Adet Döneminde Kaç Kilo Alınır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Adet Döneminde Kaç Kilo Alınır?

Adet Döneminde Kaç Kilo Alınır, Kadınlar adetten bir hafta önce Premenstrüel Dönem olarak adlandırılan bir süreçten geçerler, Premenstrüel dönemde progesteron ve östrojen hormonları yükselir. Göğüslerde ağrı, sızı, aşırı hassasiyet meydana gelir. Vücutta su toplanır, ödemler oluşur ve özellikle tatlı gıdalara karşı aşırı istek meydana gelebilir. Kabızlık ya da ishal görülebilir. Bilim adamları premenstrüel dönem içinde rutin olarak gelişen yaklaşık 200 sıkıntı tespit etmişlerdir.

Bu sıkıntılar içinde vücudun su tutması ve şişmesi en yaygın olan rahatsızlıklardan biridir. Özellikle karın ve bacak çevresinde görülen şişkinlikler genel olarak progesteron yetmezliğine işaret eder ve bu dönemde sadece vücutta tutulan su oranına bağlı olarak kadından kadına değişmekle birlikte 1 kilo ile 3 kilo arasında kilo artışı olabilir. Ama adet dönemi kiloları ile ilgili unutmamanız gereken şey, bunun geçici bir dönem olduğu ve adet sonrasında bu kiloların ortadan kaybolacağıdır.

Su tutması ve şişkinliklerin yanı sıra hormon değişikliği yüzünden artan tatlı ihtiyacı da kilolar üzerinde etkili olabilmektedir. Ne yazık ki tatlı tüketimine bağlı olarak alınan kilolar öyle çok çabuk verilememektedir. Ama tatlı ihtiyacı daha çok demir eksikliği ile doğru orantılıdır. Ay boyunca demir açısından zengin gıdalar düzenli olarak tüketilirse adet dönemindeki tatlı ihtiyacı da en aza inecektir. Yine adet öncesi gerginliğin verdiği sıkıntılar yüzünden çoğu kadın hareketsizleşir, egzersiz yapmayı bırakır ve bir anlamda kabuğuna çekilir adet dönemi kilolarının bir nedeni de bu hareketsizliktir.

Ancak vücudun daha az su tutması ve daha rahat bir adet dönemi geçirmek için yapılabilecekler;
 • Tuz tüketimini azaltın; Tuz ve hazır yiyeceklerin neredeyse hepsinde bulunan MSG (Mono sodyum glutamat) vücutta su tutulmasına, şişkinliğe ve selülite sebep olur, Adet döneminde bu sorunlardan uzak kalmak için evde hazırlanmış gıdaları az tuzlu olarak tüketin.
 • Adet öncesi masaj yaptırın; masaj yapmak adet öncesi vücudu rahatlatacak ve ödemleri daha kolay atmaya yardımcı olacaktır.
 • Kalsiyum tüketimini arttırın; Kalsiyum eksikliği adet döneminde kilo artışına neden olan bir sorundur bu yüzden ay boyunca düzenli olarak süt ve süt ürünleri almaya önem verin.
 • Yeşil çay, ıhlamur ve papatya gibi rahatlatıcı çaylar için. Bu çaylar adet döneminde biriken gazlardan, ödemden ve stresten arınmanıza yardımcı olur.
 • Adet öncesi tatlı krizlerinde çok yağlı ve şekerli gıdalardan sakının. Bitter çikolata ve süt krizi yatıştırmaya yardım edecektir.
 • Bol bol hareket edin, dans edin, sevdiğiniz şeyleri yapın. Rahat bir adet dönemi geçirmeye çalışın.

Adet Döneminde Kaç Kilo Alınır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Spiral Varken Adet Gecikmesi

Spiral Varken Adet Gecikmesi

Popüler İçerikler

Hamileyken Adet Olunurmu

Hamileyken Adet Olunurmu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Adet Döneminde Hamile Kalma Riski

Adet Döneminde Hamile Kalma Riski

Adet Olunca Ne Olur?

Adet Olunca Ne Olur?

Adet Döneminde Gebelik Testi Yapılır mı?

Adet Döneminde Gebelik Testi Yapılır mı?

Hamilelikte Adet Görülür mü?

Hamilelikte Adet Görülür mü?

Antibiyotik Adeti Geciktirir mi?

Antibiyotik Adeti Geciktirir mi?

Güncel

Adet Döngüsü Nedir? ve Ne Kadar Sürer

Adet Döngüsü Nedir? ve Ne Kadar Sürer

Güncel

Adet Kanının Az Gelmesi Neden Olur?

Adet Kanının Az Gelmesi Neden Olur?

Adet Gerginliği

Adet Gerginliği

Adet gerginliği, Adet öncesi dönemde (Yaklaşık bir hafta öncesinde) başlayan ruhsal ve fiziksel değişikliklere bağlı olan sıkıntılardır. Bu belirtiler genellikle ade[...]

Adet Döneminde Oruç Tutulur Mu?

Adet Döneminde Oruç Tutulur Mu?

Adet döneminde oruç tutulur mu, akıllı ergenlik çağına gelmiş, hastalık gibi mazaretleri olmayan kişilere kuranda da belirtildiği gibi farzdır. Eğer yolculuk, hastalı[...]

Adet Geciktirmek İçin Ne Yapmalı?

Adet Geciktirmek İçin Ne Yapmalı?

Adet geciktirmek için ne yapmalı, âdet kanaması bazı özel durumlarda doktor önerisi ile ya da kişinin kendi aldığı önlemler ile geciktirilebilir. Genel sağlık durumun[...]

Adet Görememe Nedir ve Neden Olur?

Adet Görememe Nedir ve Neden Olur?

Adet Görememe, Tıp dili ile amenore yani hal arasında adet görememe, bazı kadınlarda sık karşılaşılan durumlardandır. Bu sorunun birçok nedeni olabilir. Öyle ki hormo[...]

Adet Kaç Yaşında Başlar

Adet Kaç Yaşında Başlar

Adet kaç yaşında başlar konusuyla ilgili açıklama yapmak gerekirse; genç kızların 9-12 yaş aralığında Regl (Det kanaması) gördüğü ve Menarş olarak adlandırıld�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6