Adet Döneminde İlişkiye Girmek
Adet döneminde ilişkiye girmek, Bayanların özel günlerinde eşleri ile münasebet kurması anlamına gelmektedir. Bayanların özel günlerinde vücudunda çeşitli değişimler olabilmektedir. Bayanlar bu özel dönemde sancılar, göğüs ve karın bölgelerinde şişkinlik oluşması, mide bulantısı, kramplar ve psikolojik sıkıntılar gibi birçok problemle uğraşmak zorunda kalırlar. Bu nedenle özellikle bayanlar bu kadar sıkıntının olduğu bir süreçte birde cinsel muhabbetle uğraşmayı pek de tercih etmemektedirler.

Adet Döneminde İlişkiye Girmekle İlgili Genel Bilgiler

Tarih boyunca adet kanamaları hakkında hep kötü yorumlar yapılmıştır. Hatta dört büyük kitaptan biri olan Tevratta adetli kadının 7 gün için pis olduğu giydiği kıyafetten yattığı yatağa kadar kirli görülmüş ve adet bitiminde bunların tekrar yıkanıp temizlenmesi gerektiği düşünülmüştür. Tabi bayanın elinin değdiği erkekte pis olarak nitelendirilerek adetli iken ilişkiye girmenin önü kesilmiştir. İslamiyette de adetli iken ilişkiye girmek hoş görülmemektedir. Sebebi ise bayanların zaten acı çekiyor olması sebebi ile onlara bir haftalık bir izin verilerek bedenleri dinlendirmeleri için süre verilmiş olur.

Bu dönemde ilişkiye girmekle ilgili iki fikir ortaya atılmaktadır. Bunlardan ilkini şu şekilde açıklayabiliriz.

Adet Döneminde İlişkiye Girmekle İlgili  İlk Düşünce

Mens döneminde ilişkiye girmenin bir sakıncası bulunmamaktadır. Vücut direncinin düşük olması nedeni ile mikrop kapma ihtimali vardır denilse de enfeksiyon kapılmama oranı da daha yüksektir. Bu tamamen ruhsal bir haldir. Diğer kişilerin dediği gibi bayan kendini bu dönemde sıkıntılı ve daralmış hisseder. Aynı zaman da bayan kendini kirli hissettiği için öz güven problemi bu ilişki  durumuyla birlikte daha fazla artış göstermektedir. Tüm mens olan bayanlar ve kızlar bu fikir geçerli olmamaktadır.

 Özellikle adet dönemlerinde bayanlarda cinsel arzu artış göstermektedir fakat kanamanın engel teşkil edeceği düşünülerek pek yanaşılmaz.
Herkesin de bildiği üzre adet kanamasında kan çok miktarda da  akmadığı için sıklıkla banyoya girmek, bikini bölgesinin kirli olmasını ve etrafa koku salmasını engelleyecek en güzel yöntemdir diyebiliriz. İç çamaşırı gerekli görüldüğü her an hemen vakit kaybetmeden değiştirilmelidir. 

Cinsel birlikteliğin özel bir zamanı bulunmamaktadır. Yani o özel günlerde cinsel birleşme yapılamaz vücut buna müsait değildir diye bir şey söylenemez. Fakat yan tesir olarak bu ilişkiden sonra kanama durabilir ve böyle bir şey olması da kanamasız geçen günlerin ağrılı biçimde ilerlemesine neden olmaktadır.

 Eğer hamile kalma gibi bir fikir varsa bunun için adet dönemi tercih edilmemelidir.
Adet Döneminde İlişkiye Girmek

Çünkü adet döneminde  bayanın gebe kalam ihtimali bulunmamaktadır. Hatta adetin bittiği gün de hesaplanarak 3 gün sonrasında bile gebe kalma olanağı bayağı  düşüktür. Fakat şöyle bir durum da var ki her kanama adet kanaması olmadığı için adet kanaması olmadığı zaman hamile kalınabilir. Yani kanama var nasıl olsa hamile kalınmaz dememek gerekir. Hatta mens döneminde bayana 'oral' yapılmasın da da bir sorun bulunmamaktadır. O erkeğin titizlik anlayışına göre ve tercihine göre değişmektedir. Adetli iken ilişkiye girileceği zaman prezervatif tercih edilmesi önerilmektedir. Bunun sebebi tiksinti oluşturmamak ve daha rahat edebilmektir.

Not: Adet kanaması mevcut iken ilişkiye girildiği zaman bu ilişki kısırlık yapar fikri halk tarafından ortaya atılmış bir hurafedir.

İlk Görüşe Göre Adetli İken İlişkiye Girmenin Yararları
  • Adetli iken cinsel birleşme orgazm olayı ile neticeleniyorsa, bu adetin önceki ve sonraki belirtilerini azaltmaya destek olabilmektedir.
  • Özel gününde ilişkiye girmek bayanların adet sancılarının geçmesine sebep olabilmektedir. Şu şekilde: orgazm olayı gerçekleşirken endorfin adlı doğal ağrı kesici olma özelliğine sahip bir hormon devreye girip özel günün ve ilişkinin getirdiği kramp, başta ağrı hissi ve strese faydası olmaktadır. 
  • Pelvik bölgesi ve genital alanda kanla dolgunluk hissi oluşması kimi bayanların bu ilişkiden daha öncekilere göre daha fazla haz almasıdır.
Adet Döneminde  İlişkiye Girmekle İlgili İkinci Düşünce

İkinci görüşü savunanlar da adetli iken kesinlikle ilişkiye girilmemesi gerektiği konusunda sabit düşünürler. Yani  bu fikri savunanlara göre adetli iken ilişkiye girmek hem dinimizce hemde tıbben sakıncalıdır.

Dinimizce olan sebebi yukarı da açıkladığımız için tıbbi kısmına geçmekte fayda var. Adet kanaması olduğu zaman kanda östrojen seviyeleri düşüş göstermektedir. Vajina iç yapısında bulunan faydalı olarak adlandırdığımız bakteriler ve laktik asit oluşturulması düşmektedir. Bayan vajinası için koruyucu özelliği olan asitlerin azalış göstermesi vajinanın enfeksiyonlara karşı bağışıklığını negatif yönden etkiler.

İkinci Görüşe Göre Adetli İken İlişkiye Girmenin Zararları
  • Eğer bayan HIV virüsünü aktif olarak taşıyorsa bu rahatsızlığı adetli iken ilişkiye girdiğinde erkeğe bulaştırma ihtimali fazlaca artmaktadır.
  • Erkekten bayana da herpes denen enfeksiyon çeşidi daha rahat bulaşabilmektedir.
  • Bu özel dönemde ilişkiye girmek bayan da pelvik inflamatuar rahatsızlığı olma riskini yükseltir.
  • Bu dönemde ilişkiye girmek kan yoluyla bulaşabilen Hepatit B-C rahatsızlıklarının karşı tarafa daha rahat geçmesine yardımcı olur.

Yayınlanma Tarihi : 11.08.2015 04:02:53

Adet Döneminde İlişkiye Girmek Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

0 Yorum Yapılmış "Adet Döneminde İlişkiye Girmek"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Gebelikte Kanama

Gebelikte kanama, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ancak kanama beklenmeyen bir gelişmedir. Buna sebep olan etken ne olursa olsun anne adayının hemen doktorunu bilgilendirmesi gerekir. Kadınlar hamileliğinde oluşan kanamalara...

Adet Sancısı

Adet Sancısı, Bu ağrı bayanlara özgü adet sırasında genellikle karın bölgesinde görülmektedir. Sancının oluşması ve sancı şiddeti kişiden kişiye değişmektedir. Öyle ki bazı insanlarda herhangi bir ağrı gözlemlenmezken bazı insanla...

Adet

Adet, başlı başına oluşmakta olan bir kadın rahatsızlığı olarak bilinir. Adet dönemi ergenlik dönemine girildiğinin bir belirtisi olarak görülür. Yani bu dönemde çocukluktan kurtulup genç kızlığa doğru bir adım atılmıştır.Adet...

Hamilelikte Kanama

Hamilelikte Kanama: Kanama hamileliğin ilk zamanlarından son zamanlarına kadar görülmesi normal bir durumdur. Fakat ne zaman görülürse hemen doktora başvurulmalıdır. Kanama değişik renklerde olabilir. Bazen kırmızı bazen kahvereng...

Dismenore

Dismenore, Bayanların %15 kadarında regl ağrısı sırasında çektikleri ağrı oldukça şiddetlidir. Bazen regl ağrıları 1-3 gün boyunca bayanın iş kaybına uğratacak kadar, hatta yataktan kalkamayacak kadar fazla sancı çekmesine neden o...

Yumurtlama Dönemi

Yumurtlama Dönemi: Yumurtlama veya ovulasyon olarak adlandırılan olay tahmini olarak her adet döneminin ortasında gerçekleşir. bu olay yumurtaların olgunlaşmış olarak döl yatağından yani tüplerden serbest bırakılması ve çatlaması...

Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama: Hamilelik hesaplaması hakkında bilmeniz gerekli olanlar. Hamile olduğunuzu anladığınız andan sonra aklınıza gelen soruları karımın içinde bir canlı büyüyor, ne büyüklükte, kız ve ya erkek mi? Ne zaman dünyaya ge...

Hamile Kalma Yontemi

Hamile Kalma Yöntemi, Verimliliğin en çok olduğu dönem kadının yumurtlama gününe çok yakın 3-4 günlük zamandır. 28 günde  bir düzenli adet gören bayan da yumurtlama zamanı adetinin başlama tarihinden itibaren 10-14 gün arasındadır...

Doğum Sonrası Adet Gecikmesi

Doğum sonrası adet gecikmesi, uzun bir hamilelik dönemi sonrası vücutta bir çok değişiklik olur ve bu adet düzeninizi de etkiler. Doğum sonrası adet başlaması kişiden kişiye farklılık gösterebilir bazı anneler çabuk olurken bazıla...

Kürtaj Sonrası Adet

Kürtaj sonrası adet, bayanlar genellikle kürtaj sonrası adet görme süreleri otuz kırk gün sonra olur. Fakat bazı bayanlarda bu süre çok daha az olabilir. Yirmi gün sonra bile kürtaj olabilirler. Ya da çok daha uzun sürebilir. Üst...
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Adet Gecikmesi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018