androjen hormonunun artması ile diğer hormonların dengesi bozulmaktadır. Androjen hormonunun artması ile vücuttaki yağ bezeleri uyarılır ve vücut dışına yağ atılır. Bu yağlar atılırken bazı gözeneklerin tıkalı olması durumunda sivilce oluşumu başlar. Bu da vücudun dışına bu şekilde yansımaktadır. Hormonal nedenlerden dolayı oluşan bu sivilcelerin azalması iççin bazı önlemler alabilirsiniz.  

Adet Döneminde Sivilce
Bu sivilcelerin önlenmesi için;
 • Öncelikle vücudunuzda sivilcelerin sık görüldüğü yerleri sürekli olarak beyaz ve saf sabun ile yıkamalısınız. Bu işlem bölgenin bakterilerden arınarak aynı zamanda gözeneklerinin açılmasını sağlayarak cilt altındaki yağların kolayca vücuttan atılmasını sağlayacaktır.
 • En önemli unsurlardan bir diğeri ise adet döneminde beslenmeye dikkat etmektir. Bu dönemde engeli beslenme hatta yapılabiliyorsa sürekli olarak dengeli beslenmek sadece adet döneminde sivilce için değil vücudunuzun sağlığı için oldukça önemlidir.  Özellikle sindirimi zorlaştıran yağlar ve yağlı yiyecekler direk olarak bu döneminde etkisi ile sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Bu nedenle özellikle kızartmalar olmak üzere yağlı yiyeceklerden, abur cubur yiyeceklerden kesinlikle uzak durarak taze ve temiz meyveler ile sebzeler tüketilmelidir.  
 • Diğer bir sivilce önleme unsuru olarak Elma sirkesini söyleyebiliriz. Elma sirkesi sivilcelerin çok fazla görüldüğü Bölgelerde etkilerini göstererek gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Böylelikle vücuttaki yağ bu gözeneklerden rahatlıkla dışarı çıkar. Bu yöntem birçok bayan tarafından özellikle adet zamanlarında çok fazla kullanılan bir durumdur.  Elma sirkesini sizde cildinizde kullanmak için zaman kaybetmeyin.
 • Adet döneminde sivilce oluşumunu hızlandıran ve arttıran diğer durum ise strestir. Özellikle gençlerde görülen sınav stresi ve bu tür stres oluşturan durumlar sivilce oluşumunu arttıran ve hormonal dengenin daha fazla bozulmasına neden olan bir durumdur. Bu durumda yapmanız gereken şey stresten uzak durmaya çalışmaktır.
 • Bunun yanında son olarak yapmanız gereken şey cilt bakımınıza önem göstermektedir. Cilt bakımı sadece adet öneminde sivilce sorununa değil diğer günlük yaşantınızda oluşan sivilce sorunları için gerekli şeylerdendir. Çünkü bu gibi bakımlar cildiniz için gerekli vitamin ve minerallerin sağlanmasına aynı zamanda cildinizin yağlanmasının önlenmesine neden olarak sivilce oluşumlarına engel olmaktadır.
Adet döneminde sivilce sorunu bu tür uygulamalar ile ne aza, hatta sıfıra indirilebilen bir durumdur. Sizlerde söylenenleri yaparak cildinize önem gösterip bu tür sorunlardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken öncelikle cilt bakımınızı önemsemektir. 
]]>
Adet Dönemi Mide Bulantısı https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-donemi-mide-bulantisi.html Mon, 24 Sep 2018 02:01:51 +0000 Adet Dönemi Mide Bulantısı, kadınlar doğurganlık döneminde her ay düzenli olarak adet döngüsünü yaşar.  Bu doğurganlığın korunması için gereklidir. Ancak kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları bazı sıkıntıla Adet Dönemi Mide Bulantısı, kadınlar doğurganlık döneminde her ay düzenli olarak adet döngüsünü yaşar.  Bu doğurganlığın korunması için gereklidir. Ancak kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları bazı sıkıntılarda vardır. Bunların ortaya çıkışı hormonal etkilerden kaynaklanır. Bu sıkıntılar her kadında aynı olmaz, her kadında aynı derecede etkili olmaz. Bunlardan biri adet dönemi mide bulantısı sorunudur. Bunu hafifletmek, ortadan kaldırmak için bazı önerilere uymak faydalı olabilir.

Adet döngüsü ergenliğin başlamasıyla birlikte yaşanmaya başlar. Hormonların değişmesi, doğurganlık dönemine giriş, yumurtalıkların yumurtlamaya hazırlanması adetlerin başlamasına neden olur. Bu süreç menopoza kadar devam eder. Adet döngüsü de her kadında farklı zaman aralığında devam eder. Ortalama 24-35 gün arasında sürer. Adet kanaması da 3-8 gün arası sürer. Adet dönemi mide bulantısı adet kanamasının başlamasından önce ya da adet kanaması sırasında etkili olabilir. Bu her kadında farklı şekilde gelişebilir. Ayrıca her kadında görülecek diye bir genelleme de yapılamaz. Bazı kadınlar adet döneminde daha rahat bir süreç yaşayabilirler.

Adet dönemi mide bulantısı neden olur

Kadının vücudundaki hormon değişimleri adet döngüsünde daha fazladır. Östrojen hormonun arttığı, progesteron hormonunun azaldığı zaman kanamanın olacağı yani kalınlaşan rahim duvarının dökülerek kanama ile dışarıya atılacağı dönemde kadında karın ve kasık ağrısı başta olmak üzere mide bulantısı, baş ağrısı, bacak ve bel ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Mide bulantısı gibi belirtiler adet kanaması başlamadan 2-3 gün önceden ortaya çıkmaya başlar. Östrojen hormonundaki artış sindirim sistemini etkilemeye başlar. Sindirim sistemi özellikle mide alışkın olmadıkları bu suruma tepki olarak bulantı ve kusma gibi tepkiler verir. Beraberinde baş ağrısının olması da migren rahatsızlığı olanlarda çok görülür. Bu tür migren dönemsel de etkili olabilir.

Adet dönemi mide bulantısı nasıl geçer

Adet dönemi mide bulantısı için uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemler, kullanabileceğiniz bitkisel ürünler bulunmaktadır. Bunları deneyerek daha rahat bir adet dönemi geçirebilirsiniz.
 • Doğum kontrol yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullanmak adet dönemi belirtilerini olabildiğinde azaltır. Bu mide bulantısı içinde geçerlidir. Hapların hormon seviyelerini ayarlaması adet döneminin rahat geçmesine yardımcı olur.
 • Midenizi rahatlatmak için kekik çayı, rezene çayı, papatya çayı içebilirsiniz. Üreme sitemine olumlu etkileri olan bu bitkilerle hem mide bulantısından, hem de ağrılardan kurtulabilirsiniz. Nane limon çayı da adet dönemi mide bulantısı sorununuzun geçmesine yardımcı olur. Ancak taze limon kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Mide bulantısı sorununu azaltmak için az demli çayın içinde birkaç tane karanfil atmayı deneyebilirsiniz. Bu çayı şekersiz içerseniz bulantı sorunu azalacaktır.
 • Adet dönemindeki mide bulantısını azaltmak için 1 tatlı kaşığı balla aynı ölçüde toz zencefili karıştırarak yemeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca taze zencefili çay olarak demleyerek huzur içinde içmeyi de deneyebilirsiniz. Çayınızı yudum yudum içmek oldukça rahatlatıcı olacaktır.
 • Adet dönemi mide bulantısı sorununda ağır aktiviteleri azaltmak, dinlenmek son derece faydalıdır. Açık havada hafif tempoda yürüyüş yapmak, oksijen almakta yararlı olacaktır. Düzenli ve derin nefes alıp vermek mide bulantısını azaltacaktır.
 • Bu dönemde mide salgısının düzenleyecek antiasit mide ilaçları da kullanılabilir. Özellikle reflü sorunu olanlar bundan fayda görebilir.
 • Adet dönemi sorunlarını azaltmak için bol su içilmeli, kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Bu dönem iştahın açıldığı bir süreçtir. Bu nedenle acur cuburdan kaçınılmalıdır. Mide bulantısını tetikleyecek yiyecekler tüketilmemelidir. Özellikle yumurta, süt, maydanoz, balık, yoğurt, kepekli yoğurt tüketimine ağrılık verilmelidir.]]> Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-duzensizligine-ne-iyi-gelir.html Mon, 24 Sep 2018 03:06:34 +0000 Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir, Birçok bayanda bazı dönemlerde adet düzensizliği görülebilir. Bazen erken olması bazen gecikmesi kaçınılmaz olan bu sistemin düzene girmesi için çeşitli tedavi yöntemleri ve yap Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir, Birçok bayanda bazı dönemlerde adet düzensizliği görülebilir. Bazen erken olması bazen gecikmesi kaçınılmaz olan bu sistemin düzene girmesi için çeşitli tedavi yöntemleri ve yapılması gerekenler vardır. Stres, hormonal sistemde bozukluklar, yanlış egzersiz, mevsim değişiklikleri, aşırı kilo alıp vermek, yanlış ilaç kullanımı, dengesiz beslenme gibi durumlarda adet düzensizliği görülebilir. 

Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir
Adet düzensizliğine ne iyi gelir
 • Adet gecikmesi veya erken olması durumunda öncelikle doktora danışılmalıdır. Hormon testi yapılmalı, sorunun nedenin tespit edilmelidir. Bu sorunların sebebi yumurtalık veya yumurta yolundaki kistler, troid hastalıkları, kistleri ve troid bezinde hormon salgısının azlığı olabilir. Ameliyat yapılmalı, tedavi edilmeli ilaç kullanılmalıdır.
 • Papatya ve biberiye çayını karıştırıp beraberce kaynatıp içmek adet düzensizliğine iyi gelir. Adet söktürücü olduğu söylenmektedir.
 • Yemekten 1 saat önce ısırgan otu çayı, yemekten yarım saat önce civan perçemi veya çayı, yemekten 1 saat sonra böğürtlen çayı içmek adet düzensizliğine iyi gelir. Bu üçlüyü sabah, öğlen, akşam sıralamasına uyarak tüketmek faydasını görmek açısından önemlidir.
 • Çörek otunu bal ile karıştırıp tüketmek adet düzensizliğine iyi gelir.
 • Sebze olarak ise kereviz adet sistemini düzene sokar. Kereviz ile maydanoz kaynatılır, bir gece bekletildikten sonra 3 gün boyunca her sabah içilir. Bu adeti düzene sokar aşırı kanamaya mani olur.
 • Dere otu tüketmek adeti düzene sokar. 2 çay kaçığı dere otunu ezip kaynatmak ve bu çayı içmek gerekir.
 • Melisa çayı adet gecikmesini önleyici etkide bulunur. Bununla beraber çevresel bir neden olan stresi de kaldırarak adet düzenine ve diğer sağlık sorunlarına katkıda bulunur.
 • Çörek otu ile civan perçemi kaynatılıp içilmelidir. Bu çay adet söktürücü etkiye sahiptir. Ayrıca civan perçemi kadınlarda adet sancısı, ağrı ve kramplarına iyi gelen bir bitkidir.
 • Herhangi bir soğan kürü adet düzensizliğine ve sancısına iyi gelir.
 • Toz zerdeçalı yemeklerde kullanmak veya zerdeçal çayı tüketmek adet düzensizliğine iyi gelir.
 • Rezene ve kekik çayı adet düzensizliğine iyi gelir. Adet sancısına engel olur.
 • At kuyruğu otunu  kaynatıp içmek adet sancısına iyi gelir ve adet söktürücüdür. Tatlanması için içine bal ilave edilebilir.
 • Çiriş otu adet düzensizliğine iyi gelir.
 • Yani genel olarak bitkiler, otlar ve çaylar hormonal açıdan etkili olduğundan adet düzenini etkileyen faktörlerdir. Bunlar dışında; safran, nergis, havuç tohumu, karabaş otu, nane, misk, ada çayı, maydanoz anason, kimyon gibi baharatlarda adet düzenleyicidirler.
]]>
Adet Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-doneminde-dikkat-edilmesi-gerekenler.html Mon, 24 Sep 2018 11:17:02 +0000 Adet döneminde dikkat edilmesi gerekenler, Adet dönemi kadınlarda ortalama 13 yaşında başlayan ve menopoz dönemine kadar devam eden bir süreçtir.  Adet dönemindeki kadınların bazı şeylere dikkat etmesi gerekir bunları şu başl Adet döneminde dikkat edilmesi gerekenler, Adet dönemi kadınlarda ortalama 13 yaşında başlayan ve menopoz dönemine kadar devam eden bir süreçtir.  Adet dönemindeki kadınların bazı şeylere dikkat etmesi gerekir bunları şu başlıklar altında toplamak mümkündür:

Denize ve havuza girmemek: adet dönemde kadınlar denize girmemelidirler. Havuzlar bu dönemde kadınlar için enfeksiyon kapmaya çok müsait alanlardır. Bu yüzden adetli bayanlar kendilerinin ve başkalarının sağlığını tehlikeye sokmamak adına havuzdan uzak kalmalıdırlar. 

Yağlı gıdalar tüketilmemeli :trans yağ içeren kızartma gibi yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. 

Hijyen: Adet döneminde kadınların en çok dikkat etmesi gereken nokta hijyendir. Gereken temizlik şartları sağlanmadığı taktirde rahim ağzı açık olduğundan çok kolay bir biçimde mikrop kapmak mümkündür. Dış üreme organının üzerindeki mikroplar iç üreme organına ve idrar yoluna doğru rahatça ilerler. Ayrıca dış üreme organın üzerindeki kan atıkları da mikropların üremesi için uygun ortamı hazırlarlar. Eğer banyo yapmak mümkün değilse  dış üreme organı sık sık silinmelidir.

Sık sık ped değiştirilmelidir: uzun süre kullanılan pedler hem koku yayar hem de mikrop üretir. Pedler ortalama 3-4 saatte bir değiştirilmelidir ve değiştirilirken eller sabunla yıkanmalı mümkünse ped ile dış üreme organının temas ettiği yere değmemelidir.

Kaliteli ped: adet döneminde kullanılan pedlerin kaliteli olması, pamuk oranını  yüksek olması sağlık için önemlidir. 

Adet Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sigara içmemek: sigara birçok organımızın çalışmasını olumsuz etkilediği gibi  üreme sağlığını da için olumsuz etkiler. Sigara içilmediği taktirde göğüsteki duyarlılıkta azalacaktır. 

Fazla tuz tüketmemek: tuzun fazla alınması vücutta su tutacağından ve göğüsteki duyarlılığı arttıracağından tuz tüketiminde ölçülü olunmalıdır. 

Cinsel ilişki uzak durmak: adet döneminde kadınlar eşleriyle veya partnerleriyle cinsel ilişkide bulunmamalıdırlar. Bazı çiftler bu dönemde gebe kalmak mümkün olmadığı için yakınlaşmaktadırlar fakat bu çok tehlikelidir. Rahim ağzı açık olduğundan mikrop kapmak için çok müsait bir zaman olacaktır. 

Dengeli beslenme: adet döneminde yeterli oranda kalsiyum, protein, magnezyum, karbonhidrat vb. alınmalıdır. 

Kafein az alınmalıdır: çay, kahve gibi kafeinli içeceklerden ve alkolden uzak durulmalıdır.

Ağır hareketlerden uzak durmak: özellikle adet döneminde ağrı yaşayanlar ağır sporlardan ve fiziksel hareketlerden uzak kalmalıdırlar. Bu dönemde ağır tempoda yürüyüşler yapılabilinir. 
]]>
Adet Döneminde Sinirlilik https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-doneminde-sinirlilik.html Mon, 24 Sep 2018 17:23:40 +0000 Adet Öncesi Sinirlilik, Hemen her kadında adet öncesindeki 1 hafta görülen ruhsal ya da fiziksel olarak  Bir takim sinirlilik hallerine yol açacak bazı değişiklikler nedeni ile bayanlarda hızlı sinirlenme stres ve gerginlik Adet Öncesi Sinirlilik, Hemen her kadında adet öncesindeki 1 hafta görülen ruhsal ya da fiziksel olarak  Bir takim sinirlilik hallerine yol açacak bazı değişiklikler nedeni ile bayanlarda hızlı sinirlenme stres ve gerginlik durumları oluşabilmektedir. Bu durum genellikle adet döngüsünün başlamadan 1 hata önceden başlayarak görülmektedir. Bu durum en çok kişinin çevresindeki insanların etkilenmesine neden olmaktadır. Özellikle evli çiftlerde en küçük sorun bile kadında oluşan gerginlik nedeni ile büyük bir soruna dönüşebilmektedir.  Bu sinirlilik ve gerginlik adet döngüsünün sonlarına doğru azalmalar göstermektedir. Adet öncesi sinirlilik hali genellikle yetişkinlerde üreme çağında görülen bir durumdur. Bu durum bazen normal hatta sosyal hayatı etkileyen ve bu nedenle kişinin çevresinin uzaklaşmasına neden olan bir durumdur.  Bu durumda kadının yapması gereken bu durumun gerçekleştiği zamanlarda durumun farkına vararak zorda olsa çevresindeki kişilere anlayışla yaklaşmasıdır.  Her yıl birçok kez adet gören bir kadın için her adet görüşünde 1 hafta olmak üzere yılda 3-4 ay sinirlilik durumu görülmektedir. Bu nedenle hem kişinin hemde çevresinin biraz daha anlayışlı olması bu durumu yatıştıracaktır.

Bu durum aslında her kadının sosyal yaşantısını etkileyen normal bir durum olarak kabul edilmiştir.  Bu belirtilerle birçok kadın adet olacağını önceden sezerek hazırlıksız yakalanma olayını ortadan kaldırmaktadır.  Kadınların bazılarında bu durum çok fazla etkisini göstermez. Bazı kadınlarda ise bu durum şiddetini oldukça arttırarak aşırı sinirlilik hali gözlenir.  Hatta gözlemlenen durumlara göre  intihara teşebbüs eden kadınlar, Çocuklarında görülen önemsiz sorunlar için doktora götüren kadınlar ve bunlara benzer olaylardan dolayı kadınlarda görülen bu tür hareketler genellikle bu hareketlerde bulunan kadınların adet dönemine yakın olduğu belirlenmiştir.  Adet öncesi sinirlilik hali genellikle menopoz dönemine yakın kadınlarda ve ergenlik döneminin başlangıçlarında kişilerde görülmektedir. Tabi bu durumda kişinin aile yapısı oldukça önemli yer tutmaktadır. Bazen doğum kontrol hapları gibi kimyasal içerikli ilaçlar kullanan kişilerde bu sinirlilik hali öyle zorlaşır ki bu hal kişiyi çok zor durumlarda bırakabilmektedir. 

Adet Döneminde Sinirlilik
Adet öncesi sinirlilik halinin oluşmasının asıl nedenleri olarak;
 • Bunların en büyük nedenlerinden biri vitamin yetersizliğidir. Bu bayanlarda sinirlenme olayının çok daha hızlı görüldüğü yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Özellikle adet dönemi öncesinde vücuttaki hormonal dengenin yavaş yavaş değişmesi ile birlikte vitamin eksikliğinden kaynaklanan sorunlar hızla artarak kişide psikolojik olarak sinirlilik halini meydana getirmektedir.
 • Bunun yanında diğer bir neden olarak kişideki bastırılmış cinsel isteği verebiliriz. Kişi bu durumda cinsel isteği olduğu halde bu işlemi gerçekleştiremediği için kişide sinirlilik hali oluşabilir.
 • Kişi bu döneme yaklaştığında vücut kendisini adet  olayı için hazırlamaya başlar. Vücutta gözlenen değişiklikler ile kişide aşırı bir stres oluşur. Bu stres beraberinde getirdiği aşırı siniri oluşturur.
 • Son olarak en fazla görülen sinirlilik nedenlerinden biri ise kişideki kan şekerinin düşük olmasıdır. 
]]>
Adet Döneminde Kasık Ağrısı https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-doneminde-kasik-agrisi.html Tue, 25 Sep 2018 04:55:33 +0000 Adet döneminde kasık ağrısı, adet olmadan önce ya da adet kanaması esnasında ortaya çıkan kasık ağrıları ya da kasık krampları dismenore veya menstrüel kramp olarak adlandırılır. Bazen bu ağrılar ilk adet kanamas Adet döneminde kasık ağrısı, adet olmadan önce ya da adet kanaması esnasında ortaya çıkan kasık ağrıları ya da kasık krampları dismenore veya menstrüel kramp olarak adlandırılır. Bazen bu ağrılar ilk adet kanamasıyla birlikte ortaya çıkar ve kırklı yaşlara kadar sürer bazen de kadın doğum yaptıktan sonra hafifler. Bu ağrıların nedeni rahimde ağrıya sebep olan prostaglandin maddesinin artış göstermesidir. Bu ağrılar genel de adet başlamadan bir kaç gün önce başlar ve adetin ikinci üçüncü gününe kadar sürer. Daha sonra biraz hafifler. Ağrılar genellikle kasıklarda ve karnın hemen alt kısmında kramp şeklinde oluşur. Ağrı sadece bu bölgede olabileceği gibi bel ve sırta da yayılabilir. Bu ağrılar ile birlikte terleme ateş yorgunluk iştahsızlık kusma belirtileri görülebilir. 

Adet Döneminde Kasık Ağrısı
Adet döneminde kasık ağrısı, sancılı ve ağrılı bir şekilde adet görme aslında normal adet düzeninin bir parçası olan uterus da oluşan kasılmaların kadın tarafından ağrı olarak hissedilmesi ile kendini gösterir. Ayrıca adet döneminde oluşan bu ağrılara rahim ağzı girişinin boyutu, daha önceden yapılmış olan kürtajlar kanın rahimden zor atılması da sebep olabilir. Eğer bu ağrılar adet kanamaları ile birlikte olmuyorsa, çok şiddetli oluyorsa, iki üç günden fazla sürüyorsa o zaman bir doktora başvurmak gerekir. Adet ağrıları için ağrı kesiciler kullanılabilir fakat bu ağrı kesiciler etki göstermiyorsa bir doktora başvurmak gerekir. Jinekolojik muayene çok önemlidir eğer kişide kronik bir enfeksiyon varsa, yapışıklık varsa, uterus miyomları ve başka hastalıklar varsa bunların ortaya çıkması sağlanır, ağrılar bu hastalıklardan kaynaklı da olabilir. Başka bir hastalığa bağlı değilse ve normal bir durum ise doktorun verdiği ağrı kesici ilaçlaçlar kullanılmalıdır. Sıcak duş alınabilir ya da ayaklara sıcak uygulama yapılabilir. Fakat sıcak uygulama direk karına yapılmamalıdır. Çünkü bir iltihaplanma varsa bu vücuda dağılabilir. İyi beslenmeye de dikkat etmek gerekir iyi beslenerek ağrıları en aza indirmek mümkün olabilir. Tuz miktarı azaltılmalıdır. B vitamini bakımından zengin yiyecekler tüketilmelidir.
]]>
Adet Dönemi Hesaplama https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-donemi-hesaplama.html Tue, 25 Sep 2018 10:34:21 +0000 Adet Dönemi Hesaplama, Bir adetin başlangıç gününden bir sonraki adetin başlayacağı güne kadar geçirilen sürenin hesaplanmasıdır. Adet kanaması (regl); rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve dokuların gebelik gerçekleşmedi Adet Dönemi Hesaplama, Bir adetin başlangıç gününden bir sonraki adetin başlayacağı güne kadar geçirilen sürenin hesaplanmasıdır.
Adet kanaması (regl); rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve dokuların gebelik gerçekleşmediği takdirde ergenlikten itibaren her ay kan ile birlikte vücuttan dışarı atılması şeklinde gerçekleşen fiziksel olay.  Adetin ilk günü ile kast edilen kanamanın başladığı ilk gündür. Adet kanaması 5 ila 7 gün sürer. 

Adet kanamasının başlangıç tarihinden itibaren 14 gün sonrası yumurtlama(ovulasyon) dönemidir. Ovulasyon; Yumurtalıktan yumurtanın bırakılıp fallop tüpleri tarafından yakanlanma sürecidir. Bu süreç içindeki hormonal değişiklikler ile fallop tüplerine yakalanan yumurta 24 saat içinde döllenmeye uygun hale gelir. Yani bu dönemde hamile kalma olasılığı daha yüksektir. Ovulasyonun 3 gün öncesi ile 2 gün sonrası döllenmenin gerçekleşmesi için en ideal zaman aralığıdır. 

28 günde bir adet olan kadınların Ovulasyon(yumurtlama) dönemi adetin ilk gününden başlayarak hesaplandığında 14. gün 
30 günde bir adet olan kadınların Ovulasyon(yumurtlama) dönemi adetin ilk gününden başlayarak hesaplandığında 16. gün
35 günde bir düzenli şekilde adet olan kadınların Ovulasyon(yumurtlama) dönemi adetin ilk gününden başlayarak hesaplandığında 21. gündür.  

Ovulasyonla birlikte vücutta meydana gelen değişiklikler; Servikal mukusun değişmesine bağlı olarak Bazal vücut ısında artış, Kasıkların alt kısmında ağrı, Cinsel istekte artış, bazı kadınlarda gaz sancısı, baş ağrısı ve göğüslerde gerginlik şikayeti...   

İki adet arasındaki süre yaklaşık olarak 28 gündür fakat kişiye göre +/- 7 gün değişebilir. Bu dönem içinde hormon dengesi sürekli değişen kadınların vücut sistemlerinde de sürekli değişimler olur. Adet dönemi hesaplanırken bu değişikliklerin de kaydedilmesi vücudun geçirdiği dönemleri anlamak ya da herhangi bir sıkıntılı durumun erken farkına varabilmek için önemlidir. 
Adet Dönemi Hesaplama

Adet dönemi hesaplarken dikkat edilmesi gereken fiziksel değişiklikler; 

Bazal vücut ısısı; Adet takvimi oluşturulurken günlük olarak vücudun ısısı kontrol edilmeli ve not alınmalıdır. Yumurtlama dönemlerinde vücut ısısı; 0.4 ila 0.6 derece yükselebilir. 

Rahim ağzı (servikal) değişiklikler; Adet takvimi hesaplanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur rahim ağzı değişiklikleridir. Eğer rahim ağzı aşağıda, kuru, sert ve kapalı ise adetin döllenmeye uygun olmayan dönemi içindesinizdir. Rahim ağzının yukarıda, kısa, yumuşak açık ve ıslak oluşu ise gebe kalmak için uygun döneme girildiğinin göstergesidir.  

Ay içinde salgılanan servikal mukus normaldir, ayın farklı dönemlerinde kıvamı ve rengi değişebilir. Adetten sonraki 4-5 gün servikal bir akıntı olmaz. bu döneme kuru dönem denilebilir. Krem şeklinde, süt gibi olan akıntı ovulasyon dönemine yakın tarihlerde gerçekleşir. Bu akıntı normaldir. 2 ila 4 gün sürebilir. Gebeliğe müsait dönemde olunduğunun işaretidir. 

Yumurta akı şeklinde akıntı; Döllenme için en uygun dönem.. Şeffaf ve yumurta beyazı şeklinde olan akıntı elastik kıvamdadır. Normaldir. Gebelik daha çok bu dönemde olmaktadır. Bu yüzden bu akıntılar tarihlenerek Adet dönemi hesaplamasında takvime eklenmelidir. 
]]>
Adet Görme https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-gorme.html Tue, 25 Sep 2018 17:42:24 +0000 Adet görme, üreme çağına gelmiş olan kadınlarda ortalama yirmi sekiz günde bir görülen bir döngüdür adet görme. Çocukluk döneminden ergenliğe geçiş döneminde on iki on üçlü yaşlarda ilk adet kanaması olur. Bu ilk kanam Adet görme, üreme çağına gelmiş olan kadınlarda ortalama yirmi sekiz günde bir görülen bir döngüdür adet görme. Çocukluk döneminden ergenliğe geçiş döneminde on iki on üçlü yaşlarda ilk adet kanaması olur. Bu ilk kanamada tam olarak yumurtlama süreci dengeye girmediği için çok düzenli olarak olmayabilir. Adet görme sürecinde beyinde yumurtalıklarda ve rahim iç tabakasında değişimler olabilir. Beyinde salgılanan hormonların yumurtalıkları uyarması ile süreç başlar uyarılan yumurtalıktan döllenmeye hazır bir yumurta hücresinin serbestleşmesini sağlar. Bu esnada rahim iç tabakası kendisini gebeliğe hazırlar ve yumurtanın döllenmesini bekler. Yumurtada Döllenme gerçekleşmeyince yumurta hücresinin ömrü biter ve kendisini adet kanaması olarak dışarı atar. Böylelikle adet görme başlamış olur. Adet kanamasındaki asıl amaç bir gebelik oluşması durumunda uygun şartların sağlanması için rahim iç tabakasının tazelenmesinin sağlanmasıdır. Yumurtlama ve adet kanaması beyin tarafından yönetilen bir durumdur. Bu nedenle ruhsal kaynaklı stres kadınlarda yumurtlamayı olumsuz yönde etkiler. Rahim iç tabakası adetin birinci gününden itibaren salgılanan östrojen hormonunun etkisi ile kalınlaşır. 

Adet Görme
Adet görme, adet görme süreci ergenlik ile başlar ve menopoza girene kadar devam eden bir süreçtir. Ortalama olarak yirmi sekiz günde tekrarlanan bu süreç hamilelik dönemlerinde durur ve doğumla birlikte tekrar başlar. Adet kanamaları ortalama üç ile yedi gün arasında olur. Adet döneminde sancılanma, ağrı, mide bulantısı, yorgunluk, halsizlik sık sık görülebilir. Adet olmadan birkaç gün  önce kasıklarda ağrı göğüslerde şişkinlik meydana gelir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte kusmalar oluşabilir. Kişinin iştahı artar ve özellikle tatlı şeyler yemek ister. Adet döneminde ve bir kaç gün öncesinde çay kahve kola gibi gıdalardan uzak durmak faydalı olacaktır. Ağrılı bölgelere masaj yapılabilir. Sıcak banyoda vücudu rahatlatacaktır. Adet döneminde yorucu işlerden uzak durulmalı mümkün olduğunca dinlenilmelidir. 
]]>
Adet Döneminde Beslenme https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-doneminde-beslenme.html Wed, 26 Sep 2018 12:40:11 +0000 Adet Döneminde Beslenme, Adet dönemi, bayanların ergenlik çağına ulaşması ile belirti göstermekte olan bir rahatsızlık türüdür. Bu dönem bayanların ergenlik dönemine adım attığının belirtisi olarak bilinir. Adet d Adet Döneminde Beslenme, Adet dönemi, bayanların ergenlik çağına ulaşması ile belirti göstermekte olan bir rahatsızlık türüdür. Bu dönem bayanların ergenlik dönemine adım attığının belirtisi olarak bilinir. Adet dönemi içerisinde bayanlar bedensel değişimler gerçekleştirir ve zihinsel değişimler yaşarlar. Bayanlarda oluşan bu değişimler 9 yaşları ile 18 yaşları arasında değişiklik göstermektedir. Bu dönemde salgılanan cinsiyet hormonu nedeni ile bayanlarda adet kanamaları gerçekleşir ve bu sayede adet döngüsü başlar. Adet oluşumu bayanlarda 21 ile 28 gün arasında değişiklik göstermektedir. Bu oluşum kişinin bünyesine, sağlığına göre değişiklik gösterebilir. Adet döngüsü tüm bayanlarda önemlidir ve sağlıklı olan bayanlarda bu döngü süreci düzenli olarak görülmektedir. Bayanlarda adet düzeninin düzenli olması ile yumurtlama sürecinin de düzenli olması belirti gösterir ve bu sayede doğurganlık oluşumu yüksek seviyede gerçekleşir. Yani bebek oluşumu iyi bir seviyede olacaktır.

Adet döneminde beslenme,özellikle dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Bu dönemde kişilerin hormonlarının bozulması ile vücut sistemlerinde oluşum gösteren bazı değişiklikler meydana gelir. Bu dönemde bayanlar hormon değişimlerine bağlı olarak aşırı derecede stresli olabilir. İşte bu oluşumların hepsi bu dönemde beslenmeden kaynaklı olabilir. Adet döneminde kesinlikle dikkatli beslenilmeli ve sabah kahvaltıları, öğle yemekleri ve akşam yemekleri düzenli olarak tüketilmelidir. Bu dönemde kafeinli içecekler, çay, kahve, çikolata, kola gibi şeylerin tüketilmesinde kişilerde uykusuzluk problemlerini arttırır ve buna bağlı olarak titreme ve göğüs semptomlarını da arttırma sağlar. Bu maddelerin tüketilmesinden kaçınılması ile buna ek olarak sigara tüketiliyorsa sigara tüketiminin bırakılması bu dönemde oluşan göğüsteki duyarlılığı azaltacaktır. Adet döneminde tuz tüketilmesinden kaçınmak gereklidir aşırı olarak tuz tüketiminde vücutta su seviyesi yükselecek olup şişkinliklere sebebiyet verecektir.

Adet Döneminde Beslenme

Adet döneminde beslenme düzeninin oluşturulması ve beslenmede tüketilmesi gerekenlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu dönemde yağlı gıdaların tüketilmesinden uzak durulmalı hafif olan yiyeceklere yönelinmelidir. Düzgün olarak ve azar azar yemek yenilmelidir ve özellikle de bitkisel türden besinlerle beslenme sağlanmalıdır. Bu dönemde şeker tüketimi azaltılmalı, kırmızı et, süt ve sütten oluşan ürünlerin tüketimi azaltılmalı, alkol kullanımından kaçınılmalıdır. Adet döneminde balık, tavuk, tahıllar ve baklagiller tüketilmelidir. Adet döneminde fındık, fıstık, ceviz, bezelye, mercimek ve yumurta tüketimi protein ve vitamin açısından oldukça önemlidir. Bu dönemde demir ve magnezyum eksikliği aşırı derecede azalacağından bu hususta da dikkatli olunması gerekmektedir. B vitamini de adet dönemi beslenmede oldukça önemlidir ve bu vitamini tahıllardan oluşan ekmekler sağlayacaktır.

Adet döneminde beslenme, bol bol su tüketimi sağlanmalıdır. Tatlıya karşı aşırı istek oluşumu oluşması kaçınılmazdır ve tatlı krizlerinin başlaması ile kuru meyvelerin tüketilmesi önerilir. Ara öğünlerde kuru kayısı, fındık, ceviz gibi kuru meyvelerin tüketilmesi önerilmektedir. Bunların yanı sıra kuru üzüm ve bu üzümden yapılan pekmez bu dönemde bayanlar için kesinlikle mineral ihtiyacının karşılanmasını sağlayacaktır. Koyu renkli yeşilliklerin ve sebzelerin bu dönemde tüketilmesi gereklidir, bu sayede gerekli olan c vitamini ihtiyacı karşılanır. Adet döneminde beslenmenin iyi bir şekilde sağlanması için gerekli olan besinler yukarıda belirtilen gibidir. Bu dönemde bu besinlerin tüketilmesi ile sağlıklı olarak beslenme sağlanmış olacaktır.

]]>
Adet Görememe https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-gorememe.html Wed, 26 Sep 2018 20:24:54 +0000 Adet Görememe, Tıp dili ile amenore yani hal arasında adet görememe, bazı kadınlarda sık karşılaşılan durumlardandır. Bu sorunun birçok nedeni olabilir. Öyle ki hormon dengeleri, kişinin kullandığı tıbbi ilaçlar, kişi Adet Görememe, Tıp dili ile amenore yani hal arasında adet görememe, bazı kadınlarda sık karşılaşılan durumlardandır. Bu sorunun birçok nedeni olabilir. Öyle ki hormon dengeleri, kişinin kullandığı tıbbi ilaçlar, kişide oluşan hastalık ya da tümörler gibi sorunlar adet görememe durumunu meydana getirebilmektedir. Sağlıklı bir bayanda 21 günde bir adet görülmesi gerekmektedir. Fakat bu günlerden daha sık ya da daha seyrek olarak görülen adet görme durumları sağlıksız ve sorunlu kabul edilmektedir. Adet düzensizliği bazen ergenlik dönemindeki bayanlarda düzensiz  olarak görülmektedir. Fakat bu dönemlerini tamamlamış bayanlarda adet görememe durumu bazen hamilelik olasılığından kaynaklanabilir. Genellikle evli çiftlerde adet görememe durumunda kişinin aklına ilk olarak gelen neden hamilelik ihtimalidir. Kişide hamilelik ya da hamilelik başlangıcı varsa yumurtalar yenilenmez ve bu nedenle addet olayı gözlemlenmez. Bu durumda hemen doktorunuza başvurmalısınız. Kanamalar bazen birkaç gün gecikebileceği için maksimum 30 gün kadar beklenmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde bayan kesinlikle adet göremediğini iddia etmemelidir. Bu süreler sadece gecikme süreleridir. 10 günü aşan adet görememe durumunda kişi zaman kaybetmeden bir kadın hastalıkları uzmanına görünmelidir.

Adet Görememe
Adet görememe durumunun en çok karşılaşılan nedenleri
 • Bu durum kişinin yaşına bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Normal şartlarda bir bayanın 50 yaşına kadar adet görmesi gerekmektedir. Bu yaşlar sonrasında kişide ilk başta adet düzensizlikleri daha sonra ise adet görememe durumları oluşmaya başlar.  
 • İnsanların üreme çağı olarak değerlendirilen yaşlarında adet görememe durumu genellikle hamileliğe bağlanmaktadır. Bu durumda kişinin bir doktora görünüp bazı testlerden geçmesi sağlık açısından önemli bir durumdur.
 • Adet görememe durumunun henüz tespit edilmemiş nedenleri de bulunmaktadır. Öyle ki bazen yapılan testlere rağmen kişide adet görülmeme nedeni bulunamaz.
 • Adet görememe sorunun en büyük diğer nedeni ise kişide oluşan hormonal bozukluklardır. Bu durumlarda adet oldukça gecikir ve bu durum adet görememe olarak nitelendirilir. Bu durumda kişilerin gerekli hormon tedavilerinden geçirilmeleri gerekir. Bu tedailer biraz zaman alabilir.
 • Diğer bir adet görülmeme nedeni olarak menopoz ele alınmıştır. Menopoz kadınların üreme yaşının sona ermesi ile adet görülmesinin kesilmesi durumudur. Üreme çağını geride bırakan bir kadın menopoz dönemine girmiş sayılır. Bu dönem ömür boyu devam eden bir dönemdir. Bu dönemde adet kesinlikle görülmez ve bayanda üreme gerçekleşmez.
Saydığımız tüm bu nedenlerden başka adet görememe durumunun birçok nedeni vardır. Fakat saymadığımız nedenler genellikle küçük nedenlerdir. Öyle ki bu nedenlere mevsim değişiklikleri,  aşırı egzersiz hareketleri, yaşanan şoklar ve travmalar gibi sorunlar adet görememe durumunu meydana getirmektedir. Bu durumun tespiti kişide herhangi bir hamilelik belirtisi yok ise yapılan hormonal testler ile belirlenmektedir. Bu tür sorunların tedavileri genel olarak psikolojik yollarla ve daha farklı tedavi yöntemleri ile kolay bir şekilde düzeltilir.  Bu nedenle adet görememe olaylarını ciddiye almak gereklidir. Bu sorunların altından çok daha büyük sorunlar çıkarak hayatınızda sınırlamalar oluşabilir. Bu nedenle bu konu üzerinde oldukça hassas olmalısınız.
]]>
Adet Görme Yaşı https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-gorme-yasi.html Wed, 26 Sep 2018 21:09:28 +0000 Adet Görme Yaşı, adet görme, her sağlıklı bayanın göreceği bir durumdur. 9 ile 12 yaş arsındaki kızlarda bu yaşlar arasında adet kanaması başlamaktadır. Dokuz yaşından önce bir kızın adet görmesi normal bir durum olm Adet Görme Yaşı, adet görme, her sağlıklı bayanın göreceği bir durumdur. 9 ile 12 yaş arsındaki kızlarda bu yaşlar arasında adet kanaması başlamaktadır. Dokuz yaşından önce bir kızın adet görmesi normal bir durum olmadığı gibi, hastalık belirtisi olabilir. Kızlarda dokuz yaşından öncen adet görülmesi ve ya diğer ergenlik belirtilerinin görülmesi birçok nedene bağlı olabilir. Bazen ise hiçbir neden bulanamaya bilir ve buna idiyopatik adı verilir. Erken yaşta adet görmenin sebebi, beyin ve yumurtalıklarla ilgili hormon salgılamakta olan bazı tümörler olabilmektedir. Bunun dışında, alınan bazı ilaçlar, böbrek üstü bezleri ile ilgili hastalıklar ve vücutta oluşan bazı tümörler erken yaşta adet görmeye sebep olabilmektedir. 

Dört - beş yaşındaki çocukların bazen bilinçsizce evde bulunana doğum kontrol haplarını ve ya hormon ilaçlarını yuttukları, bunun sonucunda adet kanaması gördüklerine şahit olunmuştur. Bu konu ile ilgili ailelerin kesinlikle dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu tür sebeplerden dolayı meydana gelen kanamalar zamanla kendiliğinden durmaktadır. Her ne kadar bir sakıncası olmasa da yine de ailelerin çok dikkat etmesi gereken bir durumdur. Fakat bunun dışındaki sebeplerden dolayı meydana gelen erken adet kanamaları kesinlikle dikkate alınmalıdır. Erken yaşlarda adet görmeye başlayan kızlarda, kemik epifizleri erken kapanabileceğinden, boylarının kısa kalmasına sebebiyet verecektir. Bunun önüne geçmek için gecikmeden mutlaka önlemler alınmalıdır. Kız çocuklarında ilk adet kanaması en geç on dört yaşına kadar başlamış olmalıdır. Fakat adet kanaması dışında, göğüslerde büyüme ve vücutta tüylenme gibi ergenlik belirtileri oluşmuş ise, adet kanaması için on altı yaşına kadar beklemenin bir sakıncası olmayacaktır. Ancak on altı yaşından sonra hala adet kanaması görülmemiş ise bu büyük bir problemin habercisi olabilir. Vakit kaybetmeden hemen uzaman bir doktora başvurulmalıdır. Adet kanamalarının ilk yıllarda düzensiz olması normal bir durumdur. Bu zamanlarda her ay değil de bazen üç ya da beş ayda bir adet kanamaları görülebilir. Böyle durumlarda tedavi görmek yerine beklemek daha uygun olacaktır. Çünkü adet gören kızın âdeti yaklaşık on altı, on yedi yaşlarında kendiliğinden düzene girecektir. 

Adet Görme Yaşı

Erken yaşta adet gören kızların, erken yaşlarda adet görmelerine sebep olan bazı faktörler vardır. Gelişmiş ülkelerde yaşayan kızlarda erken adet olma olasılığı çok fazladır. Bunun dışında, kentsel yerleşim alanlarında yaşayan kızlarda da erken adet görme durumuna sıkça rastlanır. Düşük rakımlı yerlerde, deniz seviyesinde ve ekvatora yakın bölgelerde yaşayanlarda da bu durum görülmektedir. Kırsal bölgelerde yaşayan kızlarda adet görme dönemi gecikebilmektedir. Bunun yanı sıra, aşırı egzersiz yapanlarda, beslenme bozukluğu olanlarda ve soğuk iklimlerde yaşayanlarda adet görme dönemi gecikmektedir. 

]]>
Adet Kanaması Kokusu https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-kanamasi-kokusu.html Wed, 26 Sep 2018 23:18:55 +0000 Adet Kanaması Kokusu, Adet kanaması kişilerde genellikle kötü bir koku oluşturmaktadır. Bu kokunun diğer kişiler tarafından alınmaması için alınan bazı önlemler bu durumu gizler. Fakat bazen koku şiddeti çok fazla olmas Adet Kanaması Kokusu, Adet kanaması kişilerde genellikle kötü bir koku oluşturmaktadır. Bu kokunun diğer kişiler tarafından alınmaması için alınan bazı önlemler bu durumu gizler. Fakat bazen koku şiddeti çok fazla olması durumunda bu oldukça rahatsızlık verici koku diğer insanlar tarafından hissedilir. Bu durumda kişi kendisini oldukça kötü hissedebilir. Kokunun diğer kişiler tarafından hissedilmemesi için kişi bazı önlemler almak zorundadır. Bu önlemlerin en önemlileri öncelikle kişinin adet sıralarında ped kullanmasıdır. Adet dönemlerinde kullanılan pedler kişinin adet kanaması kokusu sorununu, adet sıvısını içine çekerek kokunun dışarı çıkmasını engellemektedir. işte bu kadar basit bir önlemle kişi bu kokuları dışarıdan gizleyebilir. Bu kokunun gizlenmesi için yapılması gereken şey ise kişinin adet döneminde kanamanın görüldüğü vajinal bölgeyi sık sık yıkamaktır. Fakat bu durumda vajinada çoğalacak bakteriler için uygun bir ortam hazırlamak demektir. Bu nedenle bazı insanlar bu durumdan çekinmektedir. Bunun yerine ıslak mendillerin kullanılması fayda edebilir.Böylelikle adet kanaması kokusu da giderilebilmektedir.

Adet kanaması kokusu genellikle evli çiftlerin ilişkiye girmek istedikleri sırada erkek için önemli bir sorundur. Bu kokunun keskinliği nedeni ile evli çiftler adet kanamalarının olduğu dönemlerde ilişkiye ara vermek zorunda kalırlar. Aksine kadının bu dönemde cinsel arzusunun artan hormonlar ile birlikte artması da kişileri ilişki için zorlamaktadır. Adet kanaması kokusu genellikle ölü bir balığın kokusuna benzetilmiştir. Vajina bölgesinde oluşan bakteriler bu kokunun artmasına ve koku sorunun olağanüstü bir şekilde artmasına neden olabilir.  Kötü kokular genellikle cinsel ilişki sonrasında büyük bir artış göstermektedir. Bunun nedeni ise bu kokuya sebep olan bazı bakterilerin bölgede çoğalmasıdır.  Adet kanaması kokusu, bazen farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durumda kokunun nedeni adet kanaması gibi görülse de aslında kokunun nedeni adet kanaması içerisine karışmış sarı renkli akıntılardır. Bu sorunun olup olmadığının anlaşılması için adet kanamasının olduğu zamanlarda küçük bir doktor muayenesi yapılmalıdır. 

Adet Kanaması Kokusu
Kötü kokuların nedeni vajinada adet sırasında görülen akıntılar ise bu duruma doktor tarafından hastaya önerilmiş antibiyotik ilaçlardır. bu antibiyotik direk olarak bu bölgelere etki ederek bakterilerin hızlı bir şekilde ölmesine ve kötü kokuların ortadan kalkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle koku şiddeti çok fazla olan kişiler çekinmeden bir uzman doktora gitmeleri sorunlarının çözümü için iyi olacaktır. Bu tür problemlerin çözüm süresi genellikle 1 hafta kadar sürede etkisini göstermektedir.  Adet kanaması kokusu sorununun diğer bir nedeni olarak vajina mantar enfeksiyonları da örnek verilebilmektedir.  Bu enfeksiyon kadınların cinsel organlarında genellikle adet kanamalarında kötü bir kokuya ve bununla birlikte kaşıntı hissine neden olmaktadır. Böyle durumlarda da acilen doktorunuza görünmenizde fayda vardır. 
]]>
Adet Değilken Kan Gelmesi https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-degilken-kan-gelmesi.html Thu, 27 Sep 2018 05:28:28 +0000 Adet Değilken Kan Gelmesi, Bazen adet kanaması bittikten birkaç gün sonra leke şeklinde, bazende adet kanaması şeklinde büyük çaplı kanama gerçekleşebilir. Yani adet değilken kan gelmesi olası bir durumdur. Bu durumun gene Adet Değilken Kan Gelmesi, Bazen adet kanaması bittikten birkaç gün sonra leke şeklinde, bazende adet kanaması şeklinde büyük çaplı kanama gerçekleşebilir. Yani adet değilken kan gelmesi olası bir durumdur. Bu durumun genel adı tıp dilinde metroraji olarak isimlendirilir. Adet, doğum ve bu alanlarla ilgilenen bölüm jinekolojidir. Adet değilken kan gelmesi gibi bir durumda acilen jinekoloğa gidilmesi çok önemlidir. Oluşan bir hastalığın, kistin müdahalesi veya oluşmuş olan üretim sistemindeki bir hastalığın tedavisi için bu önemlidir. Normal adet kanaması kişiden kişiye değişse de ortalama olarak 3-7 gün sürer ve bu düzende devam eder. Ayrıca bu döngü 21-28 gün aralığında devam eder. Bu düzenin dışındaki kanamalar ise adet dışı kanama olarak isim alır. Adet değilken kanama gören kişi kanın nereden geldiğini iyi tespit etmelidir. Çünkü o bölgedeki olası bir kanama anüsten, idrar kanallarından veya vaginadan kaynaklanıyor olabilir. Ve bu nedenlede kanamanın kaynağında yanlış tespit yapılabilir.

Adet değilken kanama olmasının genel olarak sebebi sorun yaşayan kadının sağlığıyla alakalı olabilir. Veya başka birçok neden adet değilken kanama olmasını tetikleyebilir. Bunlar:
 • Aşırı stres yaşanması,
 • İlaçların yanlış veya uygun olmayacak şekilde kullanılması,
 • Herhangi bir troid hastalığının varlığı,
 • Yumurtalıkta meydana gelen bir hastalık veya yumurtlama bozukluğu,
 • Vagina sıvısının yetersizliği sonucu vaginadaki kuruluk,
 • Rahim ağzı kanser veya rahim ağzında gerçekleştirilen bazı yanlış cerrahi müdahaleler,
 • Rahim ve çevresindeki kist, rahim kanseri,
 • Doğum kontrolü için kullanılan ilaçlar ve iğneli müdahaleler,
 • Hormon kaynaklı hastalıklar, hormonal bozukluklar
 • Gebeliğin farkına varılmaması sonucu meydana gelen düşüklerde,
 • Üreme sistemi ile alakalı bir çok hastalığın sonucunda,
 • Ve son olarak cinsel ilişki sırasında bazen aşırı zorlama nedeniyle adet dışı kanama görülebilir.
Adet Değilken Kan Gelmesi
Adet değilken kan gelmesi durumunda önceden de belirttiğimiz gibi bir jinekoğa gitmek gerekmektedir. Herhangi bir kanama veya ağrı durumunda aspirin ve benzeri küçük bir ağrı kesici bile yutmak oldukça zararlıdır. Jinekoloğun ilk yapacağı şey kanama süresini, miktarını, daha önce gerçekleşip gerçekleşmediğini öğrenmek için hastaya sorular yöneltmektir. Tüm bunları değerlendirip muayene yapılır ve ultrasonografi uygulanır. Sonuçlara bakılır ve hastalığın sebebine yönelik tedavi uygulanır. Sık kullanılmasa da yoğun olan kanamaların tedavisinde kullanılan bir yöntemde kürtajdır. Son yıllarda biraz daha bu konuda bilinç artmıştır.
]]>
Adet Döneminde Ne Yemeli https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-doneminde-ne-yemeli.html Thu, 27 Sep 2018 21:38:31 +0000 Adet döneminde ne yemeli, adet döneminde öncelikli olarak tuz tüketimini en aza indirmeli ve bol sıvı almalıyız. Adet döneminde vücutta demir magnezyum ve B6 vitaminlerinde azalma olur özellikle şiddetli kanamalar ile birlikte çok Adet döneminde ne yemeli, adet döneminde öncelikli olarak tuz tüketimini en aza indirmeli ve bol sıvı almalıyız. Adet döneminde vücutta demir magnezyum ve B6 vitaminlerinde azalma olur özellikle şiddetli kanamalar ile birlikte çok fazla demir kaybı yaşanır. Yeterli demir alınmazsa vücuttaki yorgunluk ve halsizlik iyice artacaktır. Bu nedenle adet döneminde kırmızı et, tavuk, balık gün içerisinde en az bir porsiyon tüketilmelidir. Yağsız kırmızı ette demir oranı daha çok bulunduğundan mümkünse kırmızı yağsız et tercih edilmelidir. C vitamini demir emilimini arttırdığı için etin yanında taze sıkılmış portakal suyu içilmelidir. Domates ve maydonoz da tüketilmelidir. Pekmez ve siyah üzümde demir eksikliği için faydalı olacaktır bu nedenle günde bir yemek kaşığı kadar pekmez ya da bir avuç siyah üzüm yenilmelidir.

Adet Döneminde Ne Yemeli
Adet döneminde ne yemeli, adet döneminde magnezyum düzeyi azalır bu nedenle magnezyum içeriği yüksek besinler tüketmek gerekir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar, fındık, badem, soya fasülyesi, kuruyemiş, avakado, ay çekirdeği, balık, tavuk, peynir, yumurta, patates ve portakal da bol miktarda magnezyum bulunur, günlük beslenme listemizde bu besinlere yer vermeliyiz. Magnezyumu kalsiyum ile tüketmek ise sizi sakinleştirip rahatlatacaktır bunun için kakaolu bir çikolataya sıcak süt ekleyerek bir karışım yapıp içebilirsiniz. B6 vitamini de oldukça gereklidir bu dönemde. B6 vitamini balıkta, tavukta, brokolide, muzda, havuçta, yumurtada, ıspanak da bulunur öğünlerimizde bu yiyecekleri bulundurmalıyız. Bol bol su içmeye özen göstermeliyiz. Bol ve taze sebze meyve tüketilmelidir. 
]]>
Adet Gören Hayvanlar https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-goren-hayvanlar.html Fri, 28 Sep 2018 04:11:33 +0000 Adet Gören Hayvanlar, Adet, oluşan ve döllenmeyen yumurtanın dışarı atılması döngüsüdür. Adet görme (menstrüasyon), daha çok insanımsılara yani üst düzey primatlara ve bir grup yarasaya ait bir özelliktir. Maymunlar, kır Adet Gören Hayvanlar, Adet, oluşan ve döllenmeyen yumurtanın dışarı atılması döngüsüdür. Adet görme (menstrüasyon), daha çok insanımsılara yani üst düzey primatlara ve bir grup yarasaya ait bir özelliktir. Maymunlar, kır kemesi(fare türü), soreks adı verilen köstebek türü bazı küçük hayvanlar anladığımız ve bildiğimiz anlamda adet görürler. Diğer plesantalı memeliler ise östrus denilen durumu yaşar. Bu dönemde foliküller büyür ve en yüksek düzeyde östrojen üretirler. Kandaki östrojen artışına bağlı olarak fsh azalır ve lutein salgısı artar. Böylelikle yumurtalar serbest kalarak östrus denilen dönemi oluşturur.  Bu dönem memelilerin cinsel olgunluğa eriştiklerine dair bir göstergedir. 

Ovulasyonun şekillenme mekanizmaları hayvan türleri arasında farklılık gösterir. Kimi türlerde örneğin sığır, domuz, at ve koyunda ovulasyon çiftleşmeye bağlı değildir. Bu da adet döneminin insanlardaki gibi düzenli olduğunu östrusun çiftleşmekten bağımsız olarak her ay yenilendiğini gösterirken bazı hayvanlar için östrus çiftleşme ile gerçekleşir. Örneğin, Kedi ve tavşan çiftleşme sırasında provoke olarak ovulasyon oluşturur. Bu hayvanlar için düzenli bir östrus takvimi çıkarmak zordur, bu tür hayvanlarda östrus kızgınlık dönemi olarak da adlandırılır. Genelde bu dönemde adet kanaması çok az görülür ya da görülmez esas dikkat çeken davranış değişiklikleridir. Örneğin kızgınlık döneminde kedilerde açık kahverengi bir sıvı görünse de esas olan kedinin davranışlarıdır, östrus dönemindeki kedi etrafa sürünerek ya da yerlerde yuvarlanarak kokusunu bırakmaya çalışır. Evcil kedilerde normal zamanlarda kucağa gelmeyen bir kedi bu dönemde kucağa gelmek isteyecek sevgi ve ilgi isteyecektir. 

Adet Gören Hayvanlar
Bazı hayvanlar için östrus dönemi mevsimsel olabiliyorken bazılar için yıl boyunca devam eder. 

Örneğin; Gebe olmayan ineklerde östrus hali yıl boyunca her 21 ila 24 gün arasında görülür, yaklaşık olarak 18- 20 saat sürer. Domuzlar da yıl boyunca adet gören hayvanlardır, östrus hali 19 ila 23 arasındadır. Ortalama 21 günde bir adet gördükleri de söylenir.  Koyunlarda mevsimsel olarak görülen östrus hali 16 gün aralıklarla şekillenir. Kısraklarda tay kızgınlığı dönemi hariç yıl boyunca 19 ila 21 gün aralıklarla görülür. 
Farelerde östrus dönemi yıl boyunca devam eder ve ayda 4-5 gündür. 

Köpeklerde ise 14 gün süren adet dönemi yılda iki defa görülür. 
Tavşanlarda memelilerin aksine düzenli bir seksüel siklus bulunmamaktadır. Fakat tavşanlarda çiftleşmeyi kabul etme en belirgin östrus özelliğidir. Aynı kedilerdeki gibi kızgınlık döneminde kahverengi bir akıntı olabilir ama asıl olan davranış değişikliği ve çiftleşmeyi kabul etme halidir. 
]]>
Adet Bittikten Sonra Abdest https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-bittikten-sonra-abdest.html Fri, 28 Sep 2018 22:12:33 +0000 Adet bittikten sonra abdest, her adet olan kız ve ya kadının adet kanaması bittikten sonra boy yani gusül abdesti alması farzdır. Yani Allah tarafından yapılması kesinlikle emredilmiştir. Bunun dışında her kadının doğum Adet bittikten sonra abdest, her adet olan kız ve ya kadının adet kanaması bittikten sonra boy yani gusül abdesti alması farzdır. Yani Allah tarafından yapılması kesinlikle emredilmiştir. Bunun dışında her kadının doğum sonrası yani loğusalık dönemi bittikten sonra ve eşleri arasındaki cinsel ilişkiden sonra gusül abdesti almaları kesinlikle gerekmektedir. Gusül demek, bütün vücudu yıkamak demektir. Adet bitimi ya d diğer sebepler sonrası gusül abdesti almayan bir kadın, farz olan hiçbir ibadeti yerine getiremez. Namaz kılamaz, oruç tutamaz, Kuran'a el süremez ve okuyamaz, Kâbe-i tavaf edemez, camiye giremez. Bu yüzden her gusül gerektiren durumlardan sonra gusül abdesti almak şarttır.

Peki, gusül abdesti nasıl alınır  

Adet görmüş bir bayanın adet kanamaları tamamen kesildikten sonra, gusül abdesti almak için ortam ve suyu hazırladıktan sonra, abdeste başlamadan önce vücudunun herhangi bir yerinde pislik var ise temizlenir. Daha sonra, öncelikle besmele çeker ve gusül abdesti almaya niyet edilir. Eller bileklere kadar yıkanır. Daha sonra avret yeri iyice temizlenir. Tekrar eller yıkanır. Sağ avuç ile ağıza su alınır ve boğaza kadar gargara yapılır ve bu işlem üç defa tekrarlanır. Daha sonra yine sağ avuç ile buruna genze gelecek kadar su çekilir ve sol el yardımı ile temizlenir. Bu işlemde üç defa tekrarlanır. Sonra üç defa yüz yıkanır. Daha sonra sağ avuca su alınarak sağ kol dirseklere kadar yıkanır ve bu işlem üç defa yapılır. Sonrasında sol avuca su alınır ve sol kol dirseklere kadar yıkanır yine bu işlemde üç defa uygulanır. Sağ el ıslatılır ve saçın üst kısmının tamamı mesh edilir. Tekrar eller yıkanır serçe parmak kulak içerisini başparmak kulak arkasını ıslatacak şekilde temizlenir. Kalan üç parmak ile de ense kısmı mesh edilir. Daha sonra ayaklar bileklere kadar, özellikle parmak araları temizlenecek şekilde iyice yıkanır.  

Adet Bittikten Sonra Abdest

Normal abdest alınır gibi abdest alındıktan sonra son olarak, öncelikle baş bölgesine üç defa su dökülür. Daha sonra sağ omuza üç defa, son olarak sol omuza üç defa, bütün vücut ıslanacak şekilde su dökülür ve vücutta iğne ucu kadar kuru yar kalmayacak şekilde iyice ovulur. Gusül abdesti alınırken özellikle göbek deliğinin ve küpe deliklerinin kuru kalmadığına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü gusül de niyet vücudun iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde yıkanmasının emredilmesidir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra gusül abdesti alınmış olur.  Ancak, normal bir şekilde banyo yapıp vücudun her tarafını iyice yıkadıktan sonra, niyet edip besmele çektikten sonra ağız ve burma üçer defa su çekip temizledikten sonra, vücutta kuru yer kalmayacak şekilde önce baş bölgesi olmak üzere daha sonra sağ ve sol omuza üçer defa su dökülerek de gusül abdesti alınmış olunur.

]]>
Adet Öncesi Gerginlik https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-oncesi-gerginlik.html Sat, 29 Sep 2018 19:09:01 +0000 Adet Öncesi Gerginlik, Adet rahatsızlığı bayanlarda oluşmakta olan kadınsal bir rahtsızlık türüdür. Adet dönemine bayanlar ergenlik dönemine ulaşma ile adım atalar. Bu dönemde bayanlarda bedensel değişimler ve kişilik deği Adet Öncesi Gerginlik, Adet rahatsızlığı bayanlarda oluşmakta olan kadınsal bir rahtsızlık türüdür. Adet dönemine bayanlar ergenlik dönemine ulaşma ile adım atalar. Bu dönemde bayanlarda bedensel değişimler ve kişilik değişimleri meydana gelir ve buna bağlı olarak kişilerde stres sonrası gerginlik artar. Bayanlarda adet görülmesi 9-18 yaşları arasında değişmektedir. Tabi bu oluşum kişiden kişiye farklılık gösterebilir, çünkü her kişinin bünyesi, vücut yapısı aynı değildir. Ergenlik döneminde bayanlarda salgılanan cinsiyet hormonunun etkisiyle bayanlarda adet kanamaları gerçekleşir ve bu oluşuma bağlı olarak bayanlarda adet döngüsü süreci başlamış olur. Bayanlarda adetin düzgün bir şekilde zamanında gerçekleşmesi ve gereken kadar sürmesi adet geçiren kişinin sağlığının düzenli olduğunun göstergesi olmaktadır. Bu sayede bayanların yumurtalıkları sağlıklı olur ve doğurganlık olumlu yönde ilerler yani bebek oluşumu gerçekleşmesi daha yüksek düzeydedir.

Adet öncesi gerginlik, adet oluşumunun meydana gelmesi ile ilişkili bir durumdur.

Bazı bayanlarda adet öncesi gerginlik haç safhadadır. Kadınlarda şiddetle seyreden yada normal olarak seyretmekte olan adet sancılarının belirmesiyle bayanlarda adet öncesi gerginlikleri meydana gelir. Oluşan bu gerginlik bayanları olumsuz yönden etkilemektedir. Adet öncesi gerginlik kadınlarda adet dönemine girilmesinden yaklaşık olarak bir hafta kadar öncesinde gerçekleşen bir durumdur. Adet öncesinde başlayan ruhsal veyahut fiziksel olan sıkıntılar gerginliğe sebebiyet vermektedir. Fakat adet oluşumun başlaması ile bu gerginlikler yavaş yavaş yok olmaya başlar. Adet öncesinde oluşan gerginlik bu dönemde olan kişinin iş hayatını, sosyal hayatını, aile yaşantısını ciddi olarak etkilemekte bu durumun oluşması ile kişinin annesi, babası, evli ise kocası ve çocukları da olumsuz olarak etkilenmektedir. Kısacası adet öncesi gerginlik oluşumu ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bayanlarda oluşan bu durum eşleri tarafından bayanların yapmış olduğu huzursuzluk, kapris veya şımarıklık olarak bilinmektedir. Fakat adet öncesi kişilerde bu durum istem dışı olarak belirir ve bu durumların oluşması kaçınılmazdır. Bu durumda erkek adet döneminde olan eşine dikkatli davranmalı ve eşinin yaptığı şeyleri hassasiyetle karşılamalıdır.

Adet Öncesi Gerginlik
Adet öncesi gerginlik genel olarak üreme çağında olan bayanlarda görülmektedir. Çok nadir olarak ergenlik döneminde olan bayanlarda ve menopoz döneminde olan bayanlarda da bu gerginlik görülür. Bu belirti genel olarak 30-40 yaş arası olan bayanlarda daha fazla görülür. Ailesinde bu türden sıkıntıların olduğu görülen bayanlarda gerginliklerin görülmesi daha fazla olacaktır. 

Adet öncesi gerginlik nedenleri:
 • Adet öncesi gerginliği vücutta oluşan mineral yetersizliğinden dolayı kaynaklanır. Magnezyum, demir ve çinko eksikliği olduğunda daha fazla gerginlik belirtisi meydana gelir.
 • Adet gerginliği vitamin eksikliğinden oluşur. A-B ve C vitaminlerinin eksik olması bu oluşumu arttırır.
 • Hormonal dengesizliklerden dolayı adet öncesi gerginlik sıklıkla yaşanır.
 • Adet oluşumundan önce kan şekerinin düşmesi bu durumu tetikler.
 • Vücutta aşırı derecede sıvı birikmesine bağlı olarak gerginlik oluşur.
 • Psikolojik nedenler, ailevi nedenler, maddi sıkıntılar ve bunlara benzer olan birçok sıkıntı adet öncesi gerginlik nedenleri arasında gösterilir.
Adet öncesi gerginlik, ciddi bir rahatsızlık olup kişilerde sürekli olarak agresiflik oluşturacaktır. Bundan dolayı bu gerginliği yaşayan kişilerin tedavi olması gerekmektedir. Adet önce gerginliğin tedavisi olarak ilk başta gelen yöntem psikolojik destek alınmasıdır. Bunun yanı sıra kişinin bu durumun oluşmasında düzenli olarak egzersiz yapması gerekmekte, düzenli olarak uyku alması gerekmekte,]]> Adet Olunca Ne Olur https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-olunca-ne-olur.html Sun, 30 Sep 2018 01:42:03 +0000 Adet Olunca Ne Olur, Adet, genellikle 12-13 yaşlarında başlayan ve asıl amacın yumurtalıkların yenilenmesi olduğu bir durumdur. Adet, menopoza girmemiş her kadında görülen bir durumdur. Bu durum her ay gerçekleşen ve kişide Adet Olunca Ne Olur, Adet, genellikle 12-13 yaşlarında başlayan ve asıl amacın yumurtalıkların yenilenmesi olduğu bir durumdur. Adet, menopoza girmemiş her kadında görülen bir durumdur. Bu durum her ay gerçekleşen ve kişide birçok değişikliğe neden olan bir durumdur. Adet aslında tam olarak rahmin astarının yani iç yüzeyinin yenilenmesi ve tekrar üremeye hazır hale getirilmesine verilen addır. Yenilenen rahim duvardı vajina yolu ile 1 hafta süre içerisinde dışarı atılmaktadır. Sağlıklı bir insanda adet olayı her ay düzenli olarak tekrarlanmaktadır. Adetin düzenli olması vücudunuzun bazı organlarının sorunsuz çalıştığının göstergesidir. Adet olayı sayesinde vücut her ay hormon seviyesini önce bozarak sonradan tekrar düzeltir. Bu sayede kişinin vücudunun hormonal seviyesi tekrar düzenlenmiş olur.   Adet olunca kişilerdeki hormonal denge oldukça değişmektedir. Bu durumda kişiler ruhsal ve bedensel olarak bazı değişimler yaşarlar. Bu değişimlerden kişinin etrafındakiler bile etkilenir. Örneğin artan hormonlar nedeni ile kişide sinir halleri görülebilir ve bu durumda kişiler etrafındaki insanlara daha farklı ve daha kırıcı konuşabilirler. 

Adetin ilk günlerinde östrojen adı verilen kadınlık hormonunun seviyesi hızlı bir şekilde yükselir. Bu yükselme vücuttaki diğer hormonların seviyesini oldukça değiştirerek vücut dengesini bozar. Böylece kişide oluşan stres bunun yanında vücudun farklı bölgelerinde ağrı, mide bulantıları gibi durumlar gözlenebilmektedir. Ayrıca bayanlarda, adet sırasında cinsel istek biraz daha fazlalaşır. Bu durumunda asıl nedeni salgılanan hormonların seviyesinin yükselmesidir. Adet sırasında rahim bu hormonlar sayesinde yenilenmektedir.  Adet döneminde kişide birçok sorun belirebilir. Öyle ki ağrılar kişilerin en büyük sorunlarında biri olarak kabul edilmektedir.  Adet döneminden sonra anormal olarak kanamalar gözlemlenebilir. Yani kişide farklı nedenlerden kaynaklanan kanamalar görülebilir. Bu kanamalar kesinlikle adet kanamaları ile karıştırılmamalıdır. Anormal olan kanamalarında adet kanamasıyla birlikte birçok nedeni bulunmaktadır. Bu konu hakkındaki sorularınız için doktorunuza başvurabilirsiniz.  Menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda Homonal değişiklikler çok fazla olduğu için bu kişilerde adet kanamaları daha şiddetli ve daha ağrılı geçebilir.  Bu oldukça normal olarak karşılanmaktadır. Adet sırasında kişi fiziksel olarak ta bu durumdan etkilenebilir. Örneğin göğüslerin  fark edilmeyecek kadar büyümesi ve ciltte  görülen sivilce sayısının artmasıdır. Bu tür sorunlar genellikle adet döneminde görülebilir.

Adet Olunca Ne Olur
Adet olunca ne olur

Adet sırasında bilinmesi gereken bir durumda kişinin bu durumdayken çok gerekmedikçe komple duş ya da vajinal duş almamasıdır. Çünkü alınan duş ile birlikte vajinada bakterilerin birikmesi için çok uygun bir ortam hazırlanmış olmaktadır. oluşacak bakteriler ise kaşıntılara, yanmalara, çeşitli enfeksiyon hastalıklarına ve bunların yanında kötü kokulara neden olmaktadır. Bu nedenle gerekirse içeriği belli olan ıslak mendilleri kullanmanızda fayda vardır. Verdiğimiz bu bilgilerden başka adet dönemleri ile ilgili probleminizin olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle en kısa sürede doktorunuzla görüşmelisiniz.
]]> Adet Arası Kaç Gün Olmalı https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-arasi-kac-gun-olmali.html Sun, 30 Sep 2018 12:21:13 +0000 Adet Arası Kaç Gün Olmalı, Adet döngüsü kadın vücut sağlığının en belirgin göstergelerinden biridir. Ergenlik döneminden başlayarak menopoza kadar geçen sürede kadınlar  yıl boyunca her ay adet olurlar. Fakat adet düzeni Adet Arası Kaç Gün Olmalı, Adet döngüsü kadın vücut sağlığının en belirgin göstergelerinden biridir. Ergenlik döneminden başlayarak menopoza kadar geçen sürede kadınlar  yıl boyunca her ay adet olurlar. Fakat adet düzeni her kadın için farklıdır. Çünkü adet döngüsünde kadının yaşı ve hormonal değerleri  gibi farklı parametreler mevcuttur. Ergenlik döneminde beyinden gelen uyarılar, yumurtalıklardan östrojen ve progesteron adı verilen hormonların salınmasını sağlar. Adet döngüsüde bu hormonlar tarafından belirlenir. 

Genel kabul gören iki adet arası süre ortalama olarak 28 gün olarak kabul edilir.  Uzmanlar bu sürenin 22-35 gün arasında değişebileceğini de belirtirler. Ayrıca iki adet arasındaki tarih sayılırken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise adetin ilk gününden diğer adetin ilk gününe kadar olan sürenin sayılmasıdır.

İki adet arası günler sayılırken

1. gün; adet kanamasının başladığı gündür. İlk gün kanama çok yoğun olmamakla birlikte sancılı olabilir. Östrojen en düşük seviyededir. 

2 ila 5. günler; ilk güne oranla 2-3. günde artan kanama 4-5. günlerde azalmıştır. 

6. gün; kanama nerdeyse bitmiştir, bazı kişilerde çamaşırda hala lekelenmeler vardır. Bu arada yumurtalıklarda Folikül adı verilen bir kese içinde olan yumurtalar büyümeye başlar. 

Adet Arası Kaç Gün Olmalı
7 ila 12.günler; Yumurtayı içinde bulunduran kesecik büyümeye devam eder, östrojen üretimi vardır ve rahmin için duvarı giderek kalınlaşır.  

13 ile 14. gün; ovulasyon dönemi; Bu günlerde olgunluğa ulaşan yumurtalar yumurtalıklardan dışarı salınırlar. Ovulasyonun gerçekleştiği günlerde karnın alt tarafında, kasıklarda hafif ağrılar oluşabilir. Çamaşırda kahverengi lekeler ya da çok az kanama görülebilir. Ovulasyon döneminin bir diğer özelliği vücut ısısının artmasıdır.
 
15 ila 18. günler; Yumurtalıklardan salınan yumurtalar tüpler aracılığıyla rahme ulaşır. Bu günlerde östrojen seviyesi düşmeye başlarken yumurtalıklardan progestoren denilen hormon salınmaya başlar. 

19 ila 20. günler; Rahim artık gebeliğe tamemen hazırdır.Yumurtalıklardan salgılanan progestoren, endometrium denilen  rahmin iç tabakasının kalınlığını arttırır. Adet öncesi gerginliğe ve ciltte bozukluklara yol açan bu hormon Premenstrual Sendroma yol açar. 

21 ila 28. günler; Progesteron ve östrojen bu dönemde yükselir. Göğüslerde ağrı, sızı ve hassasiyet oluşur. Vücutta su toplanır. Belli gıdalara karşı istek duyulabilir ya da tam tersi olarak mide bulantıları görülebilir. Yumurta döllenmedi zaman gebelik oluşmadığından bu haftanın içinde progesteron ve östrojen seviyeleri düşmeye başlar. en düşük seviyeye geldiği gün ise yeniden döngü içine girilir ve adetin 1. gününe dönülür.   
]]>
Adet Öncesi Akıntı https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-oncesi-akinti.html Sun, 30 Sep 2018 14:42:14 +0000 Adet öncesi akıntı, hemen her kadın da adet öncesi dönemde akıntı olur. Bu akıntı çok aşırı olmadığı sürece bir sıkıntı oluşturmaz. Bu vücudun normal bir  durumudur. Rahim boynu ve bezeleri tarafından üretilen sıvı Adet öncesi akıntı, hemen her kadın da adet öncesi dönemde akıntı olur. Bu akıntı çok aşırı olmadığı sürece bir sıkıntı oluşturmaz. Bu vücudun normal bir  durumudur. Rahim boynu ve bezeleri tarafından üretilen sıvı akıntı olarak kendisini dışarı atar. Bu akıntının oluşması aslında çok iyidir. Çünkü bu sıvı dışarı çıkarken rahim duvarını saran eski hücreleri de kendisi ile beraber dışarı atar ve rahim içinin temizlenmesine yenilenmesine yardımcı olur. Adet öncesinde akıntı oluşumu genellikle adete yakın dönemlerde daha da artar. Ancak akıntının ağrısız ve kokusuz olması gerekir aksi halde bir hastalığın belirtisi olabilir. Kaşınma ve ağrılı akıntılar oluşuyorsa bu durumda bir jinekoloğa görünmeniz gerekir. Adet dönemi öncesi oluşan akıntı pembe renkli de olabilir. Bu akıntı implantasyon kanaması ile karıştırılmaktadır. Pembe olan bu akıntı fallop tüpü içerisinde sperm ve yumurtanın birleşmesi ve rahmin iç tabakasına doğru ilerlemesi ile oluşabilir. Bu durumda hamilelik oluşabilir. Fakat her implantasyon kanaması hamilelik sebebi değildir. Bunun için bir doktora muayene olmak gerekecektir.

Adet Öncesi Akıntı
Adet öncesi akıntı, adet öncesi akıntılar bazende kahverengi lekelenmeler olarak karşımıza çıkar. Bu lekelenmelerin nedeni stres, kist, miyom, rahimde oluşmuş bir yara, ilaç kullanımı ve bazen de hamilelik belirtisi olabilir. Bu lekelenmeler bir pedi doldurmayacak kadar az miktarda olur. Hamilelik akıntısı gebeliğin altı veya yedinci gününde başlar bu nedenle hesaplama yaparken buna dikkat etmememiz gerekir ki akıntının hamilelik belirtisi mi yoksa başka bir rahatsızlığın habercisi mi olduğunu fark edelim. Ama her iki durum için de muhakkak bir doktora muayene olmak saha doğru sonuçlar verecektir. 
]]>
Adet Döneminde Ödem https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-doneminde-odem.html Mon, 01 Oct 2018 12:58:00 +0000 Adet çağında ödem oluşmasının tek takım nedenleri bulunmaktadır. adet kanaması olmadan bir yada 2 hafta öncesinden başlayıp regl çağı sona ermesiyle ortadan kaybolan sorunlar olur. Adet kanaması çağında bedende şişl Adet çağında ödem oluşmasının tek takım nedenleri bulunmaktadır. adet kanaması olmadan bir yada 2 hafta öncesinden başlayıp regl çağı sona ermesiyle ortadan kaybolan sorunlar olur. Adet kanaması çağında bedende şişlik, ağrı, göğüslerde hassaslık, başı ağrısı, ruhi gerginlik durumu, sinirli olma durumu tatlı ve tuzlu krizleri sık yaşanabilir.

Özellikle bu dönem içinde bayanların en büyük problemi bedende ödeme ilişkili şişlik ve kilo artışı olmasıdır. Tuz tüketim miktarını düşürmeniz; bedendeki oluşacak sıvı/akışkan artışını hafifletecektir. Yemekleri az tuzlu ya da tuzsuz pişirmek, tuzlu peynir, tuzlu zeytin, turşu ve soslardan, salamura besinleri tüketmemek ödeminizi hafifletecektir. Ayrıca bedende şişkinliği engellemek özgü su miktarını da çoğaltmak gerekir. Çay, kahve ve asitli içecek türü benzeri kafein muhtevası yüksek meydana gelen içeceklerin fazla tüketilmemesi mühimdir. Ödemi atmak özgü maydanoz, kekik yiyebilir yada salatalarınızda kullanılabilirsiniz. Ya da bunları çay olarak ta da demleyip tüketebilirsiniz. adet kanaması çağında fazla kanamaya ilişkili demir kaybı olur. Demir kaybını engellemek özgü gündelik olarak ta aşağı yukarı 90 gr denli kırmızı et, tavuk, balık tüketilmek gereklidir.

Adet Döneminde Ödem
Kuru kayısı, kuru üzüm benzeri kuru meyveler demir bakımından zengin meydana geldiği özgü bu dönemde tüketilmelidir. Demir emilimini çoğaltmak özgü ise C vitamini muhtevası yüksek meydana gelen yeşil yaprağı meydana gelen sebzeler, maydanoz, yeşil biber, portakal ve mandalina etlerin yakınında bol bol tüketilmelidir. adet kanaması çağında B6 ve magnezyum değerlerinde eksilme olur. B6 yeteri denli olmazsa sinir sistemini negatif etkilemektedir. Bu sebeple regl çağında ve öncesi kesinlikle B6 vitamini bakımından zengin besinlerle beslenmeniz bu çağı huzurlu geçirmenizi sağlayacaktır. Kırmızı et ürünleri, balık, yumurta, ekmek, süt, portakal, armut, muz, lahana, ıspanak, karaciğer, kıtır ve kuru fasulye B6 vitamininden zengin besinler arasındadır. Bununla Birlikte magnezyum seviyesinde eksilme olduğunda tatlı isteğine sebep olur. Bu tatlı krizlerini engellemek özgü kesinlikle magnezyum tüketimini arttırmanız gerekiyor. Bütün yeşil yaprağı meydana gelen sebzeler, baklagiller, tahıllar, kepekli pirinç bununla birlikte fındık, ceviz, badem, patates, üzüm, kakao, çikolata da magnezyum bakımından zengin besinlerdir. bir fincan denli ateş gibi çikolata suçsuz tek kaçamak olarak ta bu dönemde magnezyum ihtiyacınız özgü yeterli olacak ve tatlı yeme isteğinizi hafifletecektir.

Posalı besinleri fazlaca tüketin
Kan şekerinin denetimi özgü posa bakımından  zengin besinler tüketmeniz gerekir. Gündelik beslenme içinde alınacak posayı çoğaltmak tam tahıllı undan inşa edilmiş ekmek, kepekli makarna ve pirinç, her öğün içinde salata tercihi posa alımınızı artıracaktır. Posa barsak düzeninizi sağlamak dışarısında kan şekeri kontrolünü de sağlamaktadır.
Bal, reçel ve pekmez benzeri besinler kandaki şekeri çabuk arttırdığı benzeri çabuk da düşmesine sebep olur. Ve tatlı krizlerine sebep olur. adet kanaması öncesinde ve çağında bu besinleri sınırlı tüketmek gerekir.

Ne yemelisiniz
Bu dönem içinde öğün sayısını çoğaltmak boşa enerji alımlarını önleyecektir. Ara öğün olarak ta ek olarak az kalorili besinleri seçmeniz gerekir. Meyve suyu mahaline meyveleri, katı kabuğu meydana gelen yemişleri, yoğurt, süt benzeri besinleri benzer işlev gören olarak ta kullanabilirsiniz.
Bolca sıvı/akışkan tüketmeyi savsaklamayın. Sıvı/akışkan ihtiyacınızı su içerek karşılayın. Çay, kahve, meyve suları ya da asitli içecekler susuzluğu önlese de su mahaline geçmez. Kesinlikle gün içerisinde 8-10 bardak su özgü. Meyve suları ve asitli içeceklerin kalorileri yüksek ve şekerli içeceklerdir bunun için; çay, kahve benzeri içeceklerde kafein bakımından zengin meydana geldiği]]> Adet Sancısı https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-sancisi.html Mon, 01 Oct 2018 17:02:37 +0000 Adet Sancısı, Bu ağrı bayanlara özgü adet sırasında genellikle karın bölgesinde görülmektedir. Sancının oluşması ve sancı şiddeti kişiden kişiye değişmektedir. Öyle ki bazı insanlarda herhangi bir ağrı gözlemlen Adet Sancısı, Bu ağrı bayanlara özgü adet sırasında genellikle karın bölgesinde görülmektedir. Sancının oluşması ve sancı şiddeti kişiden kişiye değişmektedir. Öyle ki bazı insanlarda herhangi bir ağrı gözlemlenmezken bazı insanlarda ise şiddetli ağrılar baş gösterebilir. Ağrı kişilerde sadece karında olmayabilir. Bu ağrılar bazen bel altlarında, belde, bacaklarda ve eklem bölgelerinde de oluşabilmektedir. Addet ile birlikte vücut baştan aşağı oldukça etkilenmektedir. Yani bu dönemlerde gerçekleşen herhangi bir ağrının genelde nedeni adet olayıdır. Adet olayı her kadında görüldüğü için bu ağrılarda her kadında görülür diye bir şey demek oldukça yanlış bir bilgi niteliği taşıyacaktır. Adet sancıları bazen hava koşullarına ve kişilerin vücut hassaslığına bağlı olarak değişiklikler gösterebilmektedir.  Bazı kadınlar adet dönemini ağrısız ve sancısız bir şekilde kolaylıkla atlatabilirler. Bu tamamen kişinin vücut yapısına bağlıdır.  Bazı insanlarda adetin etkileri ile sosyal hayattın kısıtlanması, işe gidememe durumları gibi sorunlar yaşamaktadır. Adet sancıları vücudun birçok yerinde görülebileceği gibi mide üzerinde de etkilerini göstermektedir. Yani adet sancılarının yanı sıra kişide mide bulantısı gibi durumlarda oluşabilir.

Adet Sancısı
Adet sancısı özellikle ergenlik dönemindeki kişiler olmak üzere çok yaygın bir şikayettir. Adet sancıları oldukça norma durumlar içerisindedir. Fakat bu sancılarla birlikte herhangi bir anormal durumda beliriyorsa bu ağrıların altından başka nedenler çıkabilir. Bu nedenle adet dönemlerinde kişilerin kendilerini sıkı bir şekilde takip etmeleri gerekmektedir. Özellikle çevreden duyulan kulaktan doğma bilgileri üzerinizde uygulamanız çok daha büyük sorunların meydana çıkmasını tetikleyebileceği için böyle durumlarda bildiğiniz müdahaleleri yapmak yerine öncelikle bir jinekolog uzmanına görünmeniz hastalığınız için yeterli olacaktır.   Fakat bu sancıların dindirilmesi için çeşitli bitkilerden ve içeriği bilinen bitkisel ürünlerden yardım alabilirsiniz. Bu tür sorunlarınızı tıbbi tedavilerin yanında u şekilde gidermeniz mümkündür. Öyle ki birçok bitki kimyasal tıbbi ürünlerden çok daha sağlıklı bir şekilde ağrılarınızı dindirebilir.  Adet sancısı iki türe ayrılmıştır. Bunlardan birisi sadece addet döneminden 2 gün önce başlayıp adetin ikinci ya da üçüncü günü sona erer. Bu tür ağrılar genellikle  en çok görülen ağrı tiplerindendir. Ağrının karın bölgesinde be bele doğru oluşturduğu şiddetli sancı kişiyi oldukça zor durumlarda bırakabilir. Diğer bir ağrı türü ise sadece adet döneminde değil ayın herhangi günlerinde kramplar halinde vücutta görülen ağrılardır.  Bu ağrıların genel nedeni başka bir hastalık ya da üreme organındaki diğer sorunlardır. Bu ağrı tipi biraz daha az görülen bir durumdur.

Adet sancıları neden görülür

Adet döneminde kişinin rahmi oldukça güçlü kasılmalar meydana getirmektedir. Bu şiddetli kasılmaların meydana gelmesini sağlayan önemli bir sıvı niteliği taşıyan tıp dilinde adı "prostaglandinler" olarak geçen sıvının artışı ile kişide ağrılar görülebilir. sadece ağrı değil kişide bulantı, kusma durumları da gözlemlenebilmektedir.  Bazı insanlarda ise adet sancısı oldukça hafif geçmektedir. Bu kişiler aslında bu yönden oldukça şanslı sayılmaktadır.  Fakat her ne şekilde olursa olsun ağrılar olağanüstü bir şekilde artış gösteriyorsa kesinlikle bir doktora görünmelisiniz. Adet sancısı bazen kişiyi sersemleştirerek halsizlik hissi oluşturabilir. Bu durumlarda bu dönemde oldukça normal bir durum olarak karşılanmaktadır.
]]>
Adet Gerginliği https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-gerginligi.html Tue, 02 Oct 2018 07:11:55 +0000 Adet gerginliği, Adet öncesi dönemde (yaklaşık bir hafta öncesinde) başlayan ruhsal ve fiziksel değişikliklere bağlı olan sıkıntılardır. Bu belirtiler genellikle adet döneminden bir hafta önce başlar ve adetin gerçekle Adet gerginliği, Adet öncesi dönemde (yaklaşık bir hafta öncesinde) başlayan ruhsal ve fiziksel değişikliklere bağlı olan sıkıntılardır. Bu belirtiler genellikle adet döneminden bir hafta önce başlar ve adetin gerçekleşmesiyle sıkıntı ve gerginlik azalarak adet bitiminden sonra ise kaybolur.

Adet döneminden önceki gerginlik, sıkıntı benzeri belirtilerin amacı; Kadının adet olacağından haberdar etmek, hazırlıksız yakalanmasını  engellemektir.

Adet gerginliği kimlerde görülür
 • Adet öncesi sıkıntı ve gerginlik, özellikle yetişkin üreme çağındaki kadınlarda görülür. Bazen normal hayatı etkileyecek kadar belirgin sıkıntılar yaşanır.
 • Ergenlik çağındaki ve nadiren de ergenlik öncesindeki kadınlarda görülür
 • Düşük olasılıkla menopoz döneminde görülür,
 • Genellikle 30-45 yaş arası kadınlarda görülür.
 • Doğum kontrol hapı kullananlarda gerginlik ve sıkıntı daha şiddetli olur.
Adet gerginliğinin nedenleri:
 • Mineral yetersizliğin görülmesi
 • Vitamin yetersizliği
 • Vücutta aşırı sıvı tutulması
 • Beyindeki bazı kimyasal ileticiler
 • Hormonal dengesizlik
 • Progesteron yetersizlik
 • Kan şekerinin düşük olması
 • Psikolojik nedenler
 • Bastırılmış cinsel arzu
Adet gerginliği nelere sebep olur
 • İş kaybına sebep olabilir
 • Ağlama eğilimi
 • Tatlı ve tuzlu yeme isteği artar
 • Sosyal ilişkilerde sorunlara neden olabilir
 • Depresyona yol açabilecek kadar ağrılı ve gergin olunabilir
 • Çevreye olan ilgi azalır
 • Aşırı uyku haline neden olabilir
 • Baş ağrısı, bulantı, kusma
 • Cinsel arzunun baskılanmak zorunda olması
 • Sivilce
 • Kendini beğenmeme
 • İçe kapanma
 • Unutkanlık
 • Titreme, terleme, çarpıntı
 • Adet öncesi dönemde tanısı konulan rahatsızlıklar (migren ağrıları, epilepsi nöbetleri, astım nöbetleri, alerjik reaksiyonlar) artış gösterir
 • Tahammülsüzlük, alıngan olma
 • Aşırı sinirlilik hali, keyifsizlik, mutsuzluk
 • Sürekli endişe hali
 • Konsantrasyon bozukluklar
Adet Gerginliği
Adet gerginliğini en aza indirmek için neler yapılmalıdır
 • Kadının kendi durumu hakkında bilgilenmesi gerekmektedir.
 • Kafein (kahve, çay, kola, çikolata, bazı ağrı kesiciler), baş ağrısı ve gerginliği artıracağından adet öncesinde kullanılmamalıdır
 • Ödem ve şişlikleri olan kadınların alkolden uzak durması, sigara içenlerin ise sigarayı azaltması gerekmektedir.
 • Adet öncesi dönemde gerginlik yaşayan kadınların çoğunda ödem olduğundan yiyeceklerdeki tuz oranı kısıtlanmalı, kırmızı et azaltılmalı, balık, sebze ve meyve tercih edilmelidir
 • Ödemin azalması açısından sol tarafa yatarak uyumak gerekmektedir.
 • Sofradan tam doymadan kalkmak gerekir, az ve sık yemek yenilmelidir.
 • Egzersiz yapılmalıdır
 • Dikkati başka yöne çekebilmek, gergin olunduğuna yoğunlaşmadan dikkat dağıtacak uğraşlarla ilgilenmek gerekir
 • Gevşeme teknikleri (meditasyon, yoga gibi yöntemler) uygulanabilir.
 • Açık havada yürüyüş yapılarak kadınlar kendilerini iyi hissedebilirler.
 • Kadınların iyi hissedebileceği durumları kendileri seçerek ona yönelmeleri uygun olur (kuaföre gitmek, spor yapmak, çocuklarla oyun oynamak...)
 • Bu dönemde terleme fazla olacağından ılık duş almak vücuda iyi gelecektir.
]]>
Adet Düzensizliği Sebepleri https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-duzensizligi-sebepleri.html Tue, 02 Oct 2018 09:29:20 +0000 Adet Düzensizliği Sebepleri, Adet düzensizlikleri hemen hemen her genç kızda veya her bayanda görülen bir olay olmaktadır. Bazen adet densizliği olan kişiler çok sıkıntı etmemeli fakat sürekli adet düzensizliği yaşa Adet Düzensizliği Sebepleri, Adet düzensizlikleri hemen hemen her genç kızda veya her bayanda görülen bir olay olmaktadır. Bazen adet densizliği olan kişiler çok sıkıntı etmemeli fakat sürekli adet düzensizliği yaşanan kişiler ise acilen bir uzmana görünmelidirler. Adet düzensizliği sebepleri ve adet düzensizliği şekilleri ile disfonksiyonel anormal uterus- rahim kanamaları hormonal mekanizmalar sonucu oluşan ve uterustan kaynaklanan anormal vajinal kanama olarak tanımlanabilir. Adet düzensizliği ile 21 günden kısa veya 35 günden uzun süren sikluslar anormal olarak değerlendirilir. Kadınların çoğu yıl boyunca 11-13 kez adet döneminden geçmektedir. Bu rakama yakın olarak (1-2 az veya fazla) normal olarak kabul edilir. Adet dönemi, adet görmeye başladıktan sonraki ilk birkaç yıl boyunca sık sık düzensizlik gösterir bu çok sıkıntı olmamaktadır. Adetin normal zaman döngüsüne girebilmesi için, adet görmeyi sağlayan hormonların dengelenmesi gerekmektedir. Adet düzensizliği sebepleri başlıca şunlardır.
 • Stres
 • Doğum kontrol hapları
 • Endometriozis
 • İltihaplı Pelvik Hastalığı
 • Polikistik Yumurtalık
 • Aşırı kilo alma veya kilo kaybı
 • Doğum kontrolü için rahim içi araçlarının kullanımı
 • Gebelik komplikasyonları (düşük veya dış gebelik)
 • Karaciğer sirozu
 • Rahim kanseri
 • Aşırı koşuşturma.
Adet Düzensizliği Sebepleri

Ayrıca yeni bir ameliyat geçiren kişilerde ameliyat esnasında kan durdurucu ve narkoz kullanıldığı için adet düzeni birkaç gün sarkma gösterir bunda telaş edilecek ve korkulacak bir durum olmamalıdır. Ayca ameliyat olacak kişiler stres nedeni ile ameliyat sonrasında almış olduğu narkozda eklenerek bir iki ay adet görmemesi kişinin moralini bozmamalıdır. Birde mevsim geçişlerinde bayanlar adet düzensizliği görmesi gayet normaldir. Adet dönemi çoğu kadınlarda 4-7 gün arası sürer ve genellikle her 28 günde bir yaşanır. 21 günden kısa veya 35 günden uzun aralıklarla yaşanan adetler,  günden uzun süren adet dönemi, ağrı, kramp, kusmayla birlikte görülen adetler, İlişki sonrası kanama olması ve menopoz sonrası meydana gelen kanamalar anormal olarak kabul edilir. Adet düzensizliklerini anlamak için adet oluşunuzun başlangıcını ve bitişini not alın, adet dönemleri arasında veya cinsel ilişki sonrası kanama olup olmadığına dikkat edin ve adetle ilgili normal dışı durumları not edin ve böylece herhangi bir anormal olayda çözmüş olursunuz. Aktif bir cinsel hayatı bulunan ve sağlıklı bir kadında bunun sebebi hamilelik olabilir. Gecikmenin diğer sebebi ise, siklus döneminde yumurtlama olmamasıdır. Kadınların çounluk olarak gebelikten korunma amacıyla doğum kontrol hapı kullanması da adet gecikmesine neden olabilmektedir. Kadına jinekolojik muayene yapılarak adet düzensizliğine sebep olan etken belirlenir. Kadınlara yapılan ultrason incelemesi ve vajinal smear testi sonrasında hormonal etkiler tespit edildiğinde tedaviye başlanır. Tedavi sonunda nihayet adet düzene girer. Stres, hastalık, kilo kaybı gibi nedenlere bağlı olarak birkaç ay adet görmeyebilirsiniz. Birkaç ay adet kanaması olmadığında mutlaka bir hekime başvurulması gerekmektedir. Maalesef günümüzde her 5 kadından biri adet düzensizliğinden şikayet etmektedir.

Geciken, düzensiz yaşanan adet dönemleri fiziksel rahatsızlık kadar ruhsal sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Çoğu uzman tarafından adet düzensizliklerinin sadece hormonal olabileceği gibi, ciddi rahatsızlardan da kaynaklanabildiğini belirtilmektedir. Bahar yorgunluğu da denilen geçici mevsimsel depresyon da, hormonal değişimleri tetikleyerek adet düzensizliğine, çoğunlukla gecikmelere yol açabilir fakat bu sorun için kişiler mutlaka bir kadın doğum uzmanına gitmelidir. Adet düzensizliği yaşayan kişiler de sadece hormonal olmayıp iç organlarda rahatsızlık olabilmektedir.

]]>
Adet Öncesi Sendromu https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-oncesi-sendromu.html Tue, 02 Oct 2018 17:24:10 +0000 Adet Öncesi Sendromu, bir diğer ismi ile premenstruel sendrom olarak yani PMS olarak adlandırılır. Bu oluşum bayanlarda adet öncesinden yaklaşık olarak bir hafta kadar önce başlamakta olan bir belirti, ruh hali, fiziksel değişim, Adet Öncesi Sendromu, bir diğer ismi ile premenstruel sendrom olarak yani PMS olarak adlandırılır. Bu oluşum bayanlarda adet öncesinden yaklaşık olarak bir hafta kadar önce başlamakta olan bir belirti, ruh hali, fiziksel değişim, gerginliklerin göstergesidir. Adet öncesi sendromu adet genel olarak adetten bir hafta önce başlar ve adet görülmeye başladığı vakit oluşan huzursuzluğun, gerginliğin yok olması gerçekleşir. Adet öncesi oluşan bu durum üreme çağında olan bayanlarda sıklıkla görülür. Bazen bu oluşumun normal hayatı bile etkilediği görülür. Bu durumla karşılaşan kişi annesi, babasıyla olumsuzluklar yaşar ve bu kişi eğer evliyse kocası ve çocuklarıyla da huzursuz olacak şekilde olumsuz etkileşim gerçekleştirir. Fakat gerçekleşen bu durum adet öncesi sendromu yaşayan kişinin isteyerek yapmış olduğu davranışlardan değildir. Bu oluşum istem dışı olarak oluşur ve karşısında muhatap olduğu kişiyi olumsuz etkiler.

Adet öncesi sendromu, kişilerin senede düzenli olarak 12 kere adet görmesi ile oluşan bu sendrom da senede yaklaşık olarak 2 yada 3 aya tekamül eder, bu durumun yaşanması pekte kolay sayılmaz. Bu durumu yaşayan kişi sosyal yaşantısında, işinde ve daha birçok yönden olumsuzluklar içerisinde kalır. Adet öncesi sendrom daha fazla olarak 30-45 yaş arası kişilerde görülme sıklığı düğer kişilere oranla fazladır. Doğum kontrol hapı kullanmakta olan kişilerde bu sendromun oluşması da kaçınılmaz bir durum olarak belirir.

Adet Öncesi Sendromu
Adet öncesi sendromu belirtileri:
 • Adet öncesi sendrom belirtileri arasında ilk başta ruhsal sıkıntılar belirmektedir. Bu sıkıntılar kişinin ruh halinde oluşan üzüntü, sıkıntı, stres oluşumu, aşırı derecede yorgunluk hissi, sinirli olma, gerginlik, asabi olma, öfke ve dikkat azalması gibi belirtileri beraberinde getirir.
 • Kişinin memelerinde olgunlaşma, belirginleşme ve bunlara bağlı olarak kişinin hassas olması belirir.
 • Bu rahatsızlığın oluşumunda vücutta ödemler oluşur, vücudun bazı bölgelerinde şişlikler meydana gelir. Buna bağlı olarak kilo artışı da belirtiler arasındadır.
 • Bu sendromun oluşmasında baş ağrısı, mide bulantısı, kabızlık oluşumu, ishal oluşumu, iştahta artış ve normalden fazla susama meydana gelir. Alkole olan istek artar, cinsel arzular depreşir ve sivilce oluşumları artması da oluşan belirtiler arasındadır. 
Adet öncesi sendromu, ciddiye alınması gereken bir durum olarak belirlenmiştir. Bu rahatsızlığın oluşum nedenleri olarak kişide mineral yetersizliği yani magnezyum, demir ve çinko eksikliği olması, vitamin eksikliği olması, kişide hormonal dengesizlik oluşması, bu kişinin kan şekerinde düşüklük olması, vücutta fazla olarak sıvı barındırılması ve buna bağlı olarak oluşan ödem ve en önemlisi olarak da psikolojik sebepler adet öncesi sendromunun nedenleri arasında gösterilebilir. Bu rahatsızlığın gerçekleşmesinde kesinlikle kişinin psikolojik destek alması gerekmelidir. Bunun yanı sıra sendromu yaşayan kişinin düzenli olarak beslenmesi gerekmekte güne mutlaka bir bardak süt içerek başlaması gerekmektedir. Kızartma ve baharatlı olan yiyeceklerden kaçınmak gerekmekte, aşırı olarak tuzlu olan yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir. Adet öncesi sendromunun oluşmasının engellenmesi için şifalı bitkiler kullanımı da önerilmektedir. Örnek verecek olursak bu sendromun giderilmesi için melisa çayı rahatlatıcı etki oluşturacaktır. Bu sayede kişi rahatlayacak ve kendini oldukça hafif hissedecektir. 
]]>
Adet Tamponu https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-tamponu.html Tue, 02 Oct 2018 22:23:09 +0000 Adet Tamponu, kullanımı günümüzde oldukça artmakta olan  ve birçok kişi tarafından kullanılan güvenli bir önlem türüdür. Bu tamponlar genellikle özel davetlerde, özel günlerde kişinin adet kanamasını kontrol altınd Adet Tamponu, kullanımı günümüzde oldukça artmakta olan  ve birçok kişi tarafından kullanılan güvenli bir önlem türüdür. Bu tamponlar genellikle özel davetlerde, özel günlerde kişinin adet kanamasını kontrol altında tutmaya yaramaktadır.Bu tamponlar vajinaya yerleştirildiği sırada oldukça hijyenik davranılması olası enfeksiyon risklerini ve olası hastalıkların ortaya çıkmamasını sağlayacaktır. Ayrıca tampon kullanımı hakkında yeterli bilgisi olmayan kişiler bu işlemi öncelikle öğrenmeleri gerekmektedir.  Bu tamponlar sayesinde kişi özel günlerinde yada sosyal hayatında  adet kanamaları nedeni ile rahatsızlıklar yaşamadan kolayca zamanını geçirebilir. Kişi bu sırada sanki normal bir günmüş gibi zamanını geçirebilmektedir. Tampon kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Genellikle yetişkin bayanlar tarafından kullanılan tamponları tüm eczanelerde bulmanız mümkündür. Kullanımı hakkında eczacınız ile iletişime geçebilirsiniz. Kısaca tampon, vajina içerisine yerleştirilen ve dışarıya bir tek ip olarak kalan bir üründür. Bu ürün kanı uzun süreler boyunca içine çekerek kişinin kanamasını kontrol altında tutar. Bu ürün üretimi sırasında oldukça hijyenik olarak hazırlanmıştır. Bu nedenle  herhangi risk ve hastalık barındırmaz. Fakat yapmanız gereken şey sizinde bu ürünü kullandığınız sırada hijyene önem vermenizdir.

Adet Tamponu
Birkaç farklı büyüklüklerde tampon çeşidi bulunmaktadır. Bu tamponlar büyükten küçüğe sıralanmıştır. Kişi kendisine göre en uygun tamponu seçerek gönül rahatlığı ile kullanabilmektedir. Son derece pamuktan üretilmiş bu ürün vajina içerisinde dağılmaması için bazı özel işlemlere tabi tutulmuştur. Adet tamponu,  kullanılmadan önce eller kesinlikle temiz bir şekilde yıkanmalıdır. Aksi halde vajinal hastalıklar vücudunuzda baş gösterebilir.  Bu tamponları kullanmadan önce mutlaka kullanım kılavuzunu okuyarak işlemlere devam edin. Kullanılan adet tamponları sosyal hayatı etkileyen adet kanlarını emerek kişinin kullandığı pedlere birer alternatif oluşturmaktadır.  Pedler ve tamponlar değişik boylar olarak üretilir. Bu seçim tamamen kişinin isteğine bağlı bir durumdur. Tampon kullanacak kişiler tampon seçimine dikkat etmek zorundadırlar.  Bu tamponlar adetin şiddetine göre seçilmelidir. Adet kanaması şiddetli olan kişilerin küçük boy tamponlar seçmesi kişiyi olmadık anlarda zor duruma düşürebilmektedir. Bu edenle seçiminizi doğru yapmaya özen gösterin.  Özellikle ilk kez tampon kullanacak kişilerin bu seçime özen göstermeleri ve hatta gerekirse  doğru kişilerden yardım almaları da kişi için faydalı olacaktır. 

Tampon kullanımı özellikle yüzme, dans gibi spor dallarında kişiye büyük bir rahatlama sağlayarak kişinin bu sporları sorunsuzca yapmasına olanak sağlar. Bu nedenle tamponu bu tür spor dalları ile uğraşan kişiler daha fazla kullanmaktadır. Tampon kullanan kişilerin idrar sırasında tamponu çıkarmalarına gerek yoktur. Çünkü adet ve idrar delikleri birbirinden bağımsızdır. Buda tampon kullanımının olumlu bir yönüdür. Özellikle adet sırasında görülen şiddetli kokuyu bu tamponlar sayesinde rahatlıkla giderebilirsiniz. Tampon kullanımı bu yönden de sizlere ek bir avantaj sağlamaktadır.  Adet tamponu, sadece adet sırasında kullanılan bir üründür. Bu sebepten başka vajinal akıntılar gibi durumlar için tampon kullanmamalısınız.  Özellikle yaz aylarında adet tamponunu birkaç saatten fazla kullanmayınız. Bu tamponlar maksimum 10 saatten sonra bazı enfeksiyonlara neden olabilir.
]]>
Adet Döneminde Tampon Kullanımı https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-doneminde-tampon-kullanimi.html Wed, 03 Oct 2018 10:11:52 +0000 Adet Döneminde Tampon Kullanımı, Adet tamponu vajina içerisine yerleştirilen ve adet döneminde vajinada oluşan kanı emmesi için özel olarak tasarlanmış hijyenik bir üründür. Kullanılmakta olan tampon içerisinde adet kanının Adet Döneminde Tampon Kullanımı, Adet tamponu vajina içerisine yerleştirilen ve adet döneminde vajinada oluşan kanı emmesi için özel olarak tasarlanmış hijyenik bir üründür. Kullanılmakta olan tampon içerisinde adet kanının emilimi sağlanması için pamuk kullanılmaktadır. Bu tampon üretildiği vakitten kullanımına kadar hijyen içerisinde saklanmakta, bu tampon kullanılırken de ellerin temiz ve hijyenik olmasına dikkat edilmektedir. Adet tamponu kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde kullanılmalı ve paketi açılırken kesinlikle hiçbir yere temas ettirilmemelidir. Vajinal tamponlar kullanılmakta olan normal petler gibi hijyenik olmakta ve bu tampon normal olarak kullanılmakta olan petlerden farklı olarak kanın vajina dışına atılmadan emilimini sağlamaktadır. Bu sayede bayanların yaşamış olduğu hijyen sıkıntıları ve sosyal sıkıntılar da giderilmiş olur.

Adet döneminde tampon kullanımı için ilk önce uygun olan tamponun temin edilmesi gereklidir. Piyasada bulunan tamponların hemen hemen hepsinin değişik boylarda olanları ve kanı emme kapasitelerine göre farklılık gösterenleri vardır. Size uygun olan tamponun seçilmesinde en önemli olan faktör kanama miktarının ne kadar olduğudur. Yani gerekli olan en düşük emme kapasitesine sahip olan tamponun bulunması gerekmektedir. Adet kanamasının miktarı her gün farklılık göstereceğinden dolayı adet kanamasının değişik günleri için farklı kapasitede olan tamponların kullanımı önerilir. size uygun olan tamponun seçimi kesinlikle deneyim ile elde edilmektedir.Kullanılmakta olan tampon 4 saat içerisinde değiştirilerek yerine yenisi koyulması gerekiyorsa yüksek kapasiteli olanı kullanılmalı, eğer 8 saat içerisinde kullanılan tamponun etkisi hala devam ediyorsa daha düşük kapasitede olan tamponun kullanımı önerilmektedir. Adet döneminde tampon kullanımı kesinlikle sizlere bu dönemde yardımcı olacaktır. Tamponu ilk kez kullanacaksanız eğer sinirli ve gergin olmanız kaçınılmaz olacaktır. Bu durumun oluşmasından dolayı kasıklarınızda gerginleşme olacaktır ve tamponu yerleştirmede zorluk çekilecektir. Eğer tampon kullanımında zorlanıyorsanız daha önceden tampon kullanmış olan arkadaşlarınızdan bu husus hakkında bilgi alabilirsiniz.

Adet Döneminde Tampon Kullanımı
Adet döneminde tampon kullanımı hakkında bilinmesi gerekenler:
 • Tampon kullanımında kesinlikle idrara çıkma sıkıntısı yaşanmayacaktır. Çünkü idrar farklı yerden gelir adet kanı farklı yerden gelir.
 • Tampon kullanımı kişilere yüzmede, dans yapımında, ve zorlu sporların yapımında kolaylık sağlayarak bu süreçlerde rahat olarak hareket yapmanıza olanak sağlar. 
 • Adet döneminde kullanılmakta olan tampon adet oluşumundan meydana gelen kokunun giderilmesine olanak sağlar. 
 • Adetin azaldığı dönemlerde adet tamponu yerin pet kullanımı daha uygun olacaktır.
 • Adet dönemi dışında oluşan herhangi bir kanamada adet tamponu kullanımı önerilmez ve kullanımı zararlı olacaktır.
Adet döneminde tampon kullanımı hususunda tamponun nasıl yerleştirildiğini de sizlerle paylaşalım.

Kullanılacak olan tamponu yerleştirirken ayakta durabilirsiniz yada oturarak tamponu yerleştirebilirsiniz. Size en rahat olan pozisyonu kendiniz seçin ve tamponu sağ elinizle yerleştirin. Diğer elinizle de vajinayı ayırarak vajinal açıklığın oluşmasını sağlayın. Tamponun ucunu vajinaya yerleştirin. Yavaş yavaş vajina içerisine tamponu ittirin ve tamamen tampon yerleşince işlem tamamlanmış olacaktır. Daha sonra orta parmağınızı kullanarak tamponun ipinin olduğu kısmı veya tamponu itin. Bu hareket tamponun içinden çıkarak vajinaya yerleşmesini sağlanacaktır. Bu dönemde tampon kullanımı belirtilen şekilde olacaktır ve kesinlikle tampon kullanılması önerilen bir husustur ve sizleri daha çok rahat ettirecektir.
]]>
Adet Döneminde İlişkiye Girmek https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-doneminde-iliskiye-girmek.html Wed, 03 Oct 2018 21:16:58 +0000 Adet döneminde ilişkiye girmek, Bayanların özel günlerinde eşleri ile münasebet kurması anlamına gelmektedir. Bayanların özel günlerinde vücudunda çeşitli değişimler olabilmektedir. Bayanlar bu özel dönemde sancıla
Adet döneminde ilişkiye girmek, Bayanların özel günlerinde eşleri ile münasebet kurması anlamına gelmektedir. Bayanların özel günlerinde vücudunda çeşitli değişimler olabilmektedir. Bayanlar bu özel dönemde sancılar, göğüs ve karın bölgelerinde şişkinlik oluşması, mide bulantısı, kramplar ve psikolojik sıkıntılar gibi birçok problemle uğraşmak zorunda kalırlar. Bu nedenle özellikle bayanlar bu kadar sıkıntının olduğu bir süreçte birde cinsel muhabbetle uğraşmayı pek de tercih etmemektedirler.

Adet Döneminde İlişkiye Girmekle İlgili Genel Bilgiler

Tarih boyunca adet kanamaları hakkında hep kötü yorumlar yapılmıştır. Hatta dört büyük kitaptan biri olan Tevratta adetli kadının 7 gün için pis olduğu giydiği kıyafetten yattığı yatağa kadar kirli görülmüş ve adet bitiminde bunların tekrar yıkanıp temizlenmesi gerektiği düşünülmüştür. Tabi bayanın elinin değdiği erkekte pis olarak nitelendirilerek adetli iken ilişkiye girmenin önü kesilmiştir. İslamiyette de adetli iken ilişkiye girmek hoş görülmemektedir. Sebebi ise bayanların zaten acı çekiyor olması sebebi ile onlara bir haftalık bir izin verilerek bedenleri dinlendirmeleri için süre verilmiş olur.

Bu dönemde ilişkiye girmekle ilgili iki fikir ortaya atılmaktadır. Bunlardan ilkini şu şekilde açıklayabiliriz.

Adet Döneminde İlişkiye Girmekle İlgili  İlk Düşünce

Mens döneminde ilişkiye girmenin bir sakıncası bulunmamaktadır. Vücut direncinin düşük olması nedeni ile mikrop kapma ihtimali vardır denilse de enfeksiyon kapılmama oranı da daha yüksektir. Bu tamamen ruhsal bir haldir. Diğer kişilerin dediği gibi bayan kendini bu dönemde sıkıntılı ve daralmış hisseder. Aynı zaman da bayan kendini kirli hissettiği için öz güven problemi bu ilişki  durumuyla birlikte daha fazla artış göstermektedir. Tüm mens olan bayanlar ve kızlar bu fikir geçerli olmamaktadır.

Adet Döneminde İlişkiye Girmek
 Özellikle adet dönemlerinde bayanlarda cinsel arzu artış göstermektedir fakat kanamanın engel teşkil edeceği düşünülerek pek yanaşılmaz.
Herkesin de bildiği üzre adet kanamasında kan çok miktarda da  akmadığı için sıklıkla banyoya girmek, bikini bölgesinin kirli olmasını ve etrafa koku salmasını engelleyecek en güzel yöntemdir diyebiliriz. İç çamaşırı gerekli görüldüğü her an hemen vakit kaybetmeden değiştirilmelidir. 

Cinsel birlikteliğin özel bir zamanı bulunmamaktadır. Yani o özel günlerde cinsel birleşme yapılamaz vücut buna müsait değildir diye bir şey söylenemez. Fakat yan tesir olarak bu ilişkiden sonra kanama durabilir ve böyle bir şey olması da kanamasız geçen günlerin ağrılı biçimde ilerlemesine neden olmaktadır.

 Eğer hamile kalma gibi bir fikir varsa bunun için adet dönemi tercih edilmemelidir. Çünkü adet döneminde  bayanın gebe kalam ihtimali bulunmamaktadır. Hatta adetin bittiği gün de hesaplanarak 3 gün sonrasında bile gebe kalma olanağı bayağı  düşüktür. Fakat şöyle bir durum da var ki her kanama adet kanaması olmadığı için adet kanaması olmadığı zaman hamile kalınabilir. Yani kanama var nasıl olsa hamile kalınmaz dememek gerekir. Hatta mens döneminde bayana 'oral' yapılmasın da da bir sorun bulunmamaktadır. O erkeğin titizlik anlayışına göre ve tercihine göre değişmektedir. Adetli iken ilişkiye girileceği zaman prezervatif tercih edilmesi önerilmektedir. Bunun sebebi tiksinti oluşturmamak ve daha rahat edebilmektir.

Not: Adet kanaması mevcut iken ilişkiye girildiği zaman bu ilişki kısırlık yapar fikri halk tarafından ortaya atılmış bir hurafedir.

İlk Görüşe Göre Adetli İken İlişkiye Girmenin Yararları
 • Adetli iken cinsel birleşme orgazm olayı ile neticeleniyorsa, bu adetin önceki ve sonraki belirtilerini azaltmaya de]]> Adet Geciktirmek İçin Ne Yapmalı https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-geciktirmek-icin-ne-yapmali.html Thu, 04 Oct 2018 06:55:37 +0000 Adet geciktirmek için ne yapmalı, adet kanaması bazı özel durumlarda doktor önerisi ile ya da kişinin kendi aldığı önlemler ile geciktirilebilir. Genel sağlık durumunda her hangi bir problem olmayan kadınlar her ay d Adet geciktirmek için ne yapmalı, adet kanaması bazı özel durumlarda doktor önerisi ile ya da kişinin kendi aldığı önlemler ile geciktirilebilir. Genel sağlık durumunda her hangi bir problem olmayan kadınlar her ay düzenli olarak adet kanaması döneminden geçer. Bu dönem ayda 1-7 gün arasında farklılık gösterir. Adet kanaması bazı kadınlarda i hayatını ve sosyal hayatı olumsuz etkileyecek şekilde sancılı geçebilir. Ancak çoğu kadın için adet dönemi rahat geçebilir.

  Adet kanamasının bazı durumlarda gerçekleşmesi gereken tarihte kişi uygun olmadığı için geciktirilmesi gerekebilir. Örneğin kişinin evleneceği güne, balayı zamanına ya da önceden planlanmış bir tatile denk geleceği zaman gelecek adet kanaması kişi için dezavantaj olabilir. Bu gibi durumlarda gerek doktor önerisi ile gerekse kişinin kendi aldığı tedbirler ile adet kanaması geciktirilebilir. Adet kanamasının yılda 1 ya da en fazla 2 defa bu şekilde planlanmasının genel sağlık üzerinde her hangi bir olumsuz etkisi olmaz.

  Kişi Adetini Nasıl Geciktirebilir

  Kişi doktor önerisi ile doğum kontrol hapı kullanıyorsa, kullandığı hap ile adet kanamasını geciktirmesi mümkündür. Doğum kontrol haplarının 2 kutu arasında normalde 1 hafta ara verilmesi gerekir. Verilen 1 hafta da kadın adet dönemini yaşar. Ancak 2 kutu hap arasında hiç ara verilmediği zaman adet kanaması geciktirilebilir. Bu geciktirme yöntemi yılda mutlaka 1 defadan fazla uygulanmamalıdır. Ayrıca 2. kutu hap bittikten sonra mutlaka ara verilmelidir.

  Adet Geciktirmek İçin Ne Yapmalı

  Doktor Tarafından Adet Nasıl Geciktirilir

  Doktor kişi için içeriğinde progesteron hormonu bulunan ilaçlar, jinekolojik muayene yapılmışsa ve her hangi bir sorun bulunmamışsa olması beklenen adet kanamasına 3 ya da 5 gün kala başlanmasını önerebilir. Adet kaç gün geciktirilmek isteniyorsa ilaca o kadar devam edilir. İlaca başlama süresi adet dönemine 3 gün kala olursa ilacın adet geciktirme şansı düşebilir. Bu geciktirme yöntemi kesinlikle eczanelerden alınan bilinçsiz ilaçlar ile gerçekleştirilmemelidir.

  Adet Geciktirici İlaçlar Nelerdir

  Adet geciktirmek için genellikle progesteron olarak adlandırılan ve rahim içi tabakasını etkileyen ilaçlar kullanılır. Adeti geciktiren ilaçlar yumurtlama üzerinde olumsuz etki yaratmaz. Yalnızca rahim içi tabakasını etkileyerek adet kanamasının oluşmasını önler.

  Adet geciktirici olarak kullanılan ilaçlar asla hormonal bir probleme yol açmaz. Kadının üreme sistemini de olumsuz etkileyen ilaçlar değildir. İlaçlar kullanıldığı sürece yan etki olarak şişkinlik, baş ağrısı, asabiyet, kabızlık gibi şikayetlere yol açabilir.

  Adet geciktirici kullanıldıktan sonra orta acıkan yan etkiler kendiliğinden ortadan kaybolur. İlaç kaç gün kullanılırsa adet kanaması o kadar gecikir. İlaç bırakıldıktan sonra adet kanaması kendiliğinden gerçekleşir. Dolayısı ile adet geciktirici ilaç adet ne kadar geciktirilmek isteniyorsa kullanılabilir.

  Doğum Kontrol Hapları Adeti Nasıl Geciktirir

  Doğum kontrolü ile aile planlaması uygulayan kadınların adet gününün kendine göre ayarlaması daha kolaydır. İlk kutu bittikten sona ara vermeden 2. kutuya devam edilerek adet istenilen gün kadar kolaylıkla geciktirilebilir.

  ]]>
  Adet Belirtileri Kaç Gün Önce Başlar https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-belirtileri-kac-gun-once-baslar.html Fri, 05 Oct 2018 01:06:45 +0000 Adet Belirtileri Kaç Gün Önce Başlar, Her kadın ya da genç kızda farklı belirtiler şeklinde gözlenebilmektedir. Adet belirtileri adet dönemine göre değişebilmektedir. Belirtilerin şiddeti, dönem dönem şiddetli b Adet Belirtileri Kaç Gün Önce Başlar, Her kadın ya da genç kızda farklı belirtiler şeklinde gözlenebilmektedir. Adet belirtileri adet dönemine göre değişebilmektedir. Belirtilerin şiddeti, dönem dönem şiddetli bir seyir göstererek artabilir. Belirtiler, genellikle regl döneminin başlamasından 7-10 gün önce kendini gösterir ve bu dönem yaklaştıkça şiddetlenebilir. Belirtiler hafif, orta şiddette ya da şiddetli olabilmektedir. Örneğin bu belirtiler bir hafta önce yaşanabilir:

  • Sıkıntı, kaygı.
  • Stres.
  • Kızgınlık.
  • Sinir.
  • Cinsel istekte değişme.
  • Sosyal hayatta uzaklaşma.
  • Karında şişlik.
  • Göğüste şişlik ve ağrı.
  • Kabızlık.
  • İştah artışı.

  Adet belirtileri olarak çoğu kişide uyku hali gözlenmektedir. Bu yüzden kişiler adet öncesi kişi kendini iyi hissedebilmesi için iyice dinlenmesi gerekmektedir. Özellikle adet belirtisi bir hafta öncesinde sinir oldukça hat safhada olmaktadır bu tür duygulara engel olunamamaktadır. Adet öncesi hormon seviyelerinin değişmesi nedeniyle duygu durumu dalgalanmaları sık olarak görülmektedir. Adet öncesi görülen bu değişimler şiddetli olduğunda bu duruma “Adet Öncesi Sendromu” adı verilir.  Ayrıca yine hormon değişikliklerine bağlı olarak göğüslerin büyümesi gibi fiziksel değişimler meydana gelebilir. Kişi bu günlerde daha kolay duygulanabilir, kendini şiş hissedebilir. Adet öncesi sendromu kanamanın başladığı günden bir kaç gün önce başlar ve adet sonrası ortadan kalkar. Bazen adet kanamaları olmadan önce ağrılar çok sık yaşanmaktadır bundan dolayı o adetinizin ağır geçeceğini göstermektedir. Ayrıca adet belirtilerinden bir hafta önce baş ağrısı çok sık yaşanmaktadır. Adet belirtileri en fazla on gün önce başlar. Adet öncesi gerginlik veya premenstruel sendrom kadınlarda adet öncesi dönemde adetten yaklaşık bir hafta önce başlayan ruhsal yada fiziksel birtakım şikayet ve gerginliklere verilen isimdir. Bu tür sıkıntılar genelde adetten bir hafta önce başlar ve adet ile azalır birkaç gün sonra kaybolur. Bu gibi sıkıntılar her kadında yaşanmakta fakat bu tür sıkıntılar iş kaybı, sosyal hayat kaybına uğramamaktadır. Belirtiler bir hafta önceden bedensel, ruhsal ve ailevi yaşantısını bozacak şekilde olmaktadır.

  Adet Belirtileri Kaç Gün Önce Başlar

  Adet belirtileri arasında en sık görüleni karın ağrısıdır. Adet döneminde yaşanılan PMS adı verilen belirtiler, hormonlarda meydana gelen değişiklikler nedeniyle meydana gelmektedir.  Adet belirtileri kadınların aylık döngülerinde adet günlerinin 21-28. günlerine denk gelir ve adetin bitmesiyle birlikte bu sendromlar bitmektedir. Ateşlenme ve soğuk bir şekilde terleme gibi durumlar adet belirtisi olarak görülmektedir. Ancak akıntının tamamen başlaması ve gözle görülmesiyle birlikte adet başlar ve birkaç gün içerisinde genellikle ağrılar azalma gösterir. Adet başlangıcından bir hafta önce kişide akıntı görülmektedir bu akıntı kişinin adet olacağını bildirir. Birde 5 gün öncesinde yüzde, sırtta sivilcelenme olmaktadır ve vücutta olası bir şeklin üzerinde iltihap görülmektedir. Özellikle 3 gün öncesinde kişide sinir ve duygu sıklıkla görülmektedir. Bu nedenden dolayı kişi en ufak şeyde duygu yükselmesi yaşayabilir hatta hiç bir şey yokken ağlayabilir. Ayrıca kişide adet belirtisi olarak birkaç gün önceden bel ağrısı kopacakmış gibi görülmektedir. Ve kişinin yürüyüşüne, eğilip kalkmasına, oturmasında zorluk çektirir.

  ]]>
  Antibiyotik Adeti Geciktirirmi https://www.adetgecikmesi.gen.tr/antibiyotik-adeti-geciktirirmi.html Fri, 05 Oct 2018 03:15:50 +0000 Antibiyotik adeti geciktirir mi, Antibiyotik kullanımı, vücuttaki mikropların atılmasını ve hastalıkların iyileşmesini sağlar. Bir çok insan hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanır. Antibiyotik adeti geciktirir mi B Antibiyotik adeti geciktirir mi, Antibiyotik kullanımı, vücuttaki mikropların atılmasını ve hastalıkların iyileşmesini sağlar. Bir çok insan hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanır. Antibiyotik adeti geciktirir mi Bir çok kadının merak ettiği bir sorudur. Doktorlara ve bir çok tıbbi alana sorulan soru tartışmaya açıktır. 

Antibiyotik Kullanımı Kişiden Kişiye Farklılık Gösterir mi

Antibiyotik kullanımı, kişiden kişiye farklı şekilde etki gösterir. Antibiyotik kullanan bir kadının adeti kesinlikle gecikir. Diye bir şey söylemek yanlış olur. Bazı kadınlar antibiyotik kullandıktan sonra, adet gecikmesi veya kesilmesi yaşayabilir. Fakat bazı kadınlarda bu durum hiç yaşanmaz. Antibiyotik kullanımı adeti geciktirir mi sorusunun hiç bir zaman  kesin bir cevabı yoktur. Ancak geciktirme etkisinin olduğu bilinmelidir. Bu nedenlerden dolayı, doktora danışmadan ilaç kullanılmamalıdır.Antibiyotik Adeti Geciktirirmi Ağrı kesici, bu konuda diğer ilaçlara göre daha etkilidir. 4 - 5 antibiyotik kullanılması adetin gecikme ihtimalini arttırır. İnsanlar adet gecikmelerinin nedenini her zaman antibiyotiklere bağlamamalıdır.  Çünkü adet gecikmesine neden olan bir çok etken vardır. Çok sık gecikme oluyorsa, bir hekime başvurmalıdır.  Antibiyotik kullanımında adet kesilmesi yaşanıyorsa, doktora başvurmadan ilaç kesilmemelidir. Ayrıca mevsim değişikliklerine bağlı olarak da adet gecikmesi yaşanabilir.
]]>
Doğum Sonrası Adet https://www.adetgecikmesi.gen.tr/dogum-sonrasi-adet.html Fri, 05 Oct 2018 15:59:20 +0000 Doğum sonrası adet, Doğum yapan çoğu kadın ilk adet kanamasını doğumu takip eden 3. ay içinde yaşar. Doğum yapıldıktan sonra 1. ve 2. ay halk arasında kırk sonu olarak adlandırılan adet kanamasına benzeyen, anca Doğum sonrası adet, Doğum yapan çoğu kadın ilk adet kanamasını doğumu takip eden 3. ay içinde yaşar. Doğum yapıldıktan sonra 1. ve 2. ay halk arasında kırk sonu olarak adlandırılan adet kanamasına benzeyen, ancak adet kanaması ile alakası olmayan bir kanama yaşanır. Bu kanama adetin başladığı anlamına gelmez. Anne bebeğini düzenli aralıklar ile emziriyorsa ilk 6 ay adet kanamasının düzenli olması ya da tekrar başlaması beklenen bir durum değildir. Bu nedenle doğum sonrası adet görmeyen anneler endişeye kapılmamalıdır. Doğum sonrası adet kanamaları belli bir süre sonra tekrar normale dönecektir. Bebek emziren anneler büyük bir kısmı 1 yıl boyunca hiç adet olmayabilir. Kimi zaman bu süreç daha uzun olurken kimi zaman daha kısadır. Bazı annelerde ise bebek emzirilse de adet kanamaları hiç sekteye uğramadan düzenli olarak devam edebilir. Bu onu annenin vücudu ile yakından alakalıdır.

Doğum sonrası adet görmemek ya da bebek emzirmek anneyi yeni bir gebelikten korumaz. Bu nedenle doğum sonrasında adet görülmese bile düzenli olarak korunma yöntemlerine devam edilmelidir. Anne gündüz ve gece düzenli bebeğini emziriyorsa doğumdan 3 ay sonra gebelikten korunma yöntemlerini uygulamaya başlamalıdır. Anne bebeğini düzenli bir şekilde emziremiyorsa doğum yaptıktan en fazla 1 ay sonra korunmaya başlamalıdır.

Doğum Sorası Adet Düzensizliği

Doğum sonrası gelen 40 gün lohusalık olarak tabir edilmektedir. Bu sürç tamamlandığında düzenli olarak adet görmemek adet düzensizliği olarak adlandırılır. Annenin yapısal durumu, bebeği emzirmek, emzirme aralığı doğum sonrası adet düzensizliğine yol açan faktörler arasında yer alır.

Doğum Sonrası Adet İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır

Doğum sonrası lohusalık dönemi geçtikten sonra her kadının doktor kontrolüne gitmesi gerekir. Jinekolojik muayenenin ardından pap smear testi yapılarak doktora korunma yöntemleri için danışılmalıdır.

Doğum Yaptıktan Sonra adet kanaması birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Kişi doğumdan sonra gelen kanama ile adet kanamasını birbirinden ayırmalıdır. Doğum sonrası lohusalık döneminde yaşanan kanama Loşia olarak tanımlanır. Loşia normal adet kanamasından renk ve miktar olarak daha farklıdır. Başlangıçta kırmızı, daha sonra pembe ve son olarak kahverengi bir renkte olur. Loşia kesildikten sonra bebek emzirme devam ediyorsa adet kanaması geç görülebilir. Bu durum emzirme nedeniyle salgılanan hormonlar ile alakalıdır.

Doğum Sonrası Adet

Doğum sonrası adet normal şartlarda 8-16. haftalarda gerçekleşir. Fakat kişiden kişiye süreç değişebilir. Emzirme sürdüğü sürece bu zaman zarfı uzayabilir ve düzenli adet kanaması olmayabilir. Doğum sonrası adet düzenini etkileye faktörler; Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğin yalnızca anne sütü ile beslenmesi olarak sıralanabilir.

Doğum Sonrası Bebek Emzirme Adet Kanamasını Nasıl Etkiler

Doğum sonrası emziren anneler adet kanamasını daha geç yaşayabilir. Buna sebep olan faktör emzirme anında göğüs uçlarının uyarılması ve süt hormonu olarak adlandırılan prolaktin hormonunda yaşanan artıştır. Bu süreç folikül gelişimine yardımcı olan hormonların üretimini engeller. Düzenli emziren annelerde follikülle dinlenme sürecine geçer. Bu süreçte annenin tekrar hamile kalma ihtimali zayıf olsa da yine korunmasız cinsel ilişkiye girilmemelidir. Anne bebeğini gün içinde en az 5 defa 10'ar dakika süre ile emzirdiğinde yumurtlama bastırılarak adet kanaması gerçekleşmiyor olabilir.

]]>
Adet Neden Gelmez https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-neden-gelmez.html Sat, 06 Oct 2018 14:16:47 +0000 Adet neden gelmez, toplumda adet görmeme tıp dilinde anemore olarak adlandırılır. Bu durum adet kanamasının gelmemesidir. 1,5 aydan daha az ya da 21 ünden fazla süren adet döngüsü düzensiz adet olarak tanımlanır ve Adet neden gelmez, toplumda adet görmeme tıp dilinde anemore olarak adlandırılır. Bu durum adet kanamasının gelmemesidir. 1,5 aydan daha az ya da 21 ünden fazla süren adet döngüsü düzensiz adet olarak tanımlanır ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Fakat kanamalar arasında her ay dönemsel olarak değişimler gözlenebileceği için 30 günden güne adet olmayı beklemek doğru değildir. Adet gelmemesi 2 şekilde incelenir. Bunlardan biri Primer anemore, ikincisi ise Sekonder anemore'dir.

Premer Anemore Nedenleri

 • Galaktozemi
 • Turner sendromu
 • Hipotalamus ve hipofizin neden olduğu patoloji ve tümörler
 • Kızlık zarında açıklık olması
 • Yapısal gelişim problemleri
 • Vajinada perde olması
 • Rahim ağzının ya da rahminde doğumsal kusurların olması.

Sekonder Anemore Nedenleri

 • Hipotalamus
 • Gebelik, bebek emzirme, korpus leteum kisti ve menopoz
 • Stres, depresyon
 • Doğum kontrol hapı kullanımı
 • Aşırı zayıflık, ani kilo verme ve yetersiz beslenme
 • Hipofiz hastalığı (Hipofizin alınması, Sheehan sendromu)
 • Prolaktin hormonunun aşırı salgılanması
 • Polistik over hastalığı
 • Kemoterapi ve radyoterapi tedavisi
 • Diyabet, hiptiroidizm ve hipertiroidizm
 • Cerrahi ile rahim iç dokusunun alınması
 • Rahim içinde yapışıklık
 • İlaç tedavisi (sistemik steroidler, danazol ve GnRh analogları)
 • Sarkoidoz
 • Erken menopoz ve prematür ovaryen yetmezliği
 • Testosteron ve benzeri erkeklik hormonlarının fazla salgılanması

Adet Olmak İçin Vücutta Hangi Şartların Olması Gerekir

Kadının düzenli bir şekilde adet görebilmesi için vücutta her ay rutin bir şekilde 4 farklı bölgenin düzenli bir şekilde fonksiyonlarına devam etmesi gerekir.

 • Rahim içinin vajina çıkışına kadar olan bölümünün tam anamı ile açık bir akış yolunun olması gerekir.
 • Her ay yumurta hücresinin düzenli üretilmesi ve üretilen yumurtaları serbest bırakan yumurtalıkların olması gerekir.
 • Hipofiz bezinin fonksiyonel olarak çalışması gerekir.
 • Beynin üst sistemi ile sağlıklı ilişkisi olan hipotalamus bölgesinin olması gerekir.

Adet Olmamaya Neden Olan Faktörler Nasıl Tespit Edilir

Kadının yaşı gebe kalmaya engel değilse ilk uygulanması gereken şey gebelik testi yapmaktır. Çünkü gebelik hamile kalmaya engel olur. Eğer test sonucu negatif çıkmışsa bazı hormon testleri uygulanmalıdır. Tiroid ile alakalı hastalıklar ve bazı tümörlerin varlığı adetin gelmemesine yol açar ve bu sorunlar bazı hormon testleri ile kolaylıkla tespit edilebilir.

Adet Neden Gelmez

Adetin Neden Gelmediğini Anlamak İçin Hangi Testler Uygulanır

 • İlk olarak erken menopoz araştırması yapmak için antimillerian hormonu kontrol edilmelidir.
 • Tiroid hormonu vücutta birçok alanda etkili olduğu gibi üreme sistemi üzerinde de etkili bir hormondur. Dolayısı ile adet olmayan kadınlarda sorunu bulmak için tiroid ölçümü yapılmalıdır.
 • Adet olmayan kadınlarda prolaktin yani süt hormonu seviyesi ölçülmelidir.
 • İleri yaşlarda menopoz olasılığına karşı FSH, LH ve Estradiol hormon testleri uygulanmalıdır.
 • Adet gelmemesinden şikayetçi olan kadınlarda sorunu tespit edebilmek için ultrason muayenesine mutlaka ihtiyaç duyulur. Ultrason ile yumurtalıklarda kist ve tümör varlığı ve gebelik olasılığı kolaylıkla tespit edilebilir.
 • Kadın kürtaj ya da düşük yapmış ve sonrasında adet görememiş ise rahim içi yapışıklığın araştırılması gerekir. Bunun için HSG filmi çekilir.
 • Çok nadir durumlarda adet gelmemesi hipofiz bezinden kaynaklanan bir sorun nedeniyle oluşabilir. Bu nedenle hipofiz bezinin de araştırılması gerekir.
 • Hiç adet olmayan genç kızlarda ise genetik faktörlerin araştırılması gerekir.

Tür]]> Adet Döneminde Kaç Kilo Alınır https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-doneminde-kac-kilo-alinir.html Sun, 07 Oct 2018 07:11:07 +0000 Adet Döneminde Kaç Kilo Alınır, Kadınlar adetten bir hafta önce Premenstruel Dönem olarak adlandırılan bir süreçten geçerler, Premenstruel dönemde progesteron ve östrojen hormonları yükselir. Göğüslerde ağrı, sızı, aşı Adet Döneminde Kaç Kilo Alınır, Kadınlar adetten bir hafta önce Premenstruel Dönem olarak adlandırılan bir süreçten geçerler, Premenstruel dönemde progesteron ve östrojen hormonları yükselir. Göğüslerde ağrı, sızı, aşırı hassasiyet meydana gelir. Vücutta su toplanır, ödemler oluşur ve özellikle tatlı gıdalara karşı aşırı istek meydana gelebilir. Kabızlık ya da ishal görülebilir. Bilim adamları premenstruel dönem içinde rutin olarak gelişen yaklaşık  200 sıkıntı tespit etmişlerdir. 


Bu sıkıntılar içinde vücudun su tutması ve şişmesi en yaygın olan rahatsızlıklardan biridir. Özellikle karın ve bacak çevresinde görülen şişkinlikler genel olarak progesteron yetmezliğine işaret eder. Ve bu dönemde sadece vücutta tutulan su oranına bağlı olarak kadından kadına değişmekle birlikte 1 kilo ile 3 kilo arasında kilo artışı olabilir. Ama adet dönemi kiloları ile ilgili unutmamanız gereken şey, bunun geçici bir dönem olduğu ve adet sonrasında bu kiloların ortadan kaybolacağıdır. 

Su tutması ve şişkinliklerin yanı sıra hormon değişikliği yüzünden artan tatlı ihtiyacı da kilolar üzerinde etkili olabilmektedir. Ne yazık ki tatlı tüketimine bağlı olarak alınan kilolar öyle çok çabuk verilememektedir. Ama tatlı ihtiyacı daha çok demir eksikliği ile doğru orantılıdır. Ay boyunca demir açısından zengin gıdalar düzenli olarak tüketilirse adet dönemindeki tatlı ihtiyacı da en aza inecektir. Yine adet öncesi gerginliğin verdiği sıkıntılar yüzünden çoğu kadın hareketsizleşir, egzersiz yapmayı bırakır ve bir anlamda kabuğuna çekilir adet dönemi kilolarının bir nedeni de bu hareketsizliktir.   

Adet Döneminde Kaç Kilo Alınır
Ancak vücudun daha az su tutması ve daha rahat bir adet dönemi geçirmek için yapılabilecekler;
 • Tuz tüketimini azaltın; Tuz ve hazır yiyeceklerin neredeyse hepsinde bulunan MSG (mono sodyum glutamat) vücutta su tutulmasına, şişkinliğe ve selülite sebep olur, Adet döneminde bu sorunlardan uzak kalmak için evde hazırlanmış gıdaları az tuzlu olarak tüketin. 
 • Adet öncesi masaj yaptırın; masaj yapmak adet öncesi vücudu rahatlatacak ve ödemleri daha kolay atmaya yardımcı olacaktır. 
 • Kalsiyum tüketimini arttırın; Kalsiyum eksikliği adet döneminde kilo artışına neden olan bir sorundur bu yüzden ay boyunca düzenli olarak süt ve süt ürünleri almaya önem verin. 
 • Yeşil çay, ıhlamur ve papatya gibi rahatlatıcı çaylar için. Bu çaylar adet döneminde biriken gazlardan, ödemden ve stresten arınmanıza yardımcı olur. 
 • Adet öncesi tatlı krizlerinde çok yağlı ve şekerli gıdalardan sakının. Bitter çikolata ve süt krizi yatıştırmaya yardım edecektir. 
 • Bol bol hareket edin, dans edin, sevdiğiniz şeyleri yapın... rahat bir adet dönemi geçirmeye çalışın. 
]]>
Ertesi Gün Hapı Adet Düzensizliği Yaparmı https://www.adetgecikmesi.gen.tr/ertesi-gun-hapi-adet-duzensizligi-yaparmi.html Sun, 07 Oct 2018 10:47:05 +0000 Ertesi gün hapı adet düzensizliği yapar mı, ertesi gün hapı kadınlarda korunmasız cinsel ilişkiye girildiğinde ya da kullanılan doğum kontrol yönteminin aksatılması durumunda kullanılır. Ancak bu hapların doğum Ertesi gün hapı adet düzensizliği yapar mı, ertesi gün hapı kadınlarda korunmasız cinsel ilişkiye girildiğinde ya da kullanılan doğum kontrol yönteminin aksatılması durumunda kullanılır. Ancak bu hapların doğum kontrol yöntemi olarak düşünülmemesi gerekir. İçinde hormon olduğundan, gelişigüzel kullanılması halinde, vücuttaki hormonal dengeyi bozabilir. Her cinsel ilişkiden sonra bu hapların kullanılması yanlıştır. Ay içinde en fazla 1 defa kullanılmalıdır. Bu hapları bir tür kürtaj olarak düşünebilirsiniz. Haplarda östrojen ve progesteron hormonu birlikte bulunabilir ya da progesteron tek başına olabilir. Kadınlarda adet döngülerini sağlayan da hormonlardır. Bu nedenle bilinçsizce kullanıldığında, ertesi gün hapı adet düzensizliğine neden olabilir.

Ertesi gün hapının yan etkilerinden korunmak için nasıl kullanılmalı

Cinsel ilişkinin ardından hap en kısa sürede kullanılmalıdır. Bunu en geç 3 gün içinde alabilirsiniz. Erken içildiği kadar etkili olur, yani koruma etkisi artar. Ancak koruma etkisi % 100 olmaz. Eğer ertesi gün hapı alındığında, adet gecikmesi, adet düzensizliği yaşanırsa gebelik testi yapılması ihmal edilmemelidir. Ertesi gün hapının içilmesi bile hormonal etkiye neden olacağından, adet gecikmesi yapması olağandır. Adet gecikmesi hapların kullanımından sonra ortaya çıkarsa, bunu hamilelik göstergesi olarak görmemek gerekir. Ancak yine de tedbir olarak gebelik testinin yapılması önerilir. Eğer haplar içildikten 2 saat sonra kusma etkisi görülürse, ertesi gün hapının etkisi azalacaktır. Bu yüzden yeniden hap içilmesi gerekir. 2 saatten uzun sürede kusma olursa, hapın yeniden içilmesine gerek olmaz. Bu sürede hap mideyi aşarak bağırsaklara ulaşmış olur.

Ertesi Gün Hapı Adet Düzensizliği Yaparmı

Ertesi gün hapının adet düzensizliğindeki etkisi nedir

Bu hapın doğru yerde ve doğru zamanda kullanılması halinde, adet kanamasının beklenen zamanda, normal oranında, renginde gelmesi halinde işlevini yerine getirdiği düşünülmelidir. Ancak bazı durumlarda kadının yaşadığı stresten, hapın etkisinden adet kanamasında gecikmeler olabilir. Bu şekilde adet düzensizliği yaşandığından, adet 1-2 gün bile gecikse, gebelik testi yapılarak kontrol yapılmalıdır.

Ertesi gün hapının adet düzensizliği yapması her zaman mümkündür. Hatta kişide ara kanamalara bile neden olabilir. Daha sonraki adet kanaması oluncaya kadar damlaya damlaya kanamalar görülebilir ya da adet düzensizliği meydana gelebilir. Ertesi gün hapı vücuda direkt olarak hormon verdiğinden, adet döngüsüne direkt olarak müdahale edilmiş oluyor. Adet kanamasının tarihinde değişikliklere neden olabilir.

]]>
Adetin Kaçıncı Günü Gebe Kalınır https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adetin-kacinci-gunu-gebe-kalinir.html Sun, 07 Oct 2018 19:21:12 +0000 Adetin kaçıncı günü gebe kalınır, artık çiftler planlı bir şekilde hamilelik kararı almaktadır. Bazıları gebeliğini planlamak, bazıları da gebelikten korunmak için, adetin kaçıncı gününde gebe kalınacağı Adetin kaçıncı günü gebe kalınır, artık çiftler planlı bir şekilde hamilelik kararı almaktadır. Bazıları gebeliğini planlamak, bazıları da gebelikten korunmak için, adetin kaçıncı gününde gebe kalınacağını merak edebilir. Bunun istenmesinde değişik faktörler etkili olur. En önemlisi kişilerin kariyer yapma istekleridir. Bebek sahibi olmak çiftlere maddi ve manevi olarak bazı yükler getirir. Gebelik istenmesinde ya da gebelikten sakınmak için, yumurtlama zamanının bilinmesi önemlidir. Çiftlerin her adet döneminde % 25 kadar gebe kalma olasılığı bulunmaktadır. Eğer doğru koşullar sağlanırsa gebe kalınabilir ya da gebelikten korunma mümkün olabilir.

Adet döngüsünde yumurtlama döneminin belirlenmesi

Kadınların ay içinde yani adet döngüsünde doğurganlık açısından en verimli oldukları dönem, adet kanamasının başlangıcından sonraki 13. ve 15. günler arasında olur. Yani adetin 13. ve 15. günleri arasında gebe kalmak daha kolay olur. Bu günlerde yumurtlama olma olasılığı daha yüksek olur. Doğurganlıkta bu günlerde daha yüksektir. Buna rağmen her kadında yumurtlama bu günler içinde olmayabilir. Bazı kadınlarda bu günlerden az önce ya da sonrasında da yumurtlama olabilir. Ya da yumurtlama olmadan bir adet döngüsü geçirilebilir. Yumurtlama olmadığında, kadınların kısırlık tedavisine girmeleri gerekir. Çünkü kadında yumurtlama sorunu olduğunda, yine adet görebilir. Yumurtlama aylık olarak bile farklılık gösterebilir. Bunun kesin olarak öğrenilmesi için, kan testi yapılmalı ya da ultrason tetkiki yapılmalıdır.

Adetin Kaçıncı Günü Gebe Kalınır

Adetin kaçıncı gününde yumurtlama olduğu anlaşılabilir

Yumurtlama olduğu zaman kadınların göğüslerinde hassasiyet olur, kasıklarında ağrı hissederler, genel olarak rahatsızlık duyarlar. Bu arada vajinal akıntı, vajinal ıslaklığın artması gibi etkiler meydana gelir. Bu nedenle adet döngüsünde bu etkilerin hissedildiği dönemde gebe kalma olasılığı yükselir. Bu günlerde adetin genellikle 13. ve 15. günleri arasında olur. Yumurtlama zamanının tam olarak belirlenmesi için ya da kadınların bu belirtileri hissetmemesi halinde, eczaneden alınacak ovulasyon testleri yapılabilir. Testler idrarla yapılmaktadır. Böylece adetin hangi gününde gebe kalınacağı belirlenebilir. Adetin kaçıncı günü gebe kalınacağının bilinmesi hem gebe kalmayı isteyen kadınlara, hem de gebelikten korunmak isteyenlere yardımcı olabilir. Ancak bunun yanında gebelik için sağlıklı bir ortamda oluşturulmalıdır. Planlı bir gebelik düşünülüyorsa, her konuya dikkat edilmelidir.

]]>
Erkekler Adet Olurmu https://www.adetgecikmesi.gen.tr/erkekler-adet-olurmu.html Mon, 08 Oct 2018 06:15:16 +0000 Erkekler adet olur mu, kadınlarda hormonların sebep olduğu adet döngülerini herkes bilir. Bu konuda erkeklerde hormonlardan etkilenir. Fakat erkeklerin etkilenmesi daha zorludur. Ergenlikte erkeklerin bir kısmında testoster Erkekler adet olur mu, kadınlarda hormonların sebep olduğu adet döngülerini herkes bilir. Bu konuda erkeklerde hormonlardan etkilenir. Fakat erkeklerin etkilenmesi daha zorludur. Ergenlikte erkeklerin bir kısmında testosteron seviyesi 1-2 ayda 18 kat kadar artabilir. Kızlar bu durumdan daha az etkilenirken, erkeklerde bu durum travmaya neden olabilir. Erkeklik hormonu olan testosteron artışı herkeste farklı olur ve en çok 3-4 kat artar. Bu birkaç yılda tamamlanır. Testislerden salgılanan testosteron, erkeklerde en etkin hormondur. Ergenlik döneminde androjenler bireyin seksüel karakterini yani ereksiyon, penis büyüklüğü, kas gelişimi, ses kalınlığı gibi özelliklerini oluşturur, psikolojik yapılarını belirler. Yetişkinlik döneminde salgılanan testosteron erkeklerin seksüel özelliklerini devam ettirmelerini sağlar. Erkeklerde erkeklik hormonu fazla salgılandığında, bu östrojene dönüşmektedir. Kadınlarda da böbrek üstü bezinden salgılana testosteron, oldukça düşük bir miktardadır.

Erkekler kadınlar gibi adet dönemi yaşar mı

Erkekler kadınlar gibi düzenli bir şekilde regl dönemi yaşamazlar. Onlar gibi ağrı çekmezler. Fakat erkeklerde sperm oluşması söz konusu olduğu zaman, erkeklerde 72 gün devam eden bir döngüden bahsedilebilir. Bu yüzden erkeklere kısırlık testi yapılması için, sperm örneği gerektiğinde yaklaşık olarak 3 ay bekleme süresi gerekir.

Erkekler ve kadınlar hormonlardan aynı derecede mi etkilenir

Erkekler ve kadınlar arasındaki ayrım daha çocuk yaşlardan itibaren yapılmaya başlıyor. Kızlar ve erkekler birbirinden hemen ayrıştırılıyor. Bu yaşam boyunca bazı özel dönemler haricinde bu şekilde devam ediyor. Toplumdaki eğitim ve kültür bu yönde uygulamayı öngörüyor.

Erkekler Adet Olurmu

Erkeklerde testosteron seviyesi gün içinde inişler çıkışlar gösterse de, erkekler duygusal değişimler, yorgunluk gibi sorunları çok yaşamazlar. Hormon seviyeleri en fazla sabahları yükselir. Bu yüzden erkekler sabah uyandıklarında ereksiyon halinde yanabilirler.

Testosteron hormonu erkeklerde asabilik üzerine etki yapmaz. Ancak kas güçlerinin artmasına neden olur. Bunun dışında libido üzerinde etkili olur. Testosteron salgılaması olan kişiler daha arzulu olurlar. Bu arzularını dile getirmeleri de abartılı olur. Erkekler 45 yaşını geçince, erkeklik hormonundaki azalmayı bazıları anlayabilir. Ateş basması, libido düşmesi şeklinde belirtiler baş gösterir. Kadınların menopoz döneminde olduğu gibi, erkeklerinde dışarıdan hormon alması gerekebilir. Fakat menopoz her kadında olurken, andropoz her erkekte etkili olmaz.

]]>
Emziren Annelerde Adet https://www.adetgecikmesi.gen.tr/emziren-annelerde-adet.html Mon, 08 Oct 2018 22:32:54 +0000 Emziren annelerde adet, kadınlarda adet döngüsü genellikle 28 gün olarak devam etse de, 21-35 gün arasında normal kabul edilir. Bu döngü sırasında beyinde, yumurtalıklar ve rahim içi tabakasında değişik olaylar ger Emziren annelerde adet, kadınlarda adet döngüsü genellikle 28 gün olarak devam etse de, 21-35 gün arasında normal kabul edilir. Bu döngü sırasında beyinde, yumurtalıklar ve rahim içi tabakasında değişik olaylar gerçekleşir. Beyinden salgılanmış hormonlar yumurtalıkların birini uyarır ve burada döllenmeye hazır yumurta hücresinin serbest kalmasını sağlar. Rahim içi de kendini olası bir gebeliğe hazırlar. Döllenme olmadığında, yumurta hücresinin ömrü sona erer, rahim içi tabakası da dökülerek dışarıya atılır. Kadınlar gebelik süresince adet görmez. Çünkü bu dönemde yumurtlama olmaz. Doğumdan sonra kadın bebeğini emzireceği bir sürece girer. Emziren annelerde adet döngüsü de belirli bir süre görülmeyebilir.

Emziren annelerde ilk adet ne zaman görülür

Doğumun ardından kadının adet görmesi tamamen emzirmeyle bağlantılıdır. Doğum yapan ve emziren kadınlarda daha geç, emzirmeyen kadınlarda ise kısa sürede adet döngüleri başlar. Doğumun hemen ardından görülen kanamalar ise, adet kanaması olarak kabul edilmez. Bu Loşia olarak tanımlanan bir kanamadır. Adet kanamasından daha fazla gelir, yaklaşık 6 hafta devam eder. İlk günlerde kırmızı renkte, daha sonra pembe renkte, kahverengi, sarımsı beyaz renkte devam eder. Bu kanamanın sona ermesinden sonra, kadın emzirmeye devam ederse adet kanaması daha geç başlar. Çünkü emzirme döneminde salgılanan hormonlar buna sebep olur.

Emziren Annelerde Adet

Adet kanamasının başlangıcı genellikle doğumdan 8-16 hafta sonra tekrar başlar. Fakat çoğu kadında emzirmeyle bağlantılı olarak daha fazla gecikebilir. Bebeğin sadece anne sütüyle beslenmesi halinde adet kanamaları ilk 6 ay içinde başlar. Ancak adetlerin düzenli olması beklenmez. Adet döngüsünün düzene girmesi için belirli bir zamana ihtiyaç vardır. Bazı kadınlarda emzirme döneminde adetler 18 aya kadar görülmeyebilir. Bebeğini hiç emzirmeyenlerde ise, adet kanamaları doğumdan sonraki 4-8 haftada başlar.

Emzirme döneminde adet düzensizliği

Eğer emzirme döneminde adet düzensizliği görülüyorsa, bunun farklı nedenleri olabilir. Kadının emzirme sıklığı, süresi, bebeğin ek besinler alması gibi etkenler bunda etkilidir. Emzirme dönemindeki adet düzensizliği 21-35 günde bir olan düzenli adetlerin başlamaması durumunda söz konusu olabilir. Kadınların doğumdan sonra jinekolojik muayene olması tavsiye edilir.

]]>
3 Gün Adet Olmak https://www.adetgecikmesi.gen.tr/3-gun-adet-olmak.html Tue, 09 Oct 2018 03:09:16 +0000 3 Gün Adet Olmak, Reglin ilk gününden diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar olan sürenin tamamına adet döngüsü (menstruasyon) denilmektedir. Bu süre saptanırken yalnızca temiz kalınan günler baz alınırsa hat 3 Gün Adet Olmak, Reglin ilk gününden diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar olan sürenin tamamına adet döngüsü (menstruasyon) denilmektedir. Bu süre saptanırken yalnızca temiz kalınan günler baz alınırsa hatalı hesaplama yapılmış olur. Menstruasyon döngüsü çoğunlukla 21 gün ila 35 gün arasında değişmekte; uterusun (rahim) iç zarının döllenme gerçekleşmediği için parçalanarak bir miktar kanla birlikte dışarı atılmasıyla aybaşı kanaması ya da regl olarak adlandırılan evre ile son bulmaktadır. 

Sanılanın aksine her kadın için bu döngü süresi ve adet kanaması dönemi sabit değildir. Sağlıklı kabul edilen bir kadında normal adet (regl, mens) kanamasının 2-7 gün arasında oluşu olağan sayılmaktadır. Bu nedenle 3 gün adet olmak daha önce uzmanlar tarafından belirlenmiş olan sınırlar dahilinde kaldığından gayet normel kabul edilmektedir. Bu sınırların altında veya üstünde olan gün sayısı anormal süre kabul edilmekte ve bir kadın doğum uzmanınca (jinekolog) sebeplerinin (endokrinolojik veya fizyolojik bazı bulgular varsa) incelenmesi gerekmektedir.

Genellikle adet olma süresi olarak değil de adet kanaması miktarı olarak bakıldığında normal ölçümlere ulaşmak biraz güç olabilmektedir. Genelde günde 2-3 defa kadın bağı (ped) değiştirme gerektiren, iki saatten daha uzun sürelerde değiştirme ihtiyacı doğuran kanama miktarı normal kabul edilmektedir. Bazen kadınlar çok fazla kan kaybettiklerini düşünmektedirler fakat bu izlenim doğru olmayıp,normal bir adet kanamasında toplam sıvı kaybı 1/4 bardak seviyesini aşmamaktadır. Önemli olan adetin en az 2 gün devam ediyor oluşudur.

Bazı durumlarda gün sayısına bağlı olmaksızın yoğun ve tehlikeli kanama yaşandığı görülmektedir. Sebepleri gebeliğin düşükle son bulması, doğum kontrolü maksatlı rahim içi araç varlığı, fibroitler, kanın pıhtılaşamaması, endometrial polipler, tiroit gibi kronik sağlık sorunları gibi genel bir çerçevede sıralanabilir. Ancak esas tanı ve tedavi için doktora başvurmak gerekmektedir.

Yukarıdaki bilgiler ışığında 3 gün adet olmak, normal kanama miktarı mevcut ve aylık döngü süresinde bir kararlılık bulunmakta ise normal kabul edilen bir olgudur.

]]>
Adet Geciktirici Nasıl Kullanılır https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-geciktirici-nasil-kullanilir.html Tue, 09 Oct 2018 05:07:11 +0000 Adet geciktirici nasıl kullanılır, adet geciktirme ya da adetin daha erken tarihe alınması, daha çok yaz döneminde, düğün ya da özel günlerden önce önemli bir hale gelmektedir. Bu günleri rahat geçirmek isteyen kad Adet geciktirici nasıl kullanılır, adet geciktirme ya da adetin daha erken tarihe alınması, daha çok yaz döneminde, düğün ya da özel günlerden önce önemli bir hale gelmektedir. Bu günleri rahat geçirmek isteyen kadınlar adet geciktirici hapları kullanmayı tercih ederler. Fakat bunların bilinçli bir şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Adet geciktirici amacıyla kullanılan haplar, genellikle progesteron denilen ve rahim içi tabakasını etkileyen özellikleri olan ilaçlardır. Bunlar yumurtlamayı etkilemez. Rahim içi tabakasını etkileyerek kanamanın olmamasını sağlarlar.

Adet geciktirici ilaçlar nasıl kullanılmalı

Bu ilaçların kullanım amacı adetin daha ileri bir tarihe ötelenmesidir. Kadınların vücudunda her ay yumurtanın olgunlaşmasında östrojen hormonu, olgunlaşma sürecinden sonra da progesteron hormonu üretilir. Gebeliğe hazırlık aşamasında hormonların sayesinde yumurtalarda çatlar. Döllenme olmadığında, iki hormonun birden azalmasıyla adet süreci başlatılır. Kadınların her ay yaşadığı adet döngüsündeki işlemler bu şekilde işler. Eğer dıştan müdahale ile vücuttaki östrojen ve progesteron hormonlarının azalması engellenirse, kadının göreceği adet kanaması da ertelenebilir. Bu süreç en fazla 10 gün uygulanmalıdır. Bu süre uzun tutulursa, yan etkileri olabilir.

Adet geciktirici ilaçlar adet döneminden 3-4 gün önce kullanılmaya başlanmalıdır. Farklı normları olan ilaçların bazısının günde 2 adet, bazısının günde 3 adet içilmesi gerekiyor. En fazla 10 gün süreyle kullanılmalıdır. Bundan daha uzun süre kullanılması gerekirse, mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekir.

Adet Geciktirici Nasıl Kullanılır

Adet geciktirici kullanırken nelere dikkat edilmeli

Kadınların bu ilacı kullanmasından önce, gerekirse ultrasonla rahim içinin ölçülmesi gerekebilir. Buna göre östrojen ve progesteron içeriği değerlendirilebilir. Adet geciktirici ilaçların bir kısmı sadece progesteron içerir. Fakat her progestin hafif derecede östrojenik aktivitede bulunur. Kullanımda daha fazla östrojenik aktivitesi olanlar tercih edilir. Bunun için rahim içi dokunun kalınlığı, yapısı kullanılacak adet geciktirici ilacın belirlenmesinde rol oynuyor. 

10 günden fazla adet döngüsünün ertelenmesinin yan etkileri

Adet geciktirici ilaçla 10 günden fazla adetin ertelenmesi durumunda, göğüslerde şişme ve vücutta ödem meydana gelebilir. Ayrıca adet kanamasında artış ya da adet gününün uzaması söz konusu olur. Bunların dışında belirgin yan etkiler görülmez.

Adet geciktirici ilaçlar vücutta nasıl etkilere neden olur

Vücutta fazla değişim olmaz. Göğüslerde adet öncesinde olduğu gibi dolgunluk, vücutta gerginlik olabilir. Fakat herkeste aynı etkiler görülmez. Adet kanamasının beklenen tarihte olmaması halinde ilacın etkisinin görülmesine işarettir. Eğer kanama gelirse, ilaç etki etmemiş olabilir. Buna rağmen adet geciktirici ilaçların hamileliği engellenme etkisi yoktur. Bu ilaçlar çok sık kullanılmamalıdır. Çünkü vücudun normal işleyişine bir müdahale yapılmaktadır. Bu konuda tıpta bir sınırlama olmasa da, yılda en fazla 2-3 defa kullanılmaları uygun görülmektedir. İlaçtan sonra birkaç günde başlayan yeni adet kanamasıyla birlikte vücutta yeni bir döngü başlamış olur.

]]>
Adet Getirici İlaçlar https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-getirici-ilaclar.html Wed, 10 Oct 2018 00:58:40 +0000 Adet getirici ilaçlar, adet düzensizliği ya da adet olamama kadınların çoğunun maruz kaldığı bir sorundur. Adet olamama gebelik düşünen bir kadın için heyecana yol açsa da, gebelik düşünmeyen bir kadının adet Adet getirici ilaçlar, adet düzensizliği ya da adet olamama kadınların çoğunun maruz kaldığı bir sorundur. Adet olamama gebelik düşünen bir kadın için heyecana yol açsa da, gebelik düşünmeyen bir kadının adet olamaması ya da adet gecikmesi yaşaması oldukça endişeli bir döneme neden olur. Adet getirmek için kullanılan ilaçlar kadın hastalıklarında sık başvurulan ilaç grupları arasındadır. Adet getirici ilaçlar çok sık kullanılsa d asla doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Hormon içeriğe sahip olan adet getirici ilaçlar doktor haricine bilinçsiz bir şekilde kullanılırsa adet düzensiliği başta olmak üzere daha pek çok sağlık sorununa yol açabilir.

Adet getirici ilaçlar içeriğinde progesteron hormonu içeren ilaçlar. Bazı durumlarda progesteron hormonu ile beraber östrojen hormonu içeren ilaçlar da adet getirici olarak kullanılabilir.

Adet Getirici İlaçlar Nasıl Etki Eder

Adet getirici ilaçlar kadının üreme sisteminde normal adet düzenini taklit ederek kadının adet olmasını sağlar. Adet döneminin ilk başlarında vücutta progesteron, sonlarında ise östrojen hormonu baskın olur. Artan progesteron hormonunun azalması nedeiyle kadın adet görür. Adet getirici ilaçlar tıpkı bu şekilde etki yarataak kadının adet görmesini sağlar. Kadına önce progesteron homonu takviye edilir. Ardından ilaç kesilir ve progesteron seviyesi düşer. Seviyesi düşen progesteron adet olmayı sağlar. Adet ilaç tüketimi bırakıldıktan 3-5 gün sonra başlar. Bazı vakalarda bu durum 1 hafta ve 10 gün arasında değişim gösterebilir.

Adet Getirici İlaçlar

Adet Getirici İlaçlar

Tarlusal: Tarlusal adet düzensizliği yaşayan kadınların en fazla kullandığı ilaçlardan biridir. Özellikle doktor önerisi ile kullanılmalıdır. İlaç alındığında tıpkı progesteron hormonu gibi işlev görür. İlaç ayrıca menopoz sonrasında da sık kullanılan bir ilaçtır. Vücutta salgılanan östrojen hormonunun etkilerin normale çevirir.

Tarlusal İlacı Ne Zaman Kullanılır

 • Adet haricinde sık aralıklarla kanama olduğunda
 • Adet zamanı düzensiz olanlarda
 • Endometriyoz hastalığında
 • İç algı bezleri ile alakalı olarak adet görülmüyorsa
 • Menopoz sonrasında östrojen hormonunu dengelemek için kullanılır.

Duphaston Tablet: Duphaston ilacı adet düzensizliklerinde, adet olamama durumunda kullanılan, progesterona benzer etkiler yaratan bir ilaçtır. Adet düzensizliği haricinde Kısırlık, düşük gibi problemlere karşı da kullanılabilir. Vücutta yeterli progesteron üretimi gerçekleşmediği için yaşanan adet sorunlarında sık başvurulan bir ilaçtır.

Duphston Tablet Hangi Durumlarda Kullanılır

 • Adet olamama
 • Ağrılı adet dönemlerinde
 • Anormal rahim kanamalarında
 • Adet öncesi yaşanan sancıları gidermek için
 • Hormon yetersizliği nedeniyle ortaya çıkan kısırlık tedavisinde
 • Düşük tehdidi yaşayanlarda Kullanılır.

Cyclo-Progynova: Vücutta yaşanan progesteron hormonu eksikliğinde kullanılan bir ilaçtır. Menopoz döneminde kadınlarda yaşanan östrojen üretimi eksikliğini giderir. Östrojen hormonu azlığından kaynaklanan hastalıkların önüne geçer.

Cyclo-Prognova Hangi Durumlarda Kullanılır

 • Adet olamama
 • Adet düzensizliği
 • Menopoz sonrası yaşanabilecek kemik erimesi
 • Östrojen eksikliği nedeniyle oluşan şikayetlerin giderilmesi için kullanılır.

Apranax Fort 550 mg Tablet: İlaç vücutta ağrı ve enfeksiyona yol açan hormonları dengeler. 10 ve 20'li ambalajlarda satılır ve mavi film kaplı oval tabletlerden oluşur. Her yaş grubunda kullanım şekli farklıdır. 16 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaması gerekir. Günlük doz 1 tablet olarak tavsiye edilir ve 12 saat ara ile alınmalıdır.

Apranax Fort 550 mg Tablet Ne İçin Kullanılır Adet Öncesi Sarı Akıntı https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-oncesi-sari-akinti.html Wed, 10 Oct 2018 14:02:03 +0000 Adet Öncesi Sarı Akıntı, vajinal akıntılar, bir kadınlarda hayat bomu mutlaka bir günde olsa deneyimini yaşadıkları bir durumdur. Özellikle adet günlerinin yaklaşmasıyla vücuttaki değişen hormon seviyeleri de bu tür ak Adet Öncesi Sarı Akıntı, vajinal akıntılar, bir kadınlarda hayat bomu mutlaka bir günde olsa deneyimini yaşadıkları bir durumdur. Özellikle adet günlerinin yaklaşmasıyla vücuttaki değişen hormon seviyeleri de bu tür akıntıların tetikleyicisi olabilmektedir. Vajinal akıntı olarak birçok sıvıyı ele alırız. Öyle ki bu akıntıların rengi, koyuluğu, kokusu  birbirinden ayırt etmek için yeterlidir. Vajinal akıntıların oluşması bazen enfeksiyon hastalıklarından kaynaklanabilir. Bazen ise bu akıntılar normal olarak kabul edilmektedir. Özellikle gebelik belirtiler ya da yumurtlama dönemlerinde bu akıntılar baş gösterebilir. Bu akıntılarla ilgili herhangi bir şüpheniz varsa bu durumu doktorunuzla danışmanız sizin için daha iyi olacaktır. Vajina akıntıların ilk görüldüğü kişiler genellikle olaya hemen tereddüt ile yaklaşmaktadır. Bu akıntının rengi, kokusu ve koyuluğu  akıntının riskini de bize gösterebilir. Adet öncesi sarı akıntı, genellikle enfeksiyonlar nedeni ile oluşan bir akıntıdır. Özellikle şişme, kızarma ve kaşınma gibi durumlarda enfeksiyon hastalıklarının bu akıntılara neden olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda ilk olarak yapmanız gereken uzman bir doktora başvurmaktır.


Kadınlarda görülen  birçok akıntı olmaktadır. Bunlar; kahverengi akıntılar, beyaz akıntılar ve sarı akıntılar olmak üzere bazen diğer renkte de akıntılar gözlemlenmektedir. Konumuz olan sarı akıntı, yüksek bir enfeksiyon riskinin göstergesidir. Bu durumda kişi temizliğine ve hijyen kurallarına dikkat etmelidir. Bu durumun gözlendiği kişiler evlerinde bu enfeksiyon hastalığının iyileşmesi için bitkisel tedavi yöntemlerini uygulayabilirler. Bazı bitkiler işlemlerden geçirilerek kullanıldığında oldukça faydalı olmaktadır. Yanı bu bitkilerin kullanımı ile kişi kısa bir sürede böyle hastalıklarından kurtulabilmektedir. Doktora gitmek ihmal edilmemelidir. Çünkü adet öncesi sarı akıntı, başka bir nedenden kaynaklanıyor da olabilir. Evli kişilerde bu akıntının nedeni genellikle cinsel yol ile bulaşan bir hastalıktan kaynaklanmaktadır. Bu hastalık bölgede tahrişe, kaşıntıya ve yanmaya nede olabilmektedir.  Akıntının kokusu oldukça güçlüdür ve köpüksü bir halı vardır. İşte bu durumla tam olarak enfeksiyondan kaynaklanan bir sorun olduğunu söyleyebiliriz.  Bu akıntılar adet günlerinden önce olduğu gibi adet günlerinden sonra da görülebilmektedir.  Bu akıntıların görüldüğü kişilerde idrar sırasında da rahatsızlıklar görülebilir.

Adet Öncesi Sarı Akıntı
Adet öncesi sarı akıntı, genellikle çiğ balık kokusuna benzetilmiştir. Bu koku birçok kişide aynıdır. Sarı renkli akıntınız eğer kötü kokular yok ise zararsız sayılmaktadır. Fakat bu akıntılar kötü kokuyorsa enfeksiyon sorunları olabilir.  Adet öncesi sarı akıntı süzme peynir gibi ya da köpüklü bir yapıda olabilir. Bu kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir.  Bu akıntıların tedavisi öncelikle neden kaynaklandığı belirlenerek yapılmaktadır. Öyle ki bu akıntının altındaki neden eğer enfeksiyon ise antibiyotik tedavilere başlanır ve kısa süreler içerisinde bu akıntılardan kurtulabilirsiniz. Bazen vajinal enfeksiyonların oluşmasında giyilen iç çamaşırlarında etkisi vardır. Bu nedenle iç çamaşırlarının seçimine dikkat etmelisiniz.Sadece doğal olarak üretilmiş kumaştan yapılmış iç çamaşırlar sağlığınız için daha iyi olacaktır. Bu durumun görüldüğü kişiler bolca su içmeyi ihmal etmemelidir. Bu gibi önlemler sizin için çok daha sağlıklı olacaktır.
]]>
Gebelikte Adet Görülürmü https://www.adetgecikmesi.gen.tr/gebelikte-adet-gorulurmu.html Thu, 11 Oct 2018 05:48:12 +0000 Gebelikte adet görülür mü, kadınların adet görmesi yani menstürasyon dönemi gebe olmayan kadınların vücudunda olan hormonal değişimlerden kaynaklanan vajinal kanama şeklinde görülür. Kadınların bir kısmı hami Gebelikte adet görülür mü, kadınların adet görmesi yani menstürasyon dönemi gebe olmayan kadınların vücudunda olan hormonal değişimlerden kaynaklanan vajinal kanama şeklinde görülür. Kadınların bir kısmı hamile oldukları zaman bir defa ya da daha fazla adet gördüklerini ifade ederler. Fakat normalde gebe olunan dönemde adet kanaması görülmez. Gebelik döneminde görülen kanamalar adet kanaması özelliğinde olmaz. Bu kanamaların olması embriyonun rahim içine yerleşmesine bağlı olarak görüldüğü kabul edilir. Bu gebeliğin ilk aylarında olan kanamalardır. Gebeliğin ilerleyen aylarında meydana gelen kanamalarda farklı sebeplere bağlı olarak görülür. Bunlarda adet kanaması olarak kabul edilmez. Eğer gebelik döneminde kanama oluyorsa, mutlaka uzman bir doktora gidilmesi gerekir.

Gebelik dönemindeki kanamalar neden adet kanaması ile karıştırılır

Gebelik süresince meydana gelen kanamaların evsafı adet kanmalarından farklı olur. Bunlar hem normal görülen adet tarihine uymaz, hem de kanamanın kıvamı ve miktarı adet kanamasından farklı olur. Gebelikte düşük riski olan kadınlarda görülen kanamalar oldukça şiddetli gelebilir. Normal yaşamında düzenli adet kanamaları olan kadınlar, zaten gelen kanın miktarını bilebilir. Adet kanaması hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmayan kadınlar, duygusal ya da sosyal sıkıntıları bulunan kadınlar gelen kanamaları normal olarak kabul eder ve gebeyken adet gördüklerini düşünürler.

Gebelikte Adet Görülürmü

Gebelik döneminde kanama olmasının nedenleri

Gebe kalan kadınlarda görülen kanamalar farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Bunlar arasında embriyonun implantasyonunda yani embriyonun rahim içine yerleşmesinde, düşük tehlikesi olması durumunda, servikal enfeksiyonda, yaralarda, lezyonlarda oluşan kanamalar, plasentanın yerleşme durumundan kaynaklanan kanamalar olabilir.

]]>
Kansızlık Adet Gecikmesi Yaparmı https://www.adetgecikmesi.gen.tr/kansizlik-adet-gecikmesi-yaparmi.html Thu, 11 Oct 2018 18:41:11 +0000 Kansızlık adet gecikmesi yapar mı, adet gecikmesi ya da düzensiz adet kanamaları birçok kadının yaşayabileceği ortak sorunlardan biridir. Bazı kadınlar sürekli adet düzensizliği yaşarken bazı kadınlar ara ara ade Kansızlık adet gecikmesi yapar mı, adet gecikmesi ya da düzensiz adet kanamaları birçok kadının yaşayabileceği ortak sorunlardan biridir. Bazı kadınlar sürekli adet düzensizliği yaşarken bazı kadınlar ara ara adet düzensizliğine maruz kalabilir. Adet düzensizliği ve adet gecikmesi, kansızlık, stres, hormonal bozukluklar, yorgunluk gibi faktörlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Kansızlık adet gecikmesi yapar mı sorusuna verilecek cevap ise, kansızlığın dolaylı yollardan adet gecikmesine neden olduğudur. Özellikle adet dönemi uzun süren kadınlarda vücutta demirin gereğinden fazla atılması demir eksikliğine yol açar. Demir eksikliği vücutta kansızlık yapabileceğinden kadının adet döneminde gecikme yaşanır. Özellikle ergenlik dönemine yeni ulaşan kızlarda demir gelişime bağlı olarak yetersiz olabilir. Yine gebelik ve yeni doğum yapmış olan kadınlarda da demir eksikliği görülebilir. Yeni doğum yapan kadınların büyük bir kısmı doğumdan sonra birkaç ay adet görmezler. Bazı kadınlarda bu süre 1,5 yıl ile 2 yıl arasında değişebilir. Adet gecikmesi yaşayan kadınların aklına gelen ilk şey gebelik şüphesidir. Ancak adet gecikmesi gebelik haricinde daha birçok faktörden dolayı yaşanıyor olabilir. Adet düzensizliği ya da gecikmesi yaşayan kadın gebelik testi yaptırdıktan sonra vücutta kansızlık olup olmadığına dair testleri de yaptırmalıdır.

Kansızlık Adet Gecikmesi Yaparmı

Kansızlık Adet Gecikmesine Neden Olur mu

Ülkemizde kadınların büyük bir kısmında kansızlık sorunu saptanabilmektedir. Kansızlık hem adet gecikmesi hem de gebe kalmaya engel olan bir sağlık sorundur. Ayrıca oluşan hamileliği riske sokan bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Vücutta yeterli kan hücresinin üretilmemesi cildin erken yaşlanmasına da neden olabileceği için gerekli incelemelerin yaptırılarak tedaviye başlanması gerekir.

Kansızlık Nedeniyle Oluşan Adet Gecikmesi Tedavisi

Kansızlığa bağlı gelişen adet gecikmesi tedavi ile kontrol altına alınabilir. Doktor gerekli araştırmaları yapıp, kansızlığa dair bulgulara rastlamışsa hastaya tek içimlik kapsül veya hap tedavisine başlar. Tek içimlik kapsüllerin içmesi biraz sıkıntılı olduğu için kadını zorlayabilir. Kansızlık için tıbbi tedavinin haricinde doğal tedavilerde kolaylıkla uygulanabilir. Örneğin kara üzüm, brokoli, ıspanak ve makarna suyu düzenli tüketildiğinde vücudun demir ihtiyacı doğal yollardan karşılanabilir. Ayrıca keçiboynuzu da içeriğinde bolca demir barındıran bir besin maddesidir. Vücutta demiri arttırarak kansızlık sorununa çare olabilir.

]]>
Kadınlar Neden Adet Olur https://www.adetgecikmesi.gen.tr/kadinlar-neden-adet-olur.html Thu, 11 Oct 2018 18:41:32 +0000 Kadınlar Neden Adet Olur, Adet kanaması, yumurtaların yerleştiği rahim iç duvarı her ay görevini tamamladıktan sonra kan ile birlikte yumurta ve rahim duvarı dışarı atılmaktadır. Bu duruma genel olarak adet denilmiştir.   Kadınlar Neden Adet Olur, Adet kanaması, yumurtaların yerleştiği rahim iç duvarı her ay görevini tamamladıktan sonra kan ile birlikte yumurta ve rahim duvarı dışarı atılmaktadır. Bu duruma genel olarak adet denilmiştir.  Bu işlem sağlıklı her kadında ayda bir kez kesinlikle olmaktadır. Kişilerin vücut yapısına göre adet günleri de başlamaktadır. Öyle ki kimi kadınlar ayda bir adet görürken kimi kadınlarda 23 günde bir adet görürler.  Adet sırasında kadınların vücudunda meydana gelen değişiklikler kişinin sosyal hayatına da yansımaktadır. Bu durumun oluşturduğu gerginlik ve stres sosyal hayatı en çok etkileyen durumlardandır. Sağlıklı olan her kadının yaşadığı bu olay bazen oldukça ağrılı geçebilmektedir. Bazı kişilerde ise bu durum böyle olmaz. Bu da yine kişinin vücut yapısına bağlıdır.  Kadınlarda her dönem toplam olarak 28 gün sürmektedir.  Kadınlarda görülen adet olayı 30 güne kadar görülmemesi normal bir durum sayılmaktadır. Fakat daha uzun süren gecikmeler anormal bir durum olarak nitelendirilmektedir.  Vücut her ay gebelik için hazırlık yapmaktadır.  Kişi cinsel birleşme ile döllenme gerçekleşmediğinde rahim duvarı kan ile atılarak yenilenir.

Kadınlar Neden Adet Olur
Beynin altında bulunan hipofiz bezleri bu durumu salgıladığı hormonlarla kontrol altında tutmaktadır. Bazen bu hormonlarında eksiklik görülen kişilerde bu nedene bağlı olarak adet gecikmeleri ya da erken adet görülebilmektedir. Adet olayı aslında bir nevi bebek için yatak hazırlanması gibi bir durumdur. Bir ay içinde bebek yapılmazsa bu yatak değiştirilir, olarak düşünmek olayın mantığını daha kolay kavramamızı sağlayabilir. Bu nedenledir ki adet olayı bir kadının üremesi için oldukça önemlidir. Adet olayı sırasında kadınların hamile kalma ihtimalleri oldukça düşüktür. Bunun en büyük nedeni bu sırada kadının rahim duvarı yenilenme aşamasındadır. Bu nedenle kadının rahmine gelen spermer tekrar atılmaktadır. Adet olayının 3. günü kadının hamile kalma ihtimali oldukça yüksektir. Kadınların adet 1-7 gün arasında normal olarak karşılanmış bir durumdur. Bu süreler içerisinde adet tam olarak bitmektedir. Adet durumu bu süreden daha fazla uzadığında anormal bir durum olarak kabul edilir.

Adet kanamaları her kadında görülen ve her ay olması gereken bir durumdur. Bu durumda kişi biraz ağrı hissedebilir. Belli noktalara kadar ağrı tıbbi olarak normal karşılanır. Bu ağrılar genellikle karında görülse de bazen vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir. Bu bölgelere öncelik olarak bel ve bacaklar verilebilmektedir. Bu bölgeler ağrıdan en çok etkilenen yerlerdir.  Adet günleri yaklaştıkça kişinin hamile kalma ihtimalide azalmaktadır. Bunun nedeni rahim duvarının eskimiş olması ve yavaş yavaş adete hazırlanıyor olmasıdır. Adet kadınlar için oldukça iyi bir şeydir. Hatta zamanında görülen adet kadının sağlıklı olduğu belirtisini taşımaktadır.
]]>
Aşilamadan Kaç Gün Sonra Adet Görülür https://www.adetgecikmesi.gen.tr/asilamadan-kac-gun-sonra-adet-gorulur.html Thu, 11 Oct 2018 21:46:13 +0000 Aşılamadan kaç gün sonra adet görülür, aşılama spermle yumurta hücresinin buluşmasını sağlamak için yapılan bir uygulamadır. Kadına yapılan iğne ve ilaç uygulamaları sayesinde ay içinde olan yumurta sayısı Aşılamadan kaç gün sonra adet görülür, aşılama spermle yumurta hücresinin buluşmasını sağlamak için yapılan bir uygulamadır. Kadına yapılan iğne ve ilaç uygulamaları sayesinde ay içinde olan yumurta sayısı birden fazlaya çıkarılır, erkeğin spermleri özel yöntemlerle yıkanarak döllenmeye hazırlanır. Böylece hareketli spermler hacim olarak yoğunlaştırılır. Çatlatma iğneleri kullanılarak, yumurta hücresinin çatlama süresi ayarlanır ve spermler plastik boru ile rahim içine bırakılır. Bu yapılan işlemler yumurta ve spermin buluşma süresini kısaltır. Bu uygulama kısırlık sorunu olan her çifte uygulanamaz. Aşılamadan sonra adet görülmesi durumunda, uygulamanın başarısızlığı söz konu olur. Çünkü aşılamanın gerçek amacı gebeliğin elde edilmesi içindir.

Aşılama nasıl yapılır

Aşılama yapılmadan önce çiftlere kısırlık tetkiklerinin yapılması gerekir. Ovulasyon indüksiyonu yapılması gerekiyorsa, uygun ilaçlar kullanılmalı, ultrasonografi ile yumurta hücresinin gelişimi tespit edilmelidir. Yumurta hücreleri yeterli büyüklüğe ulaşınca çatlama iğnesi yapılmalıdır. İğnenin yapılmasından sonra 32-36 saat geçince inseminasyon yapılır. Gerekli olursa kadının kanındaki östrojen seviyelerine bakılır. Eğer ovarian hiperstimulasyon sendromu olursa tedaviye ara verilir.

Aşılama işleminden en az 3 gün önce erkek ejekülasyon yapmamalıdır. İşlemin yapılacağı gün kliniğe gelen erkek mastürbasyon ile semen örneği verir. Semen kimyasal maddelerle işlemden geçirilir, inseminasyon işlemine hazırlanır. Jinekolojik pozisyondaki kadına spekulum takılır ve serum fizyolojik ile temizlik yapılarak uygun katater ile serviks ağzından rahim içine doğru ilerletilir. Enjektöre çekilen semen yavaşça kataterle rahim içine gönderilir. Semenin  bir kısmı dışa gelebilir. Gerekli olmamakla birlikte bir miktar progesteron hormonu verilebilir. Kadının ilk 24-48 saatte ağır fiziksel aktivitelerden kaçınması tavsiye edilir. Bunun dışında yatak istirahati gerekmez.

Aşilamadan Kaç Gün Sonra Adet Görülür

Aşılamadan sonra adet görme

Yapılan işlemden sonra 2 hafta kadının adet görmemesi halinde, gebelik testi uygulanır. Bu testin sonucu pozitif çıktığında, işlem başarıya ulaşmış olur. Bundan sonra kadına gebelik takibi yapılmaya başlanır. Eğer test sonucu negatif çıkarsa, bu durumda kadın adet görmeye başlar. Yeni bir aşılama denemsi için, adet kanamasının 3. günü ultrason incelemesi yapılabilir. Yani aşılamadan sonra işlemin başarısız olması söz konusu olursa, kadın 2 haftadan sonra adet görebilir.

]]>
Kürtaj Sonrası Adet https://www.adetgecikmesi.gen.tr/kurtaj-sonrasi-adet.html Fri, 12 Oct 2018 05:43:51 +0000 Kürtaj sonrası adet, bayanlar genellikle kürtaj sonrası adet görme süreleri otuz kırk gün sonra olur. Fakat bazı bayanlarda bu süre çok daha az olabilir. Yirmi gün sonra bile kürtaj olabilirler. Ya da çok daha uzun sürebilir. Ü Kürtaj sonrası adet, bayanlar genellikle kürtaj sonrası adet görme süreleri otuz kırk gün sonra olur. Fakat bazı bayanlarda bu süre çok daha az olabilir. Yirmi gün sonra bile kürtaj olabilirler. Ya da çok daha uzun sürebilir. Üst sınır altı haftadır eğer kürtajdan altı hafta sonraya kadar adet olunmazsa bir sorun oluşmuş olabilir bu nedenle hemen bir doktora başvurmak gerekir. Doktora gidilince yapılan bir ultrasyon işlemi ile kürtajdan kaynaklı bir sorun ya da yapışma gibi bir durum varsa muhakkak kendisini belli eder. Hormonal bir sıkıntıda oluşmuş olabilir. Bu durumlardan biri söz konusu olduğunda tedavi seçenekleri göz önüne alınarak kişiye en uygun olanı seçilir ve tedaviye başlanır. Kürtaj sonrası adet gecikmesi bayanlarda çok sık rastlanan bir durumdur. Ayrıca bu süreçte yeni doğan bir gebeliğin oluşmasıda mümkündür. Çok nadir de olsa gebelik kürtaj esnasında sonlanmamış olabilir bu nedenle adet kanaması gecikir. Bazende kürtaj sonrasında rahim içerisinde yapışma oluşur ve bu da adet kanamasına engel olur. Bu da nadir görülen bir durumdur. Kürtaj Sonrası AdetHasta kürtaj olduktan sonra adet döneminde gecikme olur fakat onun dışında adet düzeni yine aynı şekildedir. Adet düzeninde bir değişim ya da bozulma olmaz. Çünkü kürtaj işlemi kadınların hormonlarını etkileyecek bir durum değildir. Genellikle kürtajdan sonraki ilk adet döneminde bir değişiklik yaşanır ve sonra eski düzenine kavuşur. Fakat kürtaj öncesi bir düzensizlik varsa yine aynen devam eder.

Kürtaj sonrası adet, kürtaj sonrasında kişilerin adet görmesi durumu kişiden kişiye değişir. Hasta kürtajından sonra adet olduysa doktora muayene olmalıdır ve bir kontrol yaptırmalıdırlar. Adet olmadı ise de en geç kırk gün içerisinde doktora gitmesi gerekir.
]]>
Adet Geciktirici Hapın Zararları https://www.adetgecikmesi.gen.tr/adet-geciktirici-hapin-zararlari.html Fri, 12 Oct 2018 08:15:42 +0000 Adet Geçiktici Hapın Zararları, Adet geciktirici hapları genellikle yaz mevsiminde tatil yapmak isteyen bayanlar kullanmak istiyor. Rahat bir tatil geçirmek isteyen, rahatça denize ve havuza girebilmek isteyen bayanların tercih ett Adet Geçiktici Hapın Zararları, Adet geciktirici hapları genellikle yaz mevsiminde tatil yapmak isteyen bayanlar kullanmak istiyor. Rahat bir tatil geçirmek isteyen, rahatça denize ve havuza girebilmek isteyen bayanların tercih ettiği adet geciktirici haplar rahip içi tabakasına etki ederek kanamayı engeller. Kullanılan progestoron grubu ilaçlar kanamayı ileriki bir tarihe erteletir. Yumurtlama dönemini olumsuz etkilemeyen bu ilaçlar rahatlıkla kullanılabilir. Kalıcı bir hormonal soruna sebep olmayan adet geciktirici haplar çocuk sahibi olmaya da engel değildir. Bir sonraki ayda adet düzeni yeni oluşan düzene göre belirlenir. Hiçbir yan etkisi olmayan bu ilaçların olumsuz etkileri arasında ise vücutta şişkinlik, gerginlik, kabızlık, sinirlilik ve baş ağrısı yer alır. İlaç kullanıldığı sürece yaşanan bu sorunlar ilaç kullanılması bırakıldı anda sona erer. İlaç beklenen adet gününden 5 gün önce içilmesi gereklidir. Hiçbir olumsuz etkisi olmayan bu ilaçlar bebekte herhangi bir soruna yol açmaz.
Adet Geciktirici Hapın Zararları
Uzmanlar adet geciktirici ilaçların karaciğer hastaların ve kan pıhtılaşması sorunu olanların kullanmaması gerektiğini belirtiyor. Adet geciktirici haplar ile doğum kontrol hapları da bir arda kullanılabilir. İlaç kullanımı bırakıldıktan 2 gün sonra adet görülmeye başlayacaktır. Adet döngüsü 10 günden fazla ertelenirse vücutta ödem oluşumu, şişlik ve kanama miktarında artış gibi sorunlar yaşanabileceğinden uzun süre bu ilacın kullanılmaması tavsiye edilir. Bu dönemde ilişkiye girilirse hamile kalınabilir. Bu nedenle doğum kontrol hapını da kullanmaya devam etmelisiniz. İlaç kullanıldığında vücutta önemli bir değişiklik meydana gelmez. Adet öncesinde yaşanan belirtiler aynen görülür. Vücutta şişkinlik, gerginlik, baş ağrısı, sinirlilik vesıkıntı gibi belirtilerin görülmesi normaldir. Bazı durumlarda ilaç kullanıldığı halde bile lekeler oluşabilir. Bu durumda endişe edilmemelidir. Adet geçiktirici ilaç normal adet gününden en az 4-5 gün öncesinde kullanılmaya başlanmalıdır. 1-2 gün önce kullanıldığında herzaman faydalı olmayabilir. Doktorlar en fazla 10 gün adetin geciktirilebileceğini belirtiyor. Daha uzun süre geciktirmek isteyenlerin mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanmaları gereklidir. İlaç kullanımı bırakıldıktan 1-2 gün sonra adet görmeye başlanır. Yeni adet döngüsü de ilk kanamanın görüldüğü günden itibaren hesaplanır. Vücuda hiçbir yan etkisi olmayan bu ilaçları yılda en fazla 2 defa kullanılmalıdır. Çok sık bu ilaçları kullanmak farklı sorunlara yol açabileceğinden önerilmemektedir.
]]>